Üç Silahşör İstanbul'da ilk kere

Üç Silahşör İstanbul’da ilk kere

Kasım 29, 2018 76 0 0

Alexandre Dumas’nın unutulmaz yapıtından uyarlanan balenin prömiyeri, 1 Aralık’ta Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi’nde gerçekleşecek.

Senaryo ve koreografisini, V. Murat balesindeki koreografileriyle, 4. Donizetti Basmakalıp Müzik Ödülleri’nde “Senenin Bale-Dans Koreografı” ve “Senenin Bale-Dans İmali” mükâfatını alan Armağan Davran ile hazırlayan Volkan Ersoy,  yapıtın ilk kere 2010’da Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde prömiyer yaptığını belirterek, “Bence İstanbul’a çok yakışacak, çok sevinçli, coşkulu bir yapıt. Hiç bale izlememiş bireyler için de izlenebilecek ideal bir yapıt olarak nitelendirebilirim.” diye konuştu.

Ersoy, Giuseppe Verdi’nin bestelediği tüm operaların arasından müzikleri seçtiklerini dile getirerek, şu bilgileri verdi: “Orkestra şefimiz Bujor Hoinic ile tertip etmelerini yaparak tertemiz bir bale müziği haline getirdik. Reelinde dinlediğiniz yapıtlar, Verdi’nin operalarından kısımlar. Fakat biz koreografiden evvel müzik koreografisi reelleştirdik. Hoinic ile tüm bu yapıtları taradık. Armağan Bey, takribî 12-13 büyük opera arasından seçti. Bu müziklerden 3 Silahşör librettosuna uygun olanların seçilmesi 2-3 ayımızı aldı. Daha sonra da Hoinic, akışımıza ve senaryomuza göre yine tertip etti ve arasına kendi bestelerini koydu. Başka Bir Deyişle evvel yapıtın müziğini oluşturduk.”

 “Cümbüşlü ve yeni bir senaryo oluşturduk”

Üç Silahşör’nam bir yarıyılı anlattığına işaret eden Ersoy, “Daha Önceki Fransa. ‘Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için’ mottosuyla çıkan, D’Artagnan’ın serüvenleri. Biz cümbüşlü ve yeni bir senaryo oluşturduk Armağan Bey ile. Eskrim kılıç sahnelerinin yanı gizeme Lord Buckingham ile kraliçenin saklı yasak aşkı gibi muhtelif temaları romandan alarak yeni bir öyküyle seyircinin karşısına çıkacağız.” ifadelerini kullandı.

Volkan Ersoy, sanatseverlerin baleye yoğun alaka gösterdiğini vurgulayarak, “Biletlerimiz bir saat içinde tükeniyor. Bence balede temsil rakamlarının artırılması gerekiyor. Arz çoğaldıkça talep de çoğalacaktır. İDOB’da bu yapıtın seyirciyle buluşmasını çok umursuyoruz biz. Zira İstanbul bir marka ve başka bir anlam taşıyor. Bu yapıt da ilk göz ağrımız olduğu için, İstanbul’da sahneleyecek olmamız hem Armağan Bey’i hem de beni çok mutlu ediyor. ” söylemesinde bulundu.

Yapıtin dekorunda revizeye gidildiğinin altını çizen Ersoy, dekorun İsmail Dede, kostümlerin Nursun Ünlü, ışık tasarımının ise Fuat Gök tarafından hazırlandığını aktardı.

 Athos, Porthos, Aramis, D’Artagnan’ın serüvenleri

class=’cf’>

Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından 2010’da Türkiye prömiyerini yapan yapıt, 16. asırda Fransa’da geçiyor.
Tarihsel romanları ve oyunlarıyla haklı bir nam kazanan Alexandre Dumas’nın yükselişinde ehemmiyetli bir role sahip olan “Üç Silahşör”, Kardinal Richelieu ve XIII. Louis’nin saray entrikalarıyla, Athos, Porthos, Aramis, D’Artagnan adlı dört gözü pek şövalyenin serüvenlerini ele alıyor.

Yapıtin kadrosunda yer alan Erhan Hoş, Batur Büklü ve Olcay Tunçeli, Alican Güçoğlu, Can Bezirganoğlu, Oliver Spence, Nuri Arkan, Deniz Özaydın, Çağatay Özmen, Büşra Ay, Berfu Elmas, Özde Eren, Melike Koper, Julia Hartmann, Gizem Atik Tuncay, Zeynep Güçoğlu ve Ömer Erenler mutasyonlu olarak temsillerde rol alacak.

Üç Silahşör, 4, 6, 8, 18, 20 ve 22 Aralık ile 2 ve 4 Nisan 2019’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde, 28 Mart’ta ise Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde yine izleyiciyle buluşacak.

Tags: alexandre dumas, dumas, üç silahşörler Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir