Şimdi hepimiz ‘Çukur’dayız!

Şimdi hepimiz ‘Çukur’dayız!

Kasım 25, 2018 107 0 0

Bir-bir buçuk sene sonra bir pazar günü yolumu Balat’a düşürdüm. Usumda yeni jenerasyon kafelerden birinde kahvaltı edip her köşe başında tertip edilen bir mezata katılmak, azıcık da yürüyüş yapmak vardı. Gel gör ki kafelerde yer bulmak mevzubahisi olmadığı gibi, Balat’ın tarihi Rum konutlarının yer aldığı dar caddelerinde yürümek de hayal oldu.
Değişik kültürlerin harmanlandığı Balat caddelerinde her tipten insan görmek olası. Bir yanda Kızıl Okul’in yokuşundan alt koşan çocuk çığlıkları, bir yanda elinde üçüncü dalga kahveleriyle rasgele bir taşın üstüne dağılmış hipster gençlik… Onların hemen üstünden çarşaf silkeleyip rivayet yapan teyzeler… Tüm bu hengâmenin ortasından usulca geçerek caddeyi ikiye ufalayan kara çarşaflı teyzeyle cüppeli amca… Kimse kimsenin farkında, gerçeğinde belki de umurunda değil.

Şimdi hepimiz ‘Çukur’dayız

Çukur dizisinden bir kare: Meşhur berber dükkânının önünde Yamaç ve Muhittin, yukarıyada ise Vartolu ve Medet.
Yamaç’ın volta attığı cadde,
Muhittin’in berber dükkânı
Bu kalabalığın alametifarikasını henüz bütün olarak kavrayan yok. Belki senelerdir değişik biçimlerde süren soylulaştırma sürecinin bir neticeyi, belki de fertsel anaparanın semte gelmesiyle yaşanan mutasyon. Sebep ne olursa olsun, içinde bulunduğumuz spektrumun her karesini ayrı ayrı incelerken, senelerden beri bir hayli renge konut sahipliği yapan Balat caddeleri bizi bir kere daha donakaltmayı muvaffak oldu.
Ne yana bakacağımı bilemez halde yürürken ‘Çukur 800 metre’ yazısı çıktı karşıma. Evet, reyting rekorları kıran ‘Çukur’ dizisinden bahsediyor. Dizinin burada bir yerde çekildiğini öğreniyordum ama duvar yazıları ve tabelalarla işaret edilecek kadar ne yaşanıyor olabilirdi?
Hafta içi resimci dostum Selçuk Şamiloğlu’yla birlikte Balat’tan başlayarak Ayvansaray’a kadar o tabelaların izini sürdük. İşte şimdi karşımızda Vartolu’nun İdris Baba’ya alan okuduğu teras, Yamaç’ın volta attığı cadde, Muhittin’in berber dükkânı… Burası insanların sanki akın ettiği, her yerden dizi müziklerinin yükseldiği, esnafın baskılı tişörtler sattığı, hakikat ismiyle Esnaf Loncası Sokak, şanı öbür ‘Çukur’. Okuduklarınıza inanamayacak, siz de bugünden tezi yok bir Balat turuna çıkacaksınız..

Bu yaşamın coşkuyu meyecanı yok
◊ Semte girer girmez büyük sütunlardan çalınan dizi müzikleriyle havaya giriyorsunuz zira “bu yaşamın coşkuyu meyecanı yok”.
◊ Neredeyse tüm duvarlar dizinin fenomen tümceleriyle dolmuş vaziyette: “Sultan Ana bizi vazgeçme!”
◊ Arkadaşlar Kahvesi başka bir deyişle İdris Baba’nın Kahvesi çekim olmadığı zamanlarda kepenkle kapatılıyor.

Şimdi hepimiz ‘Çukur’dayız

Orayı göremezseniz üzülmeyin, hemen çaprazında bir başka kahvenin sahibi dükkânın ismini ‘İdris’in Yeri Çukur Kahvesi’ oarak değiştirmiş. 

Şimdi hepimiz ‘Çukur’dayız

 Sırf o değil natürel. ‘Çukur Çiğköfte Döner’, ‘Çukur Konutumuz’, ‘Çukur Büfe’, ‘Vartolu’nun Yeri’ gibi, adını değiştiren bir hayli mekân bulunuyor. 

class=’cf’>

Saadet’le Salih’in duvarına götüren ufak rehber

Şimdi hepimiz ‘Çukur’dayız


Sokakta kılavuzluk yapan çocuklardan biri Sabriye. Kendi tanımladığı rota üzerinden bizi evvel kahveye, berbere, Saadet’le Salih’in duvarına ve Vartolu’nun doğduğu konuta götürdü. “Tamam, biz buradan döneriz” dediğimizde aldığı yere vazgeçmeden yanımızdan parçalamayacağını söyledi. Karşılığında ise bir top parası aldı.

Öğrenciler dizi için
Balat turuna katılıyor
Ferda Dikici / Tur kılavuzu

Şimdi hepimiz ‘Çukur’dayız

10 senelik kılavuzum. Bir özel liseyi getirdik tura. Hocalar mektebe ‘Fener-Balat turu’ afişi asmış, hiç müracaat olmamış; ertesi gün altına ‘Çukur’a da gideceğiz’ yazıp katılım rekoru kırmışlar. Tur başlar başlamaz çocuklar yalnızca “Ne zaman ‘Çukur’a gideceğiz” diye sordu.

Bu kadar değer katmak basmakalıp değil
Şaban Satıcı / Tezgâhtar

Şimdi hepimiz ‘Çukur’dayız

Doğma sihrime Esnaf Loncalıyım. Diziden beri biz de ekmek paramızı kazanıyoruz. En çok tişört ve tespih satılıyor. Bu kadar değer katılmasını anormal buluyorum. Bazı çocuklar burada kılavuzluk yapıp para toplamaya, para tatlı gelince mektepten kaçmaya başladı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? 25.11.2018

daha fazla video için

Tags: balat, çukur, dizi, Esnaf Loncalı, samatya Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir