Yeni başlayanlar için Afrika’da safari

Yeni başlayanlar için Afrika’da safari

Kasım 23, 2018 74 0 0

Sabahın en erken saatlerinin kendine has serinliği, ebedi bir düzlük, karşımızda gölgesi kendisine yaramayan ağaçlar… Beş büyüğün izinde günler geçirmek üzere Masaai Mara Ulusal Koruma Alanı’ndayım. Dürbünüm her an elimde ama 20 seneyi aşkındır safari kılavuzluğu yapan sürücümüz Peter, her türlü canlıyı üryan gözlerle daha iyi tespit ediyor. Akbabalar, babunlar, zebralar; zürafalar, aslanlar, filler; timsahlar, çitalar, hipopotamlar… Günlerim, evraksallarda izlemeye aşina olduğum sahnelerin gözlerimin önünden bir bir akmasıyla geçiyor. Afrika’da safari yapmak bir ömür boyu anımsanacak tecrübelerle konuta döndürüyor.

Deneyimi ömürlük ama organizasyonu çetrefilli. Değer mi? Hem de her bir anına! Peki bir tur hizmeti satın almadan safari seyahatine çıkmak istiyorsanız, kendi kendinize bu geziyi nasıl organize edebilirsiniz? İşte, yeni başlayanlar için adım adım safari tasarılama rehberi!

Yeni başlayanlar için Afrika’da safari

class=’cf’>

Uçuş zamanına göre mukayese etilirse Doğu Afrika’ya uçmak pahalı. Yüksek sezon olan temmuzda maliyetler daha da çoğalıyor. Ancak, bu rota üzerinde sık sık tertip edilen kampanyaları takip edebilir, bileti uçuş mili biriktirerek alabilir veya aktarmalı uçuşları seçim ederek uygun maliyete getirebilirsiniz. Türkiye’den bölgeye doğrudan ya da aktarmalı uçan havayolu firmaları bulunuyor. Biz millerimizi kullanarak biletimizi bin lira dolaylarında kapattık.

Yeni başlayanlar için Afrika’da safari

Park tercihi

Kenya ve Tanzanya’da safari için uygun pek çok park bulunuyor. Canlı spektrumu da parka göre değişiyor. Büyük park, büyük canlılar demek. Öte yandan, birden fazla parkta safari yapmak da muhtemel. Ayırdığınız müddete göre doğası ve barındırdığı canlılar bakımından değişik birden fazla parkı ziyaret edebilirsiniz. Kenya’da, genellikle savana ebedi düzlük anlamına geliyor parkları ve içinde göl bulunan parkları birleştiriyorlar. Tanzanya’da ise krater gibi natürel yaradılışları da görebileceğiniz parklar da bulunuyor.

Yeni başlayanlar için Afrika’da safari

Yeni başlayanlar için Afrika’da safari

Yeni başlayanlar için Afrika’da safari

Biz, Kenya’daki Lake Nakuru Ulusal Parkı’nda kuş cinslerini ve göl hayvanlarını görmeyi, Maasai Mara’da ise Büyük Göç’e tanık olmayı ve “Büyük Beş” sınan grubu görmeyi seçim ettik. Bu grubun içinde fil, pars, aslan, bufalo ve gergedan bulunuyor. Bir tek parsla karşılaşmadık ama onun yerine çita gördük.

Yeni başlayanlar için Afrika’da safari

Konaklama ve kılavuz tercihi

Eğer bütçe-konfor-kapsam aksında optimumu amaçlıyorsanız hazırlığın en güçlü safhası burada başlıyor. Öncelikle, parklara ancak lisanslı bir kılavuz eşliğinde girme izni var. Her acentenin otomobilleri, uyuşmalı otelleri ve kılavuzlarının bilgi seviyesi de birbirinden değişik. Bu surattan işe, gidilecek ülkenin fotoğrafı sayfalarında yer alan lisanslı acentelerle yazışmalar yürüterek başlamak gerekiyor.

Safariyi kendinize/grubunuza özel alabileceğiniz gibi, başka gruplarla birleştirerek giderleri de paylaşabilirsiniz. Fakat unutulmamalı ki safari, Swahili dilinde uzun yolculuk demek. Bu uzun yolculuk sırasında, bozuk olan yollar nedeniyle yerlilerin “Afrika masajı” dediği gidişatı tecrübeliyorsunuz. Bu da grup azalarının midesini makûs etkileyebiliyor. Biz azıcık maliyet farkı ödeyerek taşıtı bize özel kullanmak istedik. Ayrıca, hem resim çekimi için daha uygun olduğundan hem de hayvanlara yanaşırken sıkıntılı olmayalım diye üzeri açılabilir 6 şahsiyet jeep tuttuk.

Yeni başlayanlar için Afrika’da safari

Konaklamaya gelince, kamplardan havuzlu lodgelara kadar bütçeye göre değişen alternatifler mevcut. Biz en başta kamp safarisinden yanaydık. Hem kent yaşamından bezmiş gezginler olarak tabiatın ta kendisi olmak, yıldızlı Afrika göğü altında suskunluğa doymak istiyorduk. Hem de kamp safarileri öbürlerine göre daha uygun maliyetliydi ve parkı terk etmek zorunda kalmayacaktık. Ancak kamp deneyimi az olan bizler için Afrika güçlüydü. Gece kamp alanları çok ıssızdı ve hayvanlar rahatlıkla yanaşabiliyordu. Bu surattan kamp sırasında ışık ve sese netlikle izin verilmiyordu. Bu surattan bütçeyi azıcık yükseltip “lüks çadır” opsiyonunda karar kıldık. Ancak, çadırın hallicesi olmasını beklediğimiz lüks çadır, üst seviye konforuyla bizi hayli donakalttı ve neşelendirdi.

Yeni başlayanlar için Afrika’da safari

Yeni başlayanlar için Afrika’da safari

 Konakladığımız alanda odaların her birinin ayrı güvenlik vazifelisi vardı ve sabaha kadar nöbetleşe odaların etrafını dolaşıyorlardı. Buna karşın, Nakuru Gölü yakınlarındaki konaklamamızda odamızı babunlar bastı ve gıdalarımızı çaldılar! Masaai Mara’da ise konakladığımız alanda geçmiş senelerde parsa tesadüfülmüştü. Odamıza, parsla karşılaşmamız gidişatında yapmamız gerekenlerin yazılı olduğu bir anekdot vazgeçmiş, anahtarlıklarımıza da acil vaziyetlerde çalmamız için düdük takmışlardı.  Neyse ki, dikkatli olunmadığında oldukça riskli olabilecek safari seyahatimizde serüvenlerimiz hep babunlarla hudutlu kaldı. Zati, dediklerine göre parslar çok çekingen canlılarmış. Sadece parsla karşılaşırsak koşmamamız gerekliymiş ki takip etme dürtüsünü dürtmeyelim!

Vize ve aşılar

Kenya vizesi online olarak müracaat etilip ertesi gün alınabilir. Tanzanya vizesine ise kapıda müracaat etilebiliyor. Seyahat için gerekli yakalanan bir aşı yok. Ancak biz, hem haziran-temmuz ayları menenjit kuşağında olduğu için hem de bunu bir cins seyahat yatırımı olarak görerek aşı olduk. Seyahat Sıhhati Merkezlerinde bu ve eşi lüzumlu aşıları fiyatsız olarak yaptırabilirsiniz. Dilerseniz, seyahatinizi içeren bir sıtma ilacını da yeniden bu merkezlerden fiyatsız olarak edinebilirsiniz.

Yeni başlayanlar için Afrika’da safari

Yeni başlayanlar için Afrika’da safari

Son büyük tavsiye

Eğer benim aksime seyahat etmek için geniş zamanlarınız varsa, yapabileceğiniz en iyi şey Nairobi’ye erken giderek birkaç gün orada kalmanız olur. Böylece çevredeki yerli acentaları keşfedebilirsiniz. Orada olduğunuz vakit süresince gezginlerle tanışıp kendi grubunuzu da kurabilir ve seyahatinizi çok daha uygun maliyete getirebilirsiniz. Benim sürem kısıtlı olduğu için bu imkânı değerlendiremedim ama uçakta tanıştığım, tek başına seyahat eden bir gezginle birkaç gün sonra safari esnasında talih yapıtı yine karşılaştım. O, aynen böyle yapmıştı.

 

Tags: Afrika, afrika safari turu, safari turları, SeoHaber, Seyahat Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir