Tavuk Köfte

Tavuk Köfte

Mayıs 17, 2019 38 0 0

Eşimle, konutluluktan mütevellit fazla kilo problemlerimiz var. Ama buna karşın yemek projeleri üretip duruyoruz. Yukardaki yemekte bu projelerden birine ait. Eşim Ankara’da askerdeyken yediği bol sarımsaklı tavuk köftelerden esin alınarak yapıldı. Fikir olarak hiç internette araştırma yapmadık, tavuktan iyi kavrayan eşimin hala oğlullarına sorduk. Onların verdiği tasvir çerçevesinde yemeğimizi yapıp afiyetle yedik. Bizi tat olarak hayal kırıklığına uğratmadı ama yedikten sonra ne olacak bizim bu kilolarımız demeden duramadık : Şayet sizde kızartma mevzusunda iyi şeyler düşünüyorsanız veya ben çok biraz yağ ile yaparım, tenini de koymam diyorsanız bu tanımı sınamanızı nasihat ederim. Somun ekmek içine domates,biber ve kuru soğanla çok hoş gidiyor.

Malzemeler:

* 700 gr. kemiksiz tavuk sarma biz 750 gr. kemikli sarma alıp aldığımız yere ayıklattık
* Yarım bayat somun ekmek içi
* 7-8 diş sarımsak
* 1 minik soğan veya dilerseniz orta boy
* 1 yemek kaşığı un
* tuz,karabiber,kekik,pulbiber

Hazırlanması:

* Kemiksiz tavuk etlerini yıkayıp bir süzeğe alın.Tenini de kullanacaksanız tüylerine iyi bakın, elinizle yolamadığınız tüyleri ocakta yakabilirsiniz.
* Derin bir sırça kaseye ekmek içini parçalayın ve tavukları dilerseniz teni ile beraber minik minik doğrayıp ekmeklerin üzerine atın. tavuklar yıkandığından ıslak olduğu için ekmekleri nemlendirmeye gerek kalmıyor ama tavuklarınızı süzekte çok beklettiyseniz, suyu pek kalmadıysa ekmekleri evvel çok az su ile hafif nemlendirebilirsiniz.
* Tavukların üzerine soğan ve sarımsakları minik minik doğrayarak ilave edin.
* Tuz, karabiber,kekik ve pulbiberi hevesinize göre ilave edin pul biberi çok kaçırmayın ve hepsini harmanlayın.
* Elektirikli et sürükleme makinasında bu karışımı çekin ekmekle beraber karıştırıp sürüklememizin nedenlerinden biri eti yumuşatıp basit çekilmesini sağlaması.
* Kıymanın üzerini strechle kapatıp buzdolabında 1 saat kadar dinlendirin bizimki -tavuklarımız ıslak olduğu halde somun içini su ile nemlendirdiğimiz için- baya yumuşak kıvamlı oldu bu surattan evvel buzlukta bir zaman bekletip sonra buzdolabına aldık
* Kızarmaya başlayacağınız köfteleriniz şayet köfte yapmak için çok yumuşaksa bu düzeyde 1 yemek kaşığı unu ilave edip ete yedirin. Şayet çok yumuşak değilse gerek yok, zati köfte et köftesi gibi olmuyor daha yumuşak bir köfte oluyor.
* Teflon tavada az yağda köftelerinizi kızartıp havlu kağıt açtığınız tabağınıza alın.
* Yanında domates, biber, patates kızarması ve dilerseniz kuru soğanla beraber afiyetle yiyebilirsiniz.

Not: Ben tenli yemediğim için benim kıymamı ayrı çektik, evvel acaba çekim güç mü olur diye makinaya büyük delikli süzeği taktık, sonra minik süzeği takarak ikinci kere çektik. Eşimin kıymasını tenli çektik ve onunkini yalnızca minik süzekten geçirdik. Bu surattan mı yoksa ten suratından mı öğrenmiyorum benim kıymam pişerken daha sağlamdı.

Not-2: Bu yemeği tavuk göğsü ile de yapabilirsiniz ama biz göğüs hoşlanmadığımız için yapmadık, göğüs kıymasını hazır olarakta bulabilirsiniz. Hazır kıymaya değişik malzemeleri katarak yapabilirsiniz.

Not-3: Bu yemeği eşim yaptı, ben yalnızca ona mutfakta destek ettim ve resmini çektim.

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir