Ünlü tiyatrocu Tuncer Cücenoğlu'na veda

Ünlü tiyatrocu Tuncer Cücenoğlu’na veda

Temmuz 20, 2019 20 0 0

Hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından yakınları ve beğenenleri, merasim süresince Tuncer Cücenoğlu’nun naaşının başında hürmet nöbeti yakaladı.

iframe height: 100% !important;width: 100% !important;]]>

Tuncer Cücenoğlu son yolculuğuna uğurlandı

daha fazla video için

Ailesi ve yakınlarının taziyeleri kabul ettiği merasimde konuşan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Tuncer Cücenoğlu’nun yalnızca ŞehirTiyatroları ve Devlet Tiyatroları’nın değil Türkiye’nin yazarı olduğunu ifade etti.
Akılda yazarın Türk tiyatrosunun gelişimi ve dünyaya tanıtımı için çok emekler verdiğini belirten Kurt, şunları söyledi: “Hem yurt içinde hem yurt dışında reyin yazarı olarak ülkemizi galibiyetle temsil etti. Yurt dışında tanınan birkaç yazarımızdan biridir. Vazgeçtiği yapıtlar her daim yaşayan yapıtlar olarak Türk tiyatrosunda yerini alacaktır. Çok üzgünüz zira biz Devlet Tiyatroları olarak onun 50. senesine hazırlanıyorduk, her yarıyıl yapıtları oynamıştır, oynamaya da devam edecek.”
Kent Tiyatroları Genel Sanat Rejisörü Süha Uygur, Cücenoğlu ailesine başsağlığı dileyerek, Tuncer Cücenoğlu’nun ölümünün Türk tiyatrosu için çok büyük bir kayıp olduğunu söyledi.

Ünlü tiyatrocu Tuncer Cücenoğluna veda

Uygur, Kent Tiyatroları’nın bu sezon yazarın “Matruşka” adlı oyununu sahnelediğini ve gelecek sezon da sahnelemeye devam edeceklerini vurgulayarak, “İyi ki Matruşka’yı oynuyoruz. Arkasında mucizevi yapıtlar vazgeçti. Onu hep böyle anımsayıp, anısını yaşatmaya çalışacağız. Buradan onu yolcu etmek bizim için bir şereftir, mekanı cennet olsun.” dedi.
 “Bir 5 yıl daha istiyorum”
Sanatçının eşi Aygül Cücenoğlu, akılda yazarın tüm dünya tarafından tanınıp aşinasına işaret ederek, “Hep ‘Bir 5 yıl daha istiyorum.’ diyordu, ‘Yapacaklarım çok, onları yapmam gerekli.’ diyordu ama olmadı. Kızlarım ve oğlumla onu yaşatacağız, yaşatmak istiyoruz. Hepinizin başı sağ olsun.” ifadelerini kullandı.
Sanatçının yeğeni oyuncu ve müzisyen Cem Cücenoğlu ise ilk profesyonel oyunculuğu 1999 senesinde amcasının kaleme aldığı “Matruşka” adlı oyunla yaptığını belirterek, “Amcam her zaman tam akrabalarının ve tanıdıklarının iyi yerlere gelmesini isterdi. Benim şu an bulunduğum konumum neyse sevgili amcam Tuncer Cücenoğlu sayesindedir.” biçiminde konuştu.

Ünlü tiyatrocu Tuncer Cücenoğluna veda

Cem Cücenoğlu, akılda reyin yazarının bu ülkenin geleceği ve aydınlık bir Türkiye için yapıtlar vazgeçtiğine dikkati sürükleyerek, Cücenoğlu adının Türk tiyatrosu var olduğu sürece yaşamaya devam edeceğini dile getirdi.
Tuncer Cücenoğlu, Zincirlikuyu Camisi’nde ikindi süreyi kılınacak namazın ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

Tuncer Cücenoğlu kimdir? 
Reyin yazarı Tuncer Cücenoğlu, 10 Nisan 1944’te Çorum’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü’nden mezun olan Cücenoğlu’nun yapıtları, Devlet Tiyatroları ve Kent Tiyatroları ile özel tiyatrolarda sahnelendi. Cücenoğlu, 2011’de 11. Afife Tiyatro Ödülleri’nde, “Cevat Fahmi Başkut Özel Mükâfatı”ne layık görülmüştü.

Tags: tiyatro, tiyatro yazarı, tuncer cücenoğlu Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir