Yedi sualde ‘omuz skandalı’

Yedi sualde ‘omuz skandalı’

Mayıs 12, 2019 10 0 0

Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonası’nın bu sene 10.’su düzenlendi. Marmaris’teki yarışların ikinci günü olan 5 Mayıs’ta 1500 metre yarışları vardı. İlk günün aksine ikinci gün hava yağışlı ve kapalıydı. Lodos süratini artırmış, saatte 25 km süratle esmeye başlamıştı. Öğleden sonrası için varsayımlar koşulların daha da makûs olacağını gösteriyordu.
1- Neden beraber surattılar?
1500 metre yarışının sonunda deneyimli yüzücü Tolga Öcal’ın, 13 yaşındaki Seyfi Diker’i düşürmesiyle alakalı akla gelen ilk sual, ‘bu iki kategorinin bir arada ne işi olduğu’ idi. Bayağıda 5 dakika arayla çıkmaları gerekiyordu. Ancak makûs hava şartları suratından 11-13 yaş grubundan 75 yüzücü, büyüklerin yarışına ilave edildi. Böylece 278 sporcu aynı anda start aldı.
Bitişte sudan çıkan sporcuların, ayaklarındaki yongayı 2-3 metre ötedeki kırmızı halıya okutmaları gerekiyordu. Sudan ilk çıkan 13 yaşındaki Seyfi Diker oldu. Ancak arttan gelen Üsküdar Su Sporları yüzücüsü Tolga Öcal tarafından düşürüldü. İkisi yerden kalkana kadar Ukraynalı Irina Bolshakova birinci oldu. Öcal, Diker’i düşürdükten sonra arda dönüp bakmadı. Genç yüzücü hıçkırıklara boğulduğunda dahi kulak vermedi.
2 -Beraber mi değerlendirileceklerdi?
Yarışlarda çok rakamda kategori var. Kadın-erkek ayrımının dışında, yaşlara göre de kategoriler tanımlanıyor. Bir de ‘genel klasman’ var. Gerçeğinde sarih su yarışlarına 25 yaş ve üstü yüzücüler katılıyor. Ancak son senelerde genç sporcuları havuzun dışına çıkarmak, uzun mesafelerde motivasyonlarını artırmak için minik yaş sporcular da bu yarışmalara dahil ediliyor. Bununla beraber 25 yaş altı ‘genel klasman’a dahil edilmiyor. Başka Bir Deyişle Seyfi ile Tolga beraber değerlendirilmeyecekti.
3-13 yaşındaki yüzücü 40 yaşındakini geçebilir mi?
Daha Önceki bir yüzücü olarak 14 yaşında yaptığım dereceyi bir daha hiç yüzemediğimi peşinen söyleyerek başlayayım. O yaştaki çocuklar üstün performans gösterebiliyorlar. Seyfi bir hafta sonra ulusal ekip kampına gidecek.
4- öğrenerek mi omuz attı?
Tolga Öcal daha önceki bir ulusal yüzücü. Hâlâ profesyonel olarak yüzüyor ve talebe yetiştirerek yaşamını yüzmeden kazanıyor. Bu yarışları takip eden herkesin de iyi tanıdığı bir ad. Hırslı yapısını öğreniliyor. Videonun sosyal medyada süratle dağılmasının ardından evvel sosyal medya hesaplarını kapattı, ardından üç kere söyleme yaptı. Öğrenerek yapmadığını söyledi. Seyfi ve ailesinden, kamuoyundan, yüzme camiasından özür diledi. Hatta Seyfi ile resim dahi sürükletti. Ancak söylemeleri kimseyi ikna etmedi.
5-Peki Seyfi ne diyor?
Seyfi geçen sene katıldığı 1500 metre yarışında sekiz salise ile üçüncülüğü kaçırmıştı. Videoda dinlenen ağlayışı, izleyen herkesi derinden üzdü.
İlk söylemesi yaşından beklenmeyecek olgunluktaydı: “Tolga Ağabey öğrenerek yapmadım diyor. İnanalım, öyle olsun” dedi. Ancak konuştuğumuzda şunları anlattı:
“Sudan çıktığımızda maksatlı vurduğunu kavramadım. Üzerime düştü sandım. İzledikten sonra öğrenerek yaptığına kanı getirdim. Düştükten sonra çok üzüldüm. Elimden birinciliğim alındı. Ancak sonra madalyam verildi. Tolga Ağabey’yi de diskalifiye ettiklerini bildim. Hakemin yanına gidip ‘Ben altın madalyamı aldım. Lütfen onu diskalifiye etmeyin’ dedim.”
6-Ailenin kanıyı ne?
Seyfi’nin babası İbrahim Diker’in tek tasayı, senelerdir üzerine titredikleri Seyfi’nin bu gidişattan etkilenmemesi ve bir an evvel 20 Mayıs’taki ulusal ekip kampına katılması:
“İlk izlediğimiz video yandan çekilendi. Tolga’nın yanına gittim. ‘Ben çarptığın çocuğun babasıyım’ dedim. Özür diledi. Ama karşıdan çekilen kaydı gördüğümde gerçekten çok üzüldüm. Ne olursa olsun, yaptığını doğru bulmuyorum. Öğrenerek çarpıp çarpmadığı mevzusunu ise herkesin vicdanına vazgeçiyorum. Seyfi’yi sinir krizine sokan, geçen sene de üçüncülüğü kıl hisseyi kaçırmasıydı. Ama neyse ki madalyasını aldı.”
7-Irina için mi itti?
Vaka komplo kuramlarını da ateşledi. En çok konuşulanı, Tolga Öcal’ın Seyfi’yi Ukraynalı şampiyon yüzücü Bolshakova için düşürdüğü oldu. Bolshakova bu yarışlara daha evvel üç kere katıldı. Herkesin sempatisini kazanmış biri. Hatta vakayı videoya sürükleyip paylaşan da eşi Maxym. Bu iddiaya yüzme camiası içinde inanan tek bir yüzücü yok.
Neticede federasyon hakemleri Tolga Öcal’ı diskalifiye etti. İdare bir sene yarışlardan yoksun vazgeçilmesine karar verdi. Federasyon, hadiseyle alakalı bir de soruşturma başlattı. Ceza ne çıkar şimdilik meçhul ancak kamuoyu çoktan kararını verdi.

Tags: Tolga Abi, Tolga Öcal, Yüzme Şampiyonası Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir