Tarih merakı bakın ne yaptırdı! Firmaları kardeşlerine devretti ve...

Tarih merakı bakın ne yaptırdı! Firmaları kardeşlerine devretti ve…

Şubat 12, 2019 66 0 0

1 / 19

İstanbul’da besin sektöründe 42 senesini geçiren tarihe meraklı iş adamı Murat Uysal, Birleşmiş Halklar Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatınca UNESCO Dünya Serveti Listesi’ne alınan 700 senelik Osmanlı köyü Cumalıkızık’ta satın alıp restore ettirdiği Osmanlı konağında, hem yaşıyor hem de turizm hizmeti sunuyor.

Resimler: Anadolu Ajansı

2 / 19

İstanbul’daki işletmesini kardeşlerine devrettikten sonra hayalindeki emekliliği yaşamak için 5 sene evvel, Cumalıkızık’ta devrilmek üzere olan yıkıntı biçimindeki bir Osmanlı konağını satın alan Murat Uysal, mimar kardeşinin dayanağıyla takribî 4 senelik süreçte konağı reeline uygun restore ettirdi.

3 / 19

Ciddi maliyetle yenilediği, tarihe uygun eşyalarla donattığı konağın üst katında kendisi yaşayan Uysal, taban katı ve bahçesinde ise alıcılarına hizmet veriyor.

4 / 19

Uysal, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı söylemede, İstanbul’da 42 sene besin sektöründe çalıştıktan sonra emekli olduğunu söyledi.

5 / 19

Tarihe hep merak duyduğunu dile getiren Uysal, “Cumalıkızık 700 senelik bir Osmanlı köyü. Özellikleri çok fazla, manevi duyguları tarihle birleştirdiğinizde çok hoş bir yaşantı ortaya çıkıyor.

6 / 19

Manevi duyguları hali hazırda yaşatan bir yer. Sanki 50 yıldır burada yaşıyor gibiyim. İnsanları çok adamcıl.” dedi.

7 / 19

“Konağı aldığımızda burası enkazdı”
Uysal, konağın restore edilmesinde kardeşinin emeğinin büyük olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

8 / 19

“Kardeşimin emeklerinin heba olmasını istemedim. Zati benim de böyle bir firma hayalim vardı. Böyle bir yer bize kısmet oldu.

9 / 19

Konağı aldığımızda enkazdı. Çatısı yok gibiydi. Giriş kısmı ahır, bir tarafı da samanlıktı. Üst kısmındaki konutta ise yaşlı bir ninemiz vardı, o ölüm etti.

10 / 19

Burasının benim hayat alanım olduğunu daha iyi kavradım. Emekliliğimin tadını hoş biçimde çıkarabileceğimi, insanlara tarihle alakalı bir şeyler anlatabileceğimi düşündüm.”

11 / 19

Restorana “Diriliş Konağı” ismini verdiğini ifade eden Uysal, “Ben arayış içindeyim. Genelde yaşlılarla oturup sohbet ederim.

12 / 19

Yaşlılarımız bizim için bir acıklıya. Buranın yolları Osmanlı’nın ince görüşüyle yapılmış mühendislik şahanesi.

13 / 19

Ortasından geçen kanalcık var. Gelen sular buradan akar kimsenin evine su girmez.” diye konuştu.

14 / 19

Uysal, onarımın 4 sene sürdüğünü belirterek, şunları kaydoldu:”Her türlü izini alındıktan sonra tarihi dokuya hasar vermeden reeline uygun restore edildi.

15 / 19

Bahçesinde de etraf dizaynı yaptık. Takribî 900 metrekare ortamında. İş adamlığını vazgeçip emekliliğin de tadını çıkarıyorum

16 / 19

Restoranımızda da kahvaltı ve yemek cinslerini sunuyoruz. Özellikle köy kahvaltımızda natürel mahsullere ağırlık veriyoruz. Bölgede kırsal alanlarda yaşayanlarca yapılan mahsulleri veriyoruz kahvaltıda.

17 / 19

Gözleme için hazır yufka kullanmıyor, burada çalışan bayanlarımız anlık olarak açıyor.

18 / 19

Doğum günü ve özel günlerde de ulusumuza hizmet veriyorum. Üst katında da kendim yaşıyorum.”

19 / 19

Tags: cumalıkızık gezi rehberi, cumalıkızık nerede, Seyahat, Seyahat Haberi Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir