Şu kâinatta haddinden fazla yalnızız

Şu kâinatta haddinden fazla yalnızız

Mayıs 11, 2019 12 0 0

Şair, yazar, müzisyen, şarkıcı… Siz azıcık doyumsuz musunuz?

– Geçenlerde konser sonrası kulise resim sürükletmeye gelen bir genç kız, “Tuna Bey, sizin kitaplarınız da varmış, annem söyledi!” dedi. Kendisine de aynı yanıtı verdim. Müzisyen ve şairim. Natürel ekmek parası ya da arzu kısmetine başka boyalara girip çıktığım da oldu. İnsanın babası zengin olmayınca zorunlu olarak oluyor böyle şeyler. Ama mesele yok, neticede yaşamın getirdiği her şey şarkıları besliyor.

Zaten bir kezinde “Benim yaşamım bir galibiyetsizlikler silsilesidir” demişsiniz…

– O söz azıcık gençleri teşvik emelli… Sanat yaşamında her zaferin artta onlarca galibiyetsizlik vardır. Aksi olası değil. Bu bize iki şık verir: Ya bırakacaksın ya da sabretmeye devam edeceksin. Bazen bırakır gibi olduysam da neticede hep bırakmaktan bırakıp dayanmayı seçtim. Bu sayede şimdi istediğim yerdeyim.  

En büyük galibiyetsizliğiniz neydi?

class=’cf’>

– 1990’ların Kral TV civarında müziğimizin uğru yoktu. Pop da yapmıyorduk, standart rock da. O civarda müziğimden taviz vermeden var olamayacağımı görünce piyasadan uzaklaştım. Ama geri dönmek için hep fırsat gözledim. Yırtık bir insan değilim, fırsatı bulmam seneler aldı.

Peki ikincisi çıkan ‘Tuna Kiremitçi ve Dostları’ projesi nasıl doğdu?

– Fikir babası Pasaj Müzik’in sahibi ve daha önceki dostum Murat Doğan. 2016’da “Senelerdir şarkılar yazar durursun, gel artık sana özel bir proje yapalım” dedi. Bestelerimi beğendiğim bayan solistlerle düet biçiminde söylememi önerdi.   

Albümdeki şarkıları ve düet yaptığınız adları nasıl seçtiniz?

– Kimileri benim daha önceki gruplarımda yaptığım bestelerin elden geçmiş halleri. Kimileri sıfır km. Solistleri de gerçeğinde şarkılar seçti. Besteleri konutta gitarla çalarken gaipten Pamela’nın, Gonca Vuslateri’nin, Yıldız Tilbe’nin seslerini dinliyordum. Haliyle onlara öneri ettim. Aynı şey ikinci albümde de devam etti. Hayranı olduğum bayanlarla şarkı söylemek istedim.  

Peki neden hep bayan solistler var?

– Genelde sevda şarkıları söylediğimizden, drama olarak daha doğru geldi. Bir de sesim bariton, bayan sesiyle daha hoş tınlıyor. Ayrıca iki erkeğin düet yapmasından daha sıkıcı bir şey hayal edemiyorum.

Bir de yeni şiir kitabınız ‘En Sağlam Direniş Kalbi Pak Yakalamak’ çıktı…

– Kitapta son 20 yıldır yazdığım şiirlerden yayımlanmaya bedel bulduklarım var.

Şu âlemde haddinden fazla yalnızız

Aşka inanmıyorum

Şarkılarınızda da romanlarınızdaki gibi başrolde aşk var… Nedir aşkla tasanız?
– Bir tasam yok, aşka inanmıyorum yalnızca. Ama insanların aşk kısmetine düştükleri haller bana hakikat ve drama geliyor. En sıradan yaşamda dahi bir sürü duygusal çözümsüzlük var. Şarkılarım bu çözümsüzlükler üstüne zira onlara hürmet dinliyorum. Her şarkım insanlar arasında gönül bağları kursun, onlara yalnız olmadıklarını sezdirsin istiyorum. Zira temel mesele aşk değil, yalnızlık. Şu kâinatta haddinden fazla yalnızız.

 

Tags: Tuna Kiremitçi, Tuna Kiremitçi ve arkadaşları, Tuna Kiremitçi ve arkadaşları 2 Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir