Samsun’daki ‘Leylek Köyü’nün durgunları geldi

Samsun’daki ‘Leylek Köyü’nün durgunları geldi

Mayıs 6, 2019 10 0 0

19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçeleri hudutlarında bulunan 56 bin hektar alana sahip Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde, takribî 20 dönümlük ormanlık bölgede bulunan 50 leylek yuvası dikkat sürüklüyor. Bafra’nın Doğan Semti’nde ‘Leylek Köyü’ diye adlandırılan yuvalara nisan ayında gelip üreyen leylekler, ağustostan sonra göç ediyor. Bölgeye turistler ve kuş gözlemcileri yoğun alaka gösteriyor. Bölgede leyleklerin rahatlıkla gözlemlenmesi için bir gözlem kulesi de bulunuyor. Konulan tabelalarla leylekler hakkında bilgi verilirken, kuşların natürel etraflarında rahatsız edilmemesi güzergahında ihtarlarda bulunuluyor.

Samsun’daki ‘Leylek Köyü’nün sakinleri geldi

class=’cf’>

Avrupa Kuş Alanları Stoku’ndeki en ehemmiyetli dört kriterden üçüne sahip olan kuş cennetinde, dünyada jenerasyonu risk altında olan 24 kuş cinsinin 15’i görülüp, kayıt altına alındı. Kızılırmak Deltası, göç sırasında Karadeniz’i doğrudan aşan kuş cinsleri için hayatsal ehemmiyet taşıyor.

Samsun’daki ‘Leylek Köyü’nün sakinleri geldi

Tags: kızılırmak Deltası, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Leylek Köyü, Samsun, SeoHaber, Seyahat, Seyahat Haberi Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir