Türkiye’nin en huzurlu kentinde 48 saat

Türkiye’nin en huzurlu kentinde 48 saat

Kasım 23, 2018 80 0 0

Sinop Arkeoloji Müzesi

Sinop dolaşılacak yerlerde Arkeoloji Müzesi de yerini almış vaziyette. 2006 senesinde açılan müzede sikke kısımlar, ufak buluntular, taş yapıtlar gibi bir hayli bedelli yarıyıl izleri bulunuyor.

Diyojen Heykeli

Sinop Cezaevi’nin hemen çaprazında, kentin girişinde bulunan Diyojen Heykeli kentin sembol yapılarından birisi. Peki Diyojen kimdir? Diyojen ile alakalı olan dedikodulardan birisi; uygarlığa karşı çıkan Diyojen fıçı içerisinde yaşamaktadır ve mülk varlığı olarak da yalnızca bir su kabı bulunmaktadır ve yeniden dedikoduya göre bir gün eli ile su içen bir çocuk görmüş ve o çanağın da fazla olduğuna inanıp onu da atmıştır. Felsefe aşığı olarak öğrenilen Makedonya Kralı Büyük İskender kendisinden bir isteğinin olup olmadığını sorduğunda “Gölge etme, başka ihsan istemem” yanıtını vererek kendini tanınmış eden lafı da ifade etmiş. Sinop’ta hoşlananı da var beğenmeyeni de ama bu felsefe adamının yerinin bir yarıyıl yaşadığı Sinop olduğuna inanılıyor.

Türkiye’nin en huzurlu şehrinde 48 saat

Türkiye’nin en huzurlu şehrinde 48 saat

Erfelek Şelalesi

class=’cf’>

Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Refii Cevat, Hüseyin Hilmi, Burhan Felek, Osman Cemal Evhamlı, Celal Zühtü Benneci, Sebahattin Ali, Kerim Korcan, Osman Deniz, Zekeriya Sertel gibi yazar ve şairler kalmış Sinop Cezaevi’nin zindanlarında. Üç tarafı denizle tercümeli bir kale burası… Tarihi Sinop Kalesi üzerinde Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı zamanında tersane olarak kullanılan, 1882 senesinde cezaevine dönüştürülen tarihi Sinop Cezaevi bugün ‘müze’ olarak hizmet veriyor. Dünyada cezaevinin namıyla anılan kentlerin rakamı çok az olsa da Sinop Cezaevi, sürgünleri, kaçmanın imkânsızlığı ve zaman zaman cezasını orada sürüklemiş namlı bireylerle anılıyor. Burası; “Girilir, ama çıkılmaz” denilen, nemden kibritin dahi yanmadığı söylenen, mahkumların çürümek veya ceza vakitlerini bitiremeden can vermekle karşı karşıya kaldıkları Sinop Cezaevi… Sinop’ta görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Türkiye’nin en huzurlu şehrinde 48 saat

Türkiye’nin en huzurlu şehrinde 48 saat

Akgöl

Akgöl, Ayancık tarafında bulunan Sinop Merkeze azıcık uzak bir konumda bulunan bir gölet. Fakat etrafı oldukça bakımsız geldi bana. Azıcık elden geçse çok hoş bir tabiat parkı olacaktır. Gelecek yarıyılda ismini daha sık dinleyebiliriz.

Türkiye’nin en huzurlu şehrinde 48 saat

Türkiye’nin en huzurlu şehrinde 48 saat

Sinop’ta nerede ne yemeli?

Cem’s Kitchen Yöresel Lezzetler
Misal Mantı Sinop Mantısı
Mantıcı Melahat Sinop Mantısı
Zeyden Mutfak Kahvaltı
Okyanus Balık Konutu Balık
Elika Mutfak Yöresel Lezzetler
Sahil Ocakbaşı Akşam yemeği
Ali Baba’nın Lezzet Durağı Et
Demirkollar Fırın Fırın Mahsulleri
Erfelek Öztürk Lokanta Kahvaltı ve yöresel lezzetler
Kalyoncu Pide Pide
North Star Balık Balık

Tags: SeoHaber, Seyahat, Seyahat Haberi, Sinop, sinop gezi rehberi, sinop gezisi, sinopta yemek yenilecek yerler Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir