Türkiye’nin en iyi korunmuş köyü! Kentin içindeki huzur…

Mart 22, 2019 51 0 0

1 / 22

Misi Köyü, Bursa’da Cumalıkızık’ın gölgesinde kalmış ama beğenileni tarafından sahiplenilmiş, unutulmamış, müdavimi olunmuş… Kentin hemen içinde ama sanki kmlerce uzaktaymış hissi veren bu minik köyün içerisinde barındırdığı bedeller ve bu köyde yapabileceklerini sizi de donakaltacak… İşte size hoş bir hafta sonu için Misi Köyü gezi kılavuzu…

2 / 22

Misi Köyü Bursa merkeze vasati 12 km uzaklıkta Orhaneli yolu üzerinde yer alıyor.

3 / 22

Köy ayrıca ‘Gümüştepe Semti’ olarak da geçiyor. Kent keşmekeşinin bu kadar yakınında ama bir o kadar da uysal ve beklediğiniz huzuru size veren bir köy Misi.

4 / 22

Nilüfer Deresi köyün içerisinden geçiyor, nehir kenarında sıralanmış lokantalar ve piknik alanları köyü hafta sonu kaçamakları için daha da cazip hale getiriyor.

5 / 22

Eski ismi ‘Mysia’ olan köyün 2 bin senelik bir geçmişinin olduğuna inanılıyor.

6 / 22

Hristiyanlar için de oldukça ehemmiyetli olan bu köyde İncil’in bir nüshasının olduğuna inanılıyor fakat köy milleti bu inanışı kabul etmiyor.

7 / 22

Köyün yaşlı ve senelere direnen konutları 1989 senesinde koruma altına alınmış ve sit alanı bülten edilmiş.

8 / 22

Bursa Nilüfer Belediyesi köy içerisindeki bazı konutları restore ederek müze haline getirmiş.

9 / 22

İşte size köyü ziyaret etmek ve köyde daha fazla zaman geçirmek için geçerli nedenlerden birkaçı…

10 / 22

Yakın zamanda açılan Edebiyat Müzesi’nde Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Fazıl Hüsnü Dağlarca gibi bir hayli ehemmiyetli yazarın el yazmaları ve şahsi eşyaları sergileniyor.

11 / 22

Müzenin mektup odasında Cemal Süreya’dan Rıfat Ilgaz’a, Attilla İlhan’dan Halet Çambel’e pek çok yazarın 50 el yazması mektubu orijinal olarak ve toplamda 800 el yazması mektup dijital olarak sergileniyor.

12 / 22

Müzede ayrıca kitap taslakları, daktilolar ve gözlük, kalem, pipo gibi şahsi eşyalar da bulunuyor.

13 / 22

Ayrıca köyde oldukça büyük bir Çocuk Kütüphane’si de var. Çocuklar için özel olarak organize edilen bu kütüphanede büyükler için de ayrı bir alan oluşturulmuş. Bursa merkezden de bir hayli şahsın ziyaret ettiği bu kütüphane köy çocuklarının da bırakılmaz adresi.

14 / 22

Biz bu kütüphanede oğlum Efe’yle saatlerimizi geçirdik, onlarca kitap okuduk.

15 / 22

Köyde ayrıca Mysia Resim Müzesi yer alıyor.

16 / 22

Bizim gittiğimiz yarıyılda kapalı olan bu müzede resim ve resimcilikle alakalı bir hayli şey bilebilirsiniz.

17 / 22

Bunun yanında karanlık oda ve emin yarıyıllarda kurulan resim sergileri de müzede oldukça alaka gören alanlardan. Son olarak köyde 2011 senesinde açılan Etnografya Evi’de meraklıları için ziyaretçilerini bekliyor.

18 / 22

Küçücük bir köy içerisinde insanları bu kadar çok besleyen yapının olması Bursalılar için büyük baht.

19 / 22

Bursa gezilerinizde Tirilye, Cumalıkızık ve Gölyazı turlarınızla rahatlıkla birleştirebileceğiniz Misi Köyü’nü es geçmeyin.

20 / 22

Köyde nehir kenarında kahvaltı edebileceğiniz, piknik yapabileceğiniz bir hayli alan mevcut. Ayrıca içimizde karavan alma isteği yaratan Misi Kamp Karavan Kuruluşları da yolu Bursa’dan geçenlerin mola noktası olabilir.

21 / 22

Oldukça geniş bir alana kurulan bu kuruluşta duş ve yemek gereksinimlerinizi karşılayabileceğiniz bir kuruluş da var. Köyü senenin her mevsimi ziyaret edebilirsiniz.

22 / 22

Her ne kadar yaz aylarında nehir kenarında yapılacak piknik kulağa güzel gelse de, güz aylarında dökülen yaprakları taşıyan nehir kenarında sıcak çayınızı yudumlamak ayrı bir sevinç olacaktır.

Tags: Misi gezi rehberi, Misi köyü, misi köyü nerede, Misi köyünde gezilecek yerler, Seyahat Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir