Türkiye’nin Rio karnavalı Hıdrellez nerede kutlanır?

Türkiye’nin Rio karnavalı Hıdrellez nerede kutlanır?

Mayıs 6, 2019 7 0 0

Edirne dendiğinde herkesin usuna Mimar Sinan’ın Selimiye Camii geliyor olabilir. Ya da tava ciğeri… Hepsi doğru. Ancak Edirne’de bundan çok daha aşırısı var. Cümbüş… Üstelik öyle böyle değil. Sabahlara kadar süren, davulların zurnaların hiç susmadığı, 9/8 Roman havalarının çaldığı, kimsenin olduğu yerde duramadığı, göbeklerin havada uçuştuğu bir cümbüş.

Edirne Belediyesi tarafından tertip edilen Kakava Hıdrellez Şenlikleri, yarın 5 Mayıs Pazar ananesel at yarışlarıyla başlayacak. Roman gençler, takribî iki kmlik parkurda atlarıyla marifetlerini sergileyecek. Meşhur ‘Kakava ateşi’ ise saat 17.30’da Sarayiçi’nde yakılacak.

Bu sene Kakava ile ramazan ayının başlangıcı aynı güne denk geliyor. Bu sebeple Sarayiçi’ne ‘hıdrellez sahur sofrası’ kurulacak. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bu mevzuda yazılı bir söyleme de yaptı ve Kakava ateşinin tüm dünyaya sevgi, sulh ve kardeşlik getirmesini beklenti etti.

Tunca’ya dilekler atılacak

class=’cf’>

Türkiye’nin Rio karnavalı Hıdrellez nerede kutlanır

Baharın gelişini siz nerede kutlayacaksınız?

◊ Hıdrellez Bayramı İstanbul’da bu sene Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’nda tertip ediliyor. Kutlama için yarın, 15.00-22.00 saatleri arasında parka bekleniyorsunuz. Girişler fiyatsız.

Kutlamaların merkezi Yoğurtçu Parkı olsa da Ahırkapı sahilde, saat 19.00’dan itibaren ‘Let’s Go to Hıdrellez: Spring Street Şenlik’ine katılabilirsiniz. Sokak müzisyenlerinin renklendireceği şenlikte gıda stantları da olacak.

Türkiye’nin Rio karnavalı Hıdrellez nerede kutlanır


◊ Hıdırellez’i değişik bir stilde kutlamak isterseniz, Beşiktaş’taki ‘Yeninin Tohumlarını Atma Meditasyonu’ bütün size göre. Yarın 09.30-12.30 arasında, Yıldız Parkı Yeşil Sera yanındaki aktifliğe katılım kıymeti 70 lira. Çay ve poğaça ikramı var.

Türkiye’nin Rio karnavalı Hıdrellez nerede kutlanır

Suzan Kardeş, Hıdrellez Bayramı’nı Zorlu PSM Sahnesi’ne taşıyor; yarın akşam Balkanlar’dan Yeşilçam’a, Türkçe pop şarkılarından arabesk ve 9/8’liklere kadar uzanan geniş repertuvarını dinleyiciyle buluşturuyor. Biletler; bütün 70, talebe 50 lira.  Gayrettepe; 0212 912 37 76.

 

 

 

 

 

 

Tags: Edirne, kakava, Kakava Hıdrellez Şenlikleri, Kakava Şenliği nedir?, Rio Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir