Top yerine un, tüfek yerine yumurta

Top yerine un, tüfek yerine yumurta

Kasım 25, 2018 75 0 0

İspanya’nın doğu kıyısında, şaraplarıyla şanlı şehir Alicante’nin Ibi kasabasında, 200 yıldır her sene 28 Aralık’ta savaş çıkıyor. İsmi, Els Enfarinats. ‘Suçsuzlar Günü’ aktifliklerinden biri olan Els Enfarinats, dünyanın en büyük yemek savaşlarından. Paha biçilmez bir deneyim ve harikulade bir cümbüş. İsmini Türkçeye ‘unlular’ veya ‘una bulanmışlar’ diye çevirmek muhtemel.

Top yerine un, tüfek yerine yumurta

Kasabada şenlik günü erken, sabah 08.00 ortamında başlıyor. ‘Unlular’, sahte asker üniformaları giyip caddeye çıkıyor ve kasabanın hakimiyetini ele geçiriyor. Aralarından birini, kilise alanında 09.00’da başlayan muhtelif müsabakalardan sonra belediye başkanı seçiyorlar. Karşılara Casats i Fadrins sınıyor ve bir vakit sonra onlar da alana geliyor. Ardından da ortalık savaş alanına dönüyor.

Top yerine un, tüfek yerine yumurta

Silahlar un ve yumurtadan ibaret. Arada kız kaçıranlar… Havai fişekler de patlıyor. Elinize geçirdiğiniz tüm un ve yumurtayı ortalığa savurduktan sonra onlarla birini vurup vurmadığınız ehemmiyetli değil. Yeter ki, muhtemel olduğunca dağınıklık ve karmaşa yaratın. Bu arada tüm gün süresince sokak çalgıcılarından oluşan bando Rondalla kasabayı turlayarak şarkılar çalıp söylüyor. Saat 17.00’de savaşın bittiği duyuru ediliyor.

Tags: Els Enfarinats, İspanya, ispanya festival, SeoHaber Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir