Üç sene evvel açılmıştı, dizilerin bırakılmazı oldu

Üç sene evvel açılmıştı, dizilerin bırakılmazı oldu

Kasım 28, 2018 77 0 0

1 / 15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3 sene evvel imana açılan, Rize’nin Güneysu ilçesindeki Kıbledağı’nın doruğunda, bulutların üzerindeki görkemli cami, diziler için bırakılmaz oldu. Birçok televizyon dizisinde, cami ve etrafında çekilen sahnelere yer veriliyor. Camiyi dizilerde gören yerli- yabancı turistler de ziyarete geliyor.

Resimler: Anadolu Ajansı, DHA

2 / 15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2011 senesinde başbakanlığı yarıyılında, Güneysu ilçesine 9 km uzaklıktaki 1160 yükseltili Kıbledağı’na giderek, Ayane Camii’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı alanda yeni cami yapılmasını ve şehir ormanı oluşturulmasını istedi.

3 / 15

Bunun üzerine başlatılan çalışmalarla dağın doruğu yine tertip edildi, etrafında şehir ormanı için çalışma yapıldı. Erdoğan’ın isteği üzerine, Osmanlı Dönemi’nin ehemmiyetli yapıtlarından Üsküdar Şemsi Paşa Cami’nin eşi Kıbledağı’nda inşa edildi.

4 / 15

275 metrekarelik alana kurulan caminin 70 metrekaresi erkekler, 45 metrekaresi de bayanlar için böldü. Kapalı alanda 200 şahsın iman edebileceği caminin kubbesinin yüksekliğinin 13, minarenin yüksekliğinin ise 27 metre olduğu belirtildi.

5 / 15

Şadırvanında devamlı sıcak su akacak biçimde tertip etme yapılan camide, bayanlar için iman mekanının yanında bir de bebek bakım odası inşa edildi. İmal giderleri yardımseverlerce karşılanan ve ismi Hacı Yusuf Yılmaz olarak değiştirilen cami, 3 sene evvel Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imana açıldı.

6 / 15

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2010 senesinde ilk ziyareti ile gündeme gelen Rize’nin Güneysu ilçesi Kıbledağı doruğundaki cami, inşa edilen yeni haliyle alaka odağı olmayı sürdürüyor.

7 / 15

Kıbledağı’nın doruğunda, bulutların üzerindeki görkemli cami, diziler için bırakılmaz oldu. Birçok televizyon kanalı dizisinde, cami ve etrafında çekilen sahnelere yer veriliyor.

8 / 15

Camiyi dizilerde gören yerli- yabancı turistler de bölgeye ziyarete geliyor.

9 / 15

Kırşehir’de, Bakara Suresi’ndeki bir ayetten esinlenilerek iç dizaynı yapılan cami, çimleri hatırlayan halı döşemesi, tavanındaki sema ve duvarlarındaki ağaç fotoğraflarıyla dikkati sürüklüyor.

10 / 15

Yenice Mahallesi’nde 1910’lu senelerde kerpiçten minik bir mescit biçiminde yapılan ve zamanla lüzumu karşılamayınca devrilip yine inşa edilen Hamidiye Camisi, içine yapılan fotoğraflarla cemaatini sanki cennet bahçesinde yaşatıyor.

11 / 15

Azerbaycanlı bir mimar tarafından iç fotoğrafları yapılan ve bu sene açılan camiye iman etmek için şehrin değişik yerlerinden şahıslar geliyor.

12 / 15

Camide, Bakara Suresi’nin 22. ayetindeki ifadelere uygun olarak giriş kısmına asma ağaçları, pencere aralarına kavak ağaçları, mihraba şelale, tavanına sema ve bulutlar resimlenen ve tabanına çimeni hatırlayan yeşil renkli halı serilen camiye gelenler hayran kalıyor.

13 / 15

Caminin dış duvarlarında büyük harflerle Arapça “Allah” ifadesi yer alıyor.

14 / 15

Mehmet Mermer Hamidiye Camisi imamı Sefa Ekinci, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı söylemede, 1910’lu senelerde 115 metrekare bir mescit biçiminde yapılan caminin gereksinime yanıt vermemesi üzerine 2015-2017 senelerinde yenilendiğini, iç mekanı genişletilerek yine imana açıldığını söyledi.

15 / 15

Tags: Kıbledağı camii, Rize, Seyahat, Seyahat Haberi Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir