Şiddetin gerekçesi çok, bayanların susmaya amacı yok

Şiddetin gerekçesi çok, bayanların susmaya amacı yok

Kasım 25, 2018 177 0 0

25 Kasım, Bayana Müteveccih Şiddete Karşı Beynelmilel Gayret Gşöhreti. Birleşmiş Milletler Genel Heyeti bu tarihi duyuru ettiğinde sene 1999’du. Peki, neredeyse 20 sene sonra gayretin neresindeyiz? Evvel konutumuzun gidişatına bir bakalım: Türkiye’de şehirli bayanların yüzde 37’si, kırsalda yaşayan bayanların yüzde 39’u, yaşamının bir yarıyılında fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldığını söylüyor. Bu oran dünya geneline bakıldığında da pek değişik değil. Birleşmiş Milletler’in verdiği sayılara göre bayanların yüzde 35’i yaşamının bir noktasında fiziksel veya cinsel şiddete uğruyor. Türkiye’ye dönecek olursak; erkekler 2017’de 290 bayanı öldürdü. Bianet’in yakaladığı çeteleye göre, 2018’in ilk 327 gününde erkekler tarafından öldürülen bayanların rakamı 218. İnsan Hakları Derneği Bayan Komiteyi, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde son bir senede 53 kadının erkek şiddeti neticeyi katledildiğini, 30 kadının da maruz kaldıkları şiddet neticeyi yaralandığına söyledi iki gün evvel. Araştırma işletmeyi A&G’nin 2015 tarihli ‘Türkiye’de Bayan Olmak’ raporuna göre, bayanların yüzde 62.2’si gelecekten umutsuz. Yüzde 48’i dünyaya tekerrür gelse, bayan olarak gelmek istemiyor. Mutsuz olduğunu söyleyen bayanların yüzde 49.3’ü, geleceğinden umutsuz olan bayanların yüzde 28.5’i şiddet görüyor. Türkiye popülasyonunun yarısını oluşturan bayanlar, bayan olarak doğduklarına pişman…
Ancak kadehin tamamı boş değil. Özellikle son iki senede, bayan hareketi ehemmiyetli mesafeler kaydoldu. Bu mesafeler, susmayan bayanlar tarafından alındı. Amerika Birleşik Devletleri’li oyuncu Alyssa Milano, 15 Ekim 2017’de sosyal medya hesabından ‘’Cinsel tacize uğradıysanız bu tweete yanıt olarak ‘ben de’ yazın’’ bülteni yaptı. Sonrası, dev bir zincirleme tepki… Dünyanın dört bir yanından onbinlerce bayan ve erkek ‘MeToo’ yaftasıyla kendi başlarına gelen cinsel taciz ve tecavüzü anlatmaya başladı. ‘#MeToo’ yaftayı Türkiye dahil 85’deri fazla ülkeye dağıldı, değişik dillere çevrildi. İfşa edilen pek çok şanlı, eforlu ve zengin erkek işinden oldu, yargı karşısına çıktı. Hareketin liderleri Time mecmuasına kapak oldu, MeToo senenin sözcüğü seçildi.
Oysa ondan iki sene evvel, 2015’te, Mersin’de evine gitmek için bindiği dolmuşta öldürülen Özgecan Aslan’ın ardından bir hayli bayan başından geçen taciz hikâyelerini ‘sen de anlat’ diyerek sosyal medyada paylaşmaya başlamıştı. O kadar çok hikaye vardı ki, ‘#SenDeAnlat’ yaftayı tüm dünyada en çok konuşulanlar listesine girdi.
Eylül 2016’da, İstanbul Çekmeköy’de Abdullah Çakıroğlu, hemşire Ayşegül Terzi’ye otobüste şort giydiği için tekme attı. Aynı şey Haziran 2017’de üniversite talebesi Asena Melisa Sağlam’ın başına İstanbul Pendik’te bir minibüste geldi. “Giysime karışma” diyen bayanlar ülkenin değişik şehirlerinde caddeye döküldü. Toplu taşıma taşıtlarına binerken yakalarına taktıkları rozette de aynı şey yazıyordu: ‘#Giysime Karışma’!
Susmayı yalanlayan son ad, şarkıcı Sıla’ydı. Sevgilisi Ahmet Kural’ın uyguladığı şiddeti sosyal medyadan duyurdu: “Bana uygulanan vahim şiddet karşısında dilsiz kalmamayı seçiyorum” dedi. Şanlı-şansız dayanak yağdı, Yapı Kredi Bankası, oyuncu Ahmet Kural ile yaptığı reklam kontratını feshetti.
Susmayan bayanlar sayesinde yavaş da olsa pozitif istikamette metamorfoz yaşanıyor. Konuşurken, davranırken iki kere düşünen erkeklerin rakamı çoğalıyor. Amerikan GQ mecmuasında yayımlanan araştırmaya göre, MeToo hareketinden sonra bayanlara tutumunu değiştirdiğini söyleyen erkeklerin oranı, 25-34 yaş aralığında yüzde 11.
Bugün 25 Kasım ve bayanlar bir defa daha Türkiye’nin dört bir yanında şiddete karşı yürüyecek. Birleşmiş Milletler’in UNITE kampanyasının bu seneki sloganı ‘#BeniDeDuy’, bugüne özel tanımlanan renk ise turuncu. İstanbullu bayanlar ‘Erkek şiddetinin gerekçesi çok, susmaya, haklarımızdan bırakmaya amacımız yok’ sloganıyla Tünel Alanı’na çıkıyor.
Şiddetin yalnızca fiziksel ve cinsel ebadı yok, ekonomik ve psikolojik cinsleri de var. Siz bu yazıyı okuyan ve yaşamında hiçbir bayana şiddet uygulamadığını düşünen erkekler, buradaki maddelere bir defa daha bakın isterseniz. Belki bayanlara tutumunuzda değiştirmeniz gereken birkaç şey olduğunu fark edebilirsiniz.

ŞİDDETİN 4 HALİ  Evvel tanıyalım…
Fiziksel: Tokat, tekme veya yumruk atmak, sallamak, dövmek, çimdiklemek, boğaz sıkmak, bağlamak, saç sürüklemek, rastgele bir cisim atmak, kesici ve delici aletler ya da ateşli silahlarla yaralamak, eziyet yapmak, sıhhatsiz şartlarda yaşamaya zorlamak ve en uç misalinde öldürmek.
Psikolojik duygusal: Devamlı olarak haykırmak, korkutmak, küfür veya hakaret etmek, küsmek, aileyle, dostlarla, komşularla görüştürmemek, giyim stiliyle alakalı baskı yapmak, konuta tutuklamak, çocuklardan uzaklaştırmak, devamlı hakimiyet altında yakalamak, başkalarıyla mukayese etmek, beğendiği eşya ve hayvanlara hasar vermek, tehdit etmek, şantaj yapmak, aynı biçimde düşünmeye zorlamak. Psikolojik şiddet görenlerde fobi içinde hayata, kendini kıymetsiz sezme, bunalım, intihar meyli, utanç ve kabahatlilik duygusu, uyku ve beslenme bozuklukları, sosyal ilişkilerin bozulması gibi neticeler ortaya çıkabilir.
Ekonomik: Şartlar elverdiği halde konutun giderlerini karşılamamak, para vermemek, kısıtlı para vermek, ailenin kazanç ve giderleri mevzusunda bilgi vermemek, aileyi ilgilendiren parasal mevzularda fikir almadan tek başına karar vermek, şahsın mülklerine ve kazancına el koymak, çalışmasına mani olmak, istemediği işte güçle çalıştırmak ekonomik şiddettir.
Cinsel: Bayanı istemediği rastgele bir cinsel tavra zorlamak şiddet kabul ediliyor. Konutluluk içi ya da dışı tecavüz, bayanı istemediği zamanda cinsel ilişkiye zorlamak, istemediği biriyle cinsel ilişkiye zorlamak, yabancı cisimlerle cinsel uzva hücum, tecavüze varmayan her türlü istenmeyen cinsel temas elle sarkıntılık gibi, laflı ya da yazılı cinsel içerikli rahatsızlık verici tavırlar telefon iletileri, mektuplar, güçle cinsel içerikli yayın izletmek, cinsel uzuvları rahatsız edecek biçimde teşhir etmek, çocuk doğurmaya veya doğurmamaya zorlamak, güçle kürtaj yaptırtmak, güçle evlendirmek, bekâret hakimiyeti cinsel şiddettir.

Şiddetin bahanesi çok, kadınların susmaya niyeti yok

FLÖRT İlk buluşmadan itibaren dikkat!
Kıskançlık yaparak sevgi gösterdiğini düşünmek.
Bayana devamlı yapması gerekenleri söylemek.
Gşöhretin her saati erişmek istemek, erişemediğinde hiddetlenmek, küsmek.
Dostlarıyla ya da ailesiyle müddet geçirdiğinde hiddetlenmek, küsmek.
Bayanın her mevzuda erkeği haklı bulması gerektiğini düşünmek.
Bayan değişik düşündüğünü söylediğinde hiddetlenmek.
Gşöhretin her anı alaka beklemek.
Bayanın fikirlerini dikkate almamak, küçümsemek.
Sevgiliye ait gizemleri başkalarına söylemekle tehdit etmek.
İzin almadan kadının telefonunu ya da bilgisayarını karıştırmak.
Eşyalarına rastgele bir biçimde hasar vermek.
Bayanın vücuduna hasar vermek.

class=’cf’>

Buluşmanızı unutmayın…
Adana: Bugün saat 14.00’te Megakent Belediyesi önünde bir araya gelinecek
Ankara: Sakarya Sokağı’nde buluşma saati 14.00.
Antalya: Aydın Kanza Parkı’nda, saat 14.00.
Bodrum: Bodrum Belediye Alanı karşısı, saat 17.00.
Bursa: Setbaşı’nda, saat 16.30.
Çanakkale: Golf Çay Bahçesi’nde, saat 16.00.
Çorlu: Heykel Alanı, 15.00.
Edirne: Edirne Belediyesi önünde, 12.30.
Eskişehir: Espark AVM önünde, saat 17.30’da.
Hatay: “Muhtaçlığa, Güvencesizliğe ve Şiddete Karşı Bayanlar Beraber Eforlu” sloganıyla, 13.30’da, Hatay Megakent Belediyesi Meclis Salonu’nda buluşuluyor.
 Kayseri: Forum AVM önünde, saat 15.00.
Kocaeli: Evvel Sabri Yalım Parkı’nda saat 12.30, İnsan Hakları Parkı’nda saat 13.30.
İstanbul: 25 Kasım Platformu’nun çağrısıyla, 17.00’de Tünel Alanı’nda buluşulacak ve Galatasaray Lisesi’ne kadar sloganlarla yürünecek. İstanbul’daki bayanların bu seneki mottosu: “Erkek şiddetinin gerekçesi çok, susmaya, haklarımızdan bırakmaya amacımız yok.”
Yanındayız Derneği ise Beşiktaş Cumhuriyet Demokrasi Anıtı alanında, 19.00’dan itibaren nöbet yakalayacak. 2018 seneyi
içinde erkekler tarafından öldürülen 200’den fazla kadının adı okunacak.
İzmir: Kıbrıs Şehitleri Sokağı’ndeki ÖSYM önünde, saat 17.00’de.
Mersin: Pozcu AVM önünde, saat 18.00.
Trabzon: Uzun Cadde’ta,16.00.
Zonguldak: Madenci Anıtı önünde, 16.30.

Şiddetin bahanesi çok, kadınların susmaya niyeti yok

Tags: Amerikan GQ, Bianet, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir