Türkiye’nin ismi pek dinlenmemiş en huzurlu yerleri

Türkiye’nin ismi pek dinlenmemiş en huzurlu yerleri

Kasım 29, 2018 48 0 0

1 / 30

Çantaları hazırlayıp günlük hayatın stresinden azıcık olsun uzaklaşmanın, asap-stresten temizlemenin şu gizemeler bütün zamanı. Sizin için Türkiye’nin hoşluğuyla namlı, “Keşke oraya yerleşebilsem” diyeceğiniz bugüne kadar ismini çok dinlemediğiniz 10 yeri listeledik. İşte bir parça huzur bulacağınız o adresler…

Resimler: Alamy

2 / 30

Suskun uysal: AZDAVAY / KASTAMONU
Aşıklar köprüsü, Valla Kanyonu, Ilıca Şelalesi ve Horma Kanyonu büyüleyici tabiat hoşluğunu yakından görmek için Azdavay’a gitmek koşul. Özellikle Azdavay Seyir Terası çok popüler.

3 / 30

İlçeye gelen yerli ve yabancı turistlerin özellikle gün doğumu ve gün batımını izleyebilmelerinin yanı gizeme resim sürükleme merkezi olarak da kullanabildikleri mükemmel bir mekân haline getirildi. Bir de Medil Mağarası’na kesinlikle uğranılmalı…

4 / 30

Azdavay İlçe merkezine 6 km uzaklıkta. Karakuşlu Köyü’ne bağlı Ayvat semtinde medil ormanı içinde yer alıyor. Mağaranın milattan evvelki yarıyıllarda barınak, hayat alanı ya da ibadethane olarak kullanıldığı varsayım ediliyor.

5 / 30

Kent yaşamını unutacaksınız: BOĞATEPE / KARS
Boğatepe Kars’a 45 kilometre mesafede ve deniz seviyesinden bir hayli yüksekte, bütün 2300 yükseltili bir dağ köyü. 30-40 hanenin yaşadığı köy genelde haziran ayında Fransız ve Belçikalı turistlerin gelmesiyle kalabalıklaşıyor.

6 / 30

Şu gizemeler suskun uysal, azıcık kent yaşamından uzaklaşıp kendinizle kalmak için iyi bir adres.

7 / 30

Yüzlerce farklı çiçeğe konut sahipliği yapan Boğatepe Türkiye’nin en hoş kaşar ve gravyer peynirlerinin yapıldığı mandıraları ile de tanınmış.

8 / 30

Etkileyici göl manzarası: AKPINAR / ISPARTA
Isparta’nın Eğirdir ilçesinde bulunan Akpınar müthiş panoramik bir göl manzarasına sahip. Türkiye’nin yedi renkli ve mavi sancaklı en pak gölü olan Eğirdir Gölü’nü kuş bakışı izleyebileceğiniz Akpınar’da seyir tepesi bulunuyor.

9 / 30

Bu tepede görüp görebileceğiniz en hoş manzarayı huzur içine izlerken, semaverdeki odun ateşinde pişirilen çayınızı yudumlayabilir, lezzetli Akpınar gözlemelerini tadabilirsiniz.

10 / 30

Rakımı yüksek olan köyde paraşüt sporu da yapılıyor. İsme manzarası eşliğinde, Eğirdir Gölü’nün üzerinde süzülmek çok sevinçli olacaktır.

11 / 30

Tabiatyla iç içe yaşayan bir belde: BİRGİ KÖYÜ / İZMİR
Ödemiş’e 9 km uzaklıkta ve Bozdağlar’ın yamaçlarında yemyeşil bir coğrafyanın içine saklanmış Birgi, yüzyıllık ağaçlarının ve ahşap pencereli konutlarıyla Ege’nin şirin köylerinden…

12 / 30

Ayrıca bütün de şimdi gidilecek en sevinçli hafta sonu rotası. Birgi köyü, Aydınoğulları Beyliği’nden Mehmet Bey tarafından yaptırılan Ulu Cami ile tanınmış. Osmanlı’nın izlerini sürmek isteyenler için burası çok ideal.

13 / 30

Caminin karşısındaki köy alanından köy ulusunun yapmış olduğu el işleri, meyvesi, sebzesi ve tanınmış Ödemiş patatesinin tadına da kesinlikle bakmalısınız. 1971 senesinden kalma ahşap Türk konutlarının en hoş misallerinden Çakırağa Konağı ve İmam-i Birgivi Medresesi dolaşılması gereken yerlerden.

14 / 30

Ege’de gizli bir cennet: ADALA / MANİSA
Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Adala beldesi, Üşümen Tepesi ile Dibek Dağı’nın arasından geçen Gediz Nehri’nin Salihli Ovası’na açıldığı düzlükte kurulmuş bir mesken merkezi.

15 / 30

Termal ve kaplıca hoşlananlar için burası ziyaret edilmesi gereken rotalardan. Ayrıca antik çağdan günümüze uzanan binlerce senelik geçmişi ve volkanik coğrafi yapısıyla dikkat sürüklüyor. Hermos Nehri’nin taşıdığı faydayı bağrında harmanlıyor.

16 / 30

Vadi yürüyüşleri yapmak isteyenler için etrafta bir hayli imkân var. Görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında Kurşunlu Kaplıcaları, Sart Antik Şehri ve Homeros Vadisi yer alıyor.

17 / 30

Resim çekimi için: ÇAMLIBEL KÖYÜ / BALIKESİR
Çamlıbel, Kazdağları’nda çok hoş bir köy. Yeşil bir vadiden Edremit Körfezi’ne bakıyor. Son senelerde pansiyon ve otel rakamı hayli arkasıydıysa da çevre yeşil ve suskun…

18 / 30

Çamlıbel’de görülecek çok şey var. Özellikle butik otelleriyle tanınmış köyün en ehemmiyetli konaklama noktası ise Albatross Dağ Konutları.

19 / 30

Kazdağları’nın eteğine yapışan otelden kimse çıkmak istemiyor.

20 / 30

El dokunmamış cenneti: KARABURUN / İZMİR
Ege’nin en saf, en el dokunmamış köşesi Karaburun. Eşsiz bir manzaraya sahip olan bu coğrafya, gökkuşağını çekemetecek bir renk eğlencesine sahip. Üç tarafını çeviren Ege Denizi’nin yeli, kentleşmeye katlanan hoş suratlı insanları ve daha nicesi…

21 / 30

Buraya geldiğinizde geri dönmek hiç istemeyeceksiniz. Yazın dahi pek fazla kalabalık olmayan Karaburun şu gizemeler neredeyse bomboş…

22 / 30

Peki buraya nasıl gidilir? Karaburun İzmir’e 100 km uzaklıkta. Vasıtanızla geliyorsanız, Çeşme otobanına girmeli ve Karaburun sapağına kadar 45 kilometre ilerlemelisiniz.

23 / 30

Karaburun sapağından sonra ise 55 kilometre daha yolunuz kalıyor; buradan sonrası azıcık virajlı. Taşıtınız yerine otobüsleri kullanmak isterseniz İzmir’de Üçkuyular’a gelmeli ve buradaki mahalle garajından Karaburun – Mordoğan taşıtlarına binmelisiniz. Yol takribî olarak iki saat sürüyor.

24 / 30

Güneşin doğuşu ve batışı burada bir başka hoş: UÇHİSAR / NEVŞEHİR
Nevşehir’in Kapadokya bölgesindeki Uçhisar yörenin azami ve en hoş yeri. En tepe noktasında Uçhisar Kalesi bulunuyor.

25 / 30

Güneşin doğuşunu ve batışını izlemek için şahane bir yer. Kalenin tepesine merdivenlerle çıkılıyor. Kale içerisinde saklı geçitler ve tüneller bulunuyor.

26 / 30

Uçhisar Kalesi’nde Bizans yarıyılına ait bir hayli abide kabir de var. Kalenin doruğu aynı zamanda Kapadokya bölgesinin seyir noktası… Kendine has natürel yapısı ve sırlı havasıyla ziyaret edenleri büyülüyor.

27 / 30

Suskunluk arayanlara: GÖLYAZI / BTÜMÖRSE
Gölyazı bir zamanlar Apollon Kraliyeti’nın başşehriydi. Daha sonra bölgede kontrol kuran Bizans, Osmanlı gibi imparatorlukların da izlerine hâlâ tesadüfülüyor. Mübadeleye kadar uysal bir Rum balıkçı köyü olan Gölyazı’nın o zamanki ismi Apolyont… Son zamanlarda hafta sonu suskunluk arayan insanların odak noktası halini aldı.

28 / 30

Bunda en ehemmiyetli etmen köyün dizi ve filmlerde yer alması. Gölyazı’na gelen çoğu turist balığa çıkabiliyor. Zati caddeleri de turistleri kendine sürüklüyor. Daha Önceki caddelerde gezmek turistlerin yaptığı etkinliklerden… Bir değişik etkinlik de Ulubat Gölü’nde filikayla gezmek. Ayrıca çok yaşlı olan Ağlayan Çınar da Gölyazı’da bulunuyor.

29 / 30

Adının Ağlayan Çınar olması ise asırlar içinde yan uyuyan ağacın gövdesinin bir kısmından zamanla natürel kaynak suyunun yüzeye çıktığı bir oluk oluşması. O oluktan akan su da ağacın altında ufak bir havuz oluşturmuş.

30 / 30

Bir tutam huzur: YANIKLAR KÖYÜ / FETHİYE
Fethiye’ye 15 kilometre uzaklıkta bulunan Yanıklar köyü, dünyada yalnızca Muğla bölgesine has olan Anadolu sığla ağaçları, coşkun akarsuları, narenciye bahçeleri, bir hayli kuşun konaklama alanı olan Karaot Akgöl ve etrafıyla natürel bir cennet. Dalaman Havalimanına 45 kilometre uzaklıkta olan Yanıklar Köyü, Göcek-Fethiye arasında yer alıyor. Bir yanda Akdeniz, değişik yanda yemyeşil dağlaryla muhteşem bir görüntü sunan Yanıklar köyü sanki bir tablo gibi. Ekoturizm için kaptan bölgelerden biri olan Yanıklar soğukkanlılığı ve zirai yaşamı hoşlananlar için en doğru adres…

Tags: huzurun adresleri, SeoHaber, Seyahat, Seyahat Haberi, Türkiye'nin en güzel yerleri Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir