Sıhhatli Saçlar İçin En İyi 11 Yiyecek

Sıhhatli Saçlar İçin En İyi 11 Yiyecek

Kasım 2, 2018 167 0 0

Saçlarınız doğru beslenme istediğiniz görünüme kavuşsun.Doğru gıda destekleri ile saçınızı şımartın.

 

Kim gür, parlayan ve sıhhatli saçlara kavuşmak istemez ki? Saç vakasını her ne kadar estetiksel açıdan ele alsak da hakikatinde saçlar sıhhatimiz için çok şey ifade ediyor. Cildimizin yaptığı gibi, saçlar da beden ısısını dengeler ve başımızın ılık kalmasını sağlar. Duygusal stres, genetik etkenler, ilaç kullanımı ve hormonal gidişatlar saçlarımızı tesirler. Beslenme ise saç sıhhatini, saçın işlevini ve görünümünü tesirler. Genel olarak her cins gıda maddesi eksikliği saç, cilt ve tırnak sıhhatimizi tesirler. Bu yazımızda sizler için saç sıhhatini etkileyen gıdaları derledik. Beslenme programınıza bu gıdaları ilave etmenizi öneririz.

1- Yağlı Soğuk Su Balığı. Somon balığı, sardalye, uskumru, alabalık, çiroz ve ringa gibi balıklar yüksek oranda protein, omega 3 ve omega 6 kapsamaktadır. Bu yağ asitleri saç, cilt ve tırnak sıhhati için oldukça ehemmiyetlidir. Saçların uzamasını sağlar, cildi yeniler, kemik sıhhatini korur, metabolizmayı çalıştırır ve faize sistemine gözetir. Yapılan araştırmalar bu yağların aynı zamanda sönmüş, kuru saçları rehabilitasyon ettiğini ve saçlara parlaklık kattığını da göstermiştir.

2- Tohumlar. Saç, tırnak ve cildimiz protein ve minerallerden oluşur. Saç sıhhati için ehemmiyetli olan nebat bazlı proteinler ve yağ asitleri için tohum ve çekirdekleri seçim edebilirsiniz. Yaratıcı olun ve siyah susam, keten tohumu, ayçiçeği, chia ve kabak çekirdeğini değişik biçimlerde kullanın. Bunları salatanın üzerine serpebilir, yoğurt, pirinç veya yulaf ezmesiyle beraber kullanabilir, keklere ve ekmeklere ekleyebilirsiniz.

3- Yeşil Yapraklı Sebzeler. Brokoli, ıspanak, maydanoz gibi çoğu koyu yeşil renkli sebzeler A vitamini ve demir kapsar. A vitamini saçlarımızı gözeten natürel yağ yapımını destekleyerek saçlara parlaklık ve elastiklik kazandırır. Saçlar için lüzumlu olan kalsiyum ve demir kapsar.

4- Yumurta.  Mevzubahisi sıhhatli saçlar olduğunda biyotin ehemmiyetli bir içeriktir ve bu da yumurta sarısında bulunur. Son araştırmalar biyotinin saç foliküllerini ve yapısını gözettiğini göstermiştir. Bu da saç kırılmalarını önler, saçların sıhhatli uzamasına takviyeci olur.

5- Mercimek . Saç folikülleri 50 ila 100 değişik protein cinsinden yapıldığı için protein dolusu bir tabağı masanızda bulundurmak ehemmiyetlidir. Mercimek veya fasulyeler özellikle vejetaryenler için şahane bir tercihtir. Proteinin yanı gizeme fasulye de demir, çinko ve B vitamini kapsar.

6-Fındık, Fıstıklar. Fındık, müthiş bir yağ asidi zengini kaynaktır. Özellikle Brezilya cevizi, kaju, badem ve ceviz saç dokularının gelişiminde ehemmiyetli olan selenyum ve çinko gibi mineraller sağlar. Ceviz de omega 3 zengini yiyecektir.

7-Bütün Hububatlılar. Arpa, yulaf, kinoa ve darı gibi taneli besinler lif, B vitamini, demir, çinko ve silika zenginidir. Birçok bütün hububatlıda bulunan silika hoşluk minerali olarak öğrenilir. Yapılan araştırmalar neticesinde her gün 10 miligram silika verilen bireylerin dokuz ay sonunda daha gür saçları olduğu görülmüştür.

8- İstiridye ve Midye. İstiridye çinko, midye ise selenyum, demir ve protein zenginidir.

9- Deniz Yeşillikleri. Likende saç sıhhati için ehemmiyetli olan yağlı asitler vardır. Likenlerdeki alginatlar aynı zamanda bedenin def detoksifikasyon süreci için oldukça etkilidir.

10- Zerdeçal. Zerdeçal asırlardan beri Doğu tıbbında kullanılmaktadır. Harcandığında ise bedenin natürel steroidlerini harekete geçirerek enfeksiyon ve ödemi önler. Bazı uzmanlar bedendeki belirli başlı enfeksiyonların saç kaybına yol açabileceğini söylemektedir.

11- Dayanaklar. Besin maddelerini natürel yollardan almanız önerilse de dayanaklar harcanması güç besinler için seçim edilebilir. Besin beceriksizliği saçımızı tesirler, o surattan beslenme programımıza özellikle vejetasyonsanız multi-vitamin ilave etmeniz gerekir.

 

Sıhhatli Saçlar İçin En İyi 11 Yiyecek

Botextra; haber botu , film botu, dizi botu, wordpress botu.Akıllı içerik sistemi

Tags: Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 11 Yiyecek Categories: Sağlık Yazıları
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir