Yunanistan'a giden Türk turist rakamı geriledi

Yunanistan’a giden Türk turist rakamı geriledi

Kasım 28, 2018 73 0 0

Türkiye Otelciler Birliği TÜROB raporunda, Yunanistan’a Türkiye’den giden turist rakamında gerileme başladı. Birlikten yapılan söylemede, Türk turistlerin gözde ülkesi Yunanistan’a Türkiye’den giden turist rakamında gerileme yaşanırken, Yunanistan’dan Türkiye’ye olan arzda daha önceki günlere dönülüyor. Yunanistan’ın Selanik kentinde asıllaştırılan Philoxenia Beynelmilel Turizm Fuarı sonrasında TÜROB tarafından hazırlanan raporda, Yunanistan turizm pazarının gelecek sene rekor turist rakamını yine tutabileceği belirtildi. Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen Yunan turist rakamı 2014 senesinde 830 bin ile rekor kırdığı anımsatılan raporda, 2019 senesinde Yunanistan’dan Türkiye’ye gelecek turist rakamında çift haneli çoğalış yaşanmasının beklendiği kaydolundu. Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen Yunan turist rakamı 2014 senesinde 830 bin birey olurken, 2015 senesinde Yunan ziyaretçi rakamı 755 bine, 2016 senesinde de 593 bine geriledi. Bu turistlerde 2017 senesinde yine yükseliş başlayarak, bir evvelki seneye göre derlenip 623 bine erişti.

Yunanistana giden Türk turist sayısı geriledi

Bu sene 8 aylık yarıyılda ise geçen senenin aynı yarıyılına göre yüzde 4,1 çoğalışla 453 bin Yunan turist geldi. Yunan turistlerin en fazla ziyaret ettiği ülkeler Makedonya, Bulgaristan, Türkiye, Almanya ve İtalya olarak sıralanıyor.

TÜRKİYE’DEN KARA YOLUYLA GİDENLER AZALDI

TÜROB raporunda, Türkiye’den Yunanistan’a müteveccih arz da ele alındı. Raporda, henüz deniz yolu ve hava yoluyla ülkeye giden Türk turist istatistiklerinin muhakkak olmadığı, ancak Yunanistan Resmi İstatistik Müesseseyi bilgilerine göre, bu senenin 9 aylık yarıyılında Yunanistan’a kara yoluyla giden Türk turist rakamında yüzde 4,1 gerileme yaşandığına dikkat çekildi.

Yunanistana giden Türk turist sayısı geriledi

Eylül 2018’de bu gerileme oranı aylık bazda yüzde 22,5’e erişti. Raporda, bu sene Türkiye’ye Yunanistan’dan gelen turist rakamında da aynı oranda başka bir deyişle yüzde 4,1 yükselme olması da dikkati çekti. TÜİK bilgilerine göre, Yunanistan’a giden Türk yurttaşı rakamı 2013 senesinde 598 bin birey olarak hakikatleşmişti. 2014 senesinde 742 bine, 2015 senesinde 898 bine yükseldi. 2016 senesinde ise 795 bin birey olarak hakikatleşirken, 2017 senesinde 921 bin şahsa erişti.

Yunanistana giden Türk turist sayısı geriledi

Raporda, Philoxenia Turizm Fuarı’nda, komşu ülke konumu ve devam eden kültürel bağlar nedeniyle Türkiye’nin fuarın aranılan ülkesi konumunda olduğuna işaret edilerek, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2019 seneyi beynelmilel turizm fuarları listesinden Philoxenia Turizm Fuarı’nı kaldırması, sektör tarafından komşu ülke ile olan turizm bağımızı negatif etkileyeceği doğrultusunda değerlendirilmektedir. Bakanlık tarafından dolaysız katılım sağlanmaması halinde sektör teşkilatları ve özel sektör kuruluşları tarafından Türkiye ismine katılım sağlanabileceği görüşülmüştür” ifadelerine yer verildi.

Tags: SeoHaber, Seyahat, Seyahat Haberi, yunan adaları, yunan turist, Yunanistan Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir