Yüksel ey mucizevi, senin için yüksekliğin hududu yok

Yüksel ey mucizevi, senin için yüksekliğin hududu yok

Mayıs 6, 2019 7 0 0

Sen gerçeğinde kimsin?

-Ben gerçeğinde hür tercümanım. Daha evvel Superonline’ın takviye koordinatörüydüm. İlk ‘geek’ olarak belirlenmeye de o zaman başladım. ‘Geek’lik o zamanlar yalnızca çizgi romana bağlanmıyordu, ne yaptığı anlaşılmayan insanlara da sınıyordu. Sonra Müjdat Dolaşan Sanat Merkezi Yaratıcı Yazarlık Kısmı’nde okudum. Üzerine Bilgi Üniversitesi’nde Sinema TV geldi. O arada sinema yapmaktansa sinemayla alakalı konuşmanın daha çok güzelime gittiğini fark ettim. Bir kanal açtım.  İnsanların da bu tip kanallara alaka gösterdiğini gördüm.

Marvel tırmanışa geçmişti, DC’den bir saldırı vardı, insanların da çizgi roman konuşası gelmişti. “Ben de bir şeyler anlatayım madem bu işleri öğrenirim azıcık” dedim.

Yüksel ey fantastik, senin için yüksekliğin sınırı yok

class=’cf’>

Bu kadar popüler olmasını bekliyor muydun?

-Hayır. Başka Bir Deyişle annemin izleyeceğini düşünmüyordum ama izliyor. Anneannem de ‘Lost’ izliyordu ve benim usuma gelmeyecek noktalara  takılıyordu. “Sayid Müslüman değil mi domuz yedi bu kısımda” demişti bir defasında.

Türkiye prodüksiyon kâinatından da mucizevi işler görme sıklığımız çoğalır mı?

-Kendi kültürümüzle yaparsak olur. Yurtdışındakini taklit etmeye çalışılınca olmaz. Bütçeler bizde o noktada değil, oyunculuk o noktaya evirilmiş değil, dolayısıyla sen gidip onun taklidine sürüklersen ben de gider inanılmazın, vampirin orijinaline izlerim. Başka Bir Deyişle kendi mucizevi ögelerimizle yaparsak izlerim. ‘Hakan: Muhafız’ yaparsak izlemem. Onun ikinci sezonunun çekilmesi ‘Game of Thrones’da Ned Stark’ın kafasının uçurulmasından daha çok afallattı beni.

Yüksel ey fantastik, senin için yüksekliğin sınırı yok

ARYA AZICIK FAZLA OLDU

Arya meselini nasıl yapacağız?
-Arya’nın da baştan itibaren o yaptığı iş için düşünüldüğünü sanmıyorum. Bence bir-iki sezondur buraya hazırlanır oldular. Bunun sebebi de bizim değişik tam sonları deşifre edip harcamış olmamız. Bronn veya Lyanna Mormont’u da seyirci bu kadar hoşlanmasaydı görmeye devam etmeyecektik misalin.
Senarist kafasıyla bakacak olursam Arya’yı ortadan kaldırırım. İzleyici olarak da onun can vermesi gerektiğine karar verdim zati. Zira fazla eforlu oldu. Sihir var, istediğin kılığa girme var… Ayrıca çok fazla eforlu şahsiyeti öldürdü. Bir kişiliğin bu kadar terminatöre dönüşmesi anlatıcı için sıkıntı.

Yüksel ey fantastik, senin için yüksekliğin sınırı yok

Kimse oturup bizim Kaptan Kirk’ü izlemek istemiyor

Yeni hikâyelerin daha öncekileri ince ince bozmasına ne diyorsun? Misalin Star Trek Discovery’de Mr. Spock’un daha evvel hiç dinlemediğimiz bir üvey kardeşi olduğunu, onun da kâinatı kurtarmışlığı olduğunu görmüş olduk.
-Yeni nesiller geliyor onlar da haliyle yeni şeyler görmek istiyor. Bu kaçınılmaz. Bunun da belirli stratejileri var. Soap opera kafasına gidebiliyorsun. Şahsiyetler arasındaki ilişkileri daha derinlemesine açabiliyorsun. Yeni şahsiyetler, akrabalar sokabiliyorsun. Bu bir şey katıyor mu? Bize katmıyor. Ama hiç kimse de oturup bizim Kaptan Kirk’ü izlemek istemiyor. Yeni bir şeyler bekliyor. Biz de bu noktada azıcık özveri yapacağız sanırım. Kahramanlarımızın bir parça dejenere olduğunu izlememiz gerekiyor. Yoksa unutulup gidebilirler o daha makûs olur.

Yüksel ey fantastik, senin için yüksekliğin sınırı yok

HERKESİN ‘STAR WARS’U KENDİNE

Dünya Star Wars günü vesilesiyle bu mevzuyu da konuşalım. “Star Wars’u güç izletiyorduk” dedin. Ama şimdi de kendimiz güç izlediğimiz bir yere gelmedi mi bu iş?

-Valla bende ‘Star Wars’tan maksat üç film. Bu artık bizim Star Wars’umuz değil. Bu yeni jenerasyonun ‘Star Wars’u. O surattan çok da söylenmiyorum ben. Benim kendi ‘Star Wars’um var zira. Bu da onlarınki. O da benimki gibi olsun deme lüksüne sahip değilim.

İlk Star Wars’unu andırıyor musun?

-Sinemada ilk izlediğim Return of the Jedi idi. Site Sineması’na gelmişti. Dayım seni götüreceğim bir hafta sonra demişti. Geçmedi o bir hafta. Duvardaki saate bakıyorum “Daha beş dakika geçmiş olamaz” diyorum. Daha dört gün var bitmez bu dört gün diye söyleniyordum.

Yüksel ey fantastik, senin için yüksekliğin sınırı yok

Star Wars Kutlama Haftası’na yakışmayan bir kara haber: Chewbacca’yı canlandıran Peter Mayhew can verdi. O da artık Prenses Leia’nın yanında…  

 

Tags: Game Of Thrones, got, Star Wars, Star Wars Kutlama Haftası Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir