Türk insanının sızılarının en ehemmiyetli sebebi bu

Türk insanının sızılarının en ehemmiyetli sebebi bu

Aralık 25, 2018 74 1 1

Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Muharrem Çidem’in önderliğinde fizik rehabilitasyon muayenehanesine yaygın beden sızısıyla müracaat eten 14 bin 925 hasta üzerinde asıllaştırılan araştırma neticesine göre, bu hastaların 11 bin 29’unda D vitamini beceriksizliği olduğu tesbit edildi.

Doç. Dr. Çidem, D vitaminin en ehemmiyetli kaynağın güneş olduğunu belirtti. Araştırma Beynelmilel Turkish Journal of Medical Science adlı tıp mecmuasında yayınlanırken Doç. Dr. Çidem, “Çağdaş hayat stilinin lüzumluluğu olarak kapalı işyerlerinde çalışan, hafta sonlarını da alışveriş merkezlerinde geçiren bir cemiyet olduk. Bu sebeple güneş gören bir ülke olmamıza karşın D vitamini beceriksizliği yüksek” dedi. 

Akdeniz abuhavasında yer alan Türkiye’de  yapılan bir araştırmaya göre ise D vitamini noksanlığının görülme sıklığı bayanlarda daha fazla olmak üzere yüzde 93.

‘FİZİK REHABİLİTASYON POLİKLİNİĞİNE BAŞVURANLARIN YÜZDE 74’ÜNDE D VİTAMİNİ BECERİKSİZLİĞİ’

class=’cf’>

Fizik rehabilitasyon ve rehabilitasyon polikliniğine yaygın sızı ile müracaat eten hastaların yüzde 74’ünde D vitamini noksanlığını tespit ettiklerini belirten Doç. Dr. Çidem, “Bize müracaat eten 14 bin 925 hastanın 11 bin 29’unda D vitamini düşüklüğü tespit ettik. Bu çok yüksek bir oran. Bu düşüklük, şu anda içinde bulunduğumuz kış aylarında daha fazla olurken yaz aylarında daha az olduğunu tespit ettik. Mart ayında D vitamini en düşük seviyede olurken, bayanlarda da erkeklere göre daha fazla D vitamini beceriksizliği görüldüğünü ölçümledik” diye konuştu.

‘SADECE ADALE EKLEM SIZISI DEĞİL BAŞKA HASTALIKLARLA DA İLİŞKİLİ OLABİLİR’

D vitamini noksanlığının adale ve eklem sızılarının yanı gizeme başka hastalıklarda da ana etmen olmasa bile, ilişkili olduğunu belirten Doç. Dr. Çidem, “D vitamini beceriksizliği ile alakalı yapılan çalışmalarda halsizlik, bitkinlik, bunalıma meyil, Multipl Skleroz, tansiyon, kalp, diyabet gibi bir hayli hastalıkla ilişkilendirildiği öğreniliyor” dedi.

‘ÇAĞDAŞ CEMİYETLERDE GÜNEŞ GÖRMÜYORUZ’

D vitamini noksanlığının çoğalmasındaki en ehemmiyetli etmenlerden birinin çağdaş hayat biçimi olduğunu ifade eden Doç. Dr. Çidem, “Çağdaş cemiyetlerde biz artık bahçeli müstakil konutlar yerine apartman dairelerinde yaşıyoruz. Hafta sonları sarih alanlara gitmek yerine alışveriş merkezlerine gidiyoruz. Dolayısıyla güneşe maruziyetimiz olmuyor. D vitamininin birleşimi için de güneşe maruz kalmak koşul. Biz yiyeceklerle yeteri kadar D vitamini alamıyoruz. Çağdaş cemiyette bunu muvaffak olamıyoruz” dedi. 

‘YAĞLI BALIK, YUMURTANIN SARISI, DANA KARACİĞERİ VE TEREYAĞ TÜKETİN’

D vitamini birleşimi için güneşin koşul olduğunu ifade eden Doç. Dr. Çidem, “Yiyeceklerle yeteri kadar D vitamini alamıyoruz ama yeniden de D vitamini bakımından zengin olan yiyecekler var. Yağlı balık cinsleri, yumurtanın sarısı, dana karaciğeri, tereyağ gibi yiyecekler de D vitamini bakımından zengin” dedi. 

‘KAPALI ALANLARDA ÇALIŞANLAR TEHLİKE ALTINDA’

D vitamininin yaşlılarda osteoporoz başka bir deyişle kemik erimesi açısından ehemmiyetli bir etmen olduğunu belirten Doç. Dr. Çidem laflarını şöyle noktaladı:

“Yaygın beden sızısı, halsizlik, bitkinlik yaşayan her ferdin belirli bir yaştan sonra D vitamininin kumpaslı olarak ölçülmesi gerektiğini düşünüyorum ve bunu öneriyorum zira düşme tehlikeyi ile birlikte kalça kırığı çok büyük bir mesele. O surattan yaşlı popülasyonun bu mevzuda daha dikkatli olması gerekiyor. Bunun yanı gizeme kapalı alanda çalışan herkes tehlike altında. Sabah işyerlerine giriyoruz akşam güneş gittiğinde çıkıyoruz ve D vitamini beceriksizliği kaçınılmaz oluyor. 

Adale ve eklem sıhhatinin yanı gizeme ruh sıhhati için de yararları olduğu öğrenilen D vitaminin en ehemmiyetli kaynağı güneş.”

Tags: ağrıların nedeni, d vitamini, d vitamini eksikliği, doç.dr. muharrem çidem, kas ağrısı, vücut ağrısı Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Yorumlar
  1. Avatar

    -

    Benim de D vitamınım çok düşük çıktı

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir