Samsun'da bir doğa harikası! Buraya çıkmak cesaret istiyor...

Samsun’da bir doğa harikası! Buraya çıkmak cesaret istiyor…

Mart 5, 2019 36 0 0

1 / 25

Şahinkaya Kanyonu Samsun Altınkaya Baraj gölü üzerinde bulunuyor. Kızılırmak Nehri’nin dar ve uzun geçidi. 2,5 km uzunlukta ve 324 metre yüksekliğindeki kanyon son zamanlarda Karadeniz turizminin önemli merkezlerinden… Burada fotoğrafı olmayanı Instagram alemine almıyorlar. İşte harika manzarasıyla Şahinkaya Kanyonu hakkında detaylar…

Fotoğraflar: Bahar Gündoğdu / Hürriyet Seyahat Gezgini

2 / 25

Karadeniz seyahatimin ilk sıralarında Şahinkaya Kanyonu vardı. Fotoğraflarını birkaç yıl önce görmüştüm. O zamandan beri de görmek isterim hep. Sinop’tan Şahinkaya Kanyonu’na gitmek biraz zor oldu. Bu kadar popüler bir yer olunca, daha kolay bulabilirim sanmıştım.

3 / 25

Vezirköprü üzerinden bu kadar zorlanacağınızı sanmıyorum. Biz bütün köylerden geçtik neredeyse. Köy yollarının sonunda muhteşem manzaralara çıkıyoruz ama hâlâ gördüğüm Şahinkaya Kanyonu manzaraları değil.

4 / 25

Durduğumuz bir yerde bir araba daha duruyor. Genç bir erkek ve yaşlı annesi de Şahinkaya Kanyonu’nu arıyor. Oğlu için yollara düşmüş bu anne… Aradığımız yerin burası olmadığını anladığımızda, biz önde onlar arkada yola koyuluyoruz.

5 / 25

Bir müddet sonra arabalar üçe çıkıyor. Bulunduğumuz noktadan aşağıdaki tekneleri görebiliyoruz. Bir aşağı bir yukarı başı kesik tavuk gibi peş peşe tüm arabalar dönüp duruyoruz.

6 / 25

Bizi dışarıdan birisi izlese eminim çok gülerdi. En sonunda yolda bir arabanın yanında koşan genç bir çocuk görüyoruz. Başka bir arabadaki gençler yakın bir köyden rehber ayarlamış.

7 / 25

Bozuk çamur bir yola sapıp arabayla gidebildiğimiz son noktaya kadar gidiyoruz. Burada arabayı bırakıp geri kalan yolu yürümeliyiz. Rehberli grubu kaçırmamaya çalışıyoruz.

8 / 25

Bir anda dağın başında bir sürü insan oluyoruz. Annesiyle oraya tırmanan genç, kolu alçıda arkadaşımızla biz, yurt dışından gelmiş birkaç kişi ve gençler. Sözleşsek buluşamazdık dağın başında…

9 / 25

Geçtiğimiz yollarda, kayaların üstüne pembe boyayla oklar çizilmiş. Eğer ilk oku yakalayabilirseniz yolu kendinizde bulabilirsiniz ama ben yine de rehber alın derim. Ayrıca aşağıdaki limanda rehber ayarlayabileceğiniz firmalarda var.

10 / 25

Doğa şartlarına uygun giyinmek şart
Arabayı bıraktıktan sonra Şahinkaya Kanyonu seyir terası için 45 dakika yürümelisiniz. Düz bir patika yok. Taşlar, topraklar, çalı çırpı düşünün. Öyle bir yol. Biraz da tırmanıyorsunuz. Ayağınızda kaymayan bir bot olsun. En sonunda ulaştığımız Şahinkaya Seyir Terası’ndaki manzara muhteşem.

11 / 25

Kanyon Kızılırmak Nehri’nin geçtiği en derin ve dar noktasında bulunuyor. 2,5 km uzunlukta ve 324 metre yüksekliğindeki Şahinkaya Kanyonu son zamanlarda Karadeniz turizminin önemli merkezlerinden bir tanesi durumunda…

12 / 25

Rehberimiz bizi alıp karşı kenara götürüyor. Tam duvarın kenarına kadar gidip oturuyorum. Bir arkadaşım uçurumun kenarında yarısı kurumuş bir ağacın tepesine çıkıp fotoğraf çekiyor. Çıkma desem de dinletemiyorum. Siz sakın yapmayın. Çok tehlikeli.

13 / 25

Orada çekilen fotoğrafımı Instagram’da yayımladığımda pek çok sayfa tarafından paylaşıldı.

14 / 25

İple belimden bağlı olduğumdan tutun da fotoğraf açısından dolayı çok yüksekteymişim gibi çıktığına kadar onlarca yorum geldi.

15 / 25

İşin gerçeği ne belimde ip var, ne de açıdan dolayı öyle. Bildiğiniz uçurumun kenarına gidip oturdum. Benden daha delisi o uçurumun tepesinde yarısı kurumuş ağaca çıktı. Bir daha yazıyorum. Sakın denemeyin ve yapmayın…

16 / 25

Biz de yapmamalıydık. Oldukça yavaş ve kendinden emin hareketlerle kontrollü bir şekilde yaptım. Böyle yerlerde haldur huldur zıplamayın. Gerçekten tehlikeli. 324 metre yükseklikten bahsediyorum. Hele rüzgâr varsa hiç çıkmayın derim.

17 / 25

Fotoğraflarımızı çekip, manzaranın tadını da çıkarttıktan sonra dönüş yoluna geçiyoruz. Dönüş yarım saat sürüyor. Sonuçta yokuş aşağı iniyoruz. Araca ulaşıp yola dökülüyoruz.

18 / 25

Aşağıdaki baraj gölüne inip feribotla Vezirköprü yoluna geçmeyi düşünüyoruz. Baraj Gölü’ne inebilmek daha da zor. Yol diye bir şey yok. Yağıştan dolayı toprak yolda yarıklar oluşmuş.

19 / 25

Şahinkaya Kanyonu’na tırmandığımız gibi, şimdi de bu yoldan çıkmaya çalışıyoruz. Biri yola taş döşüyor, biri itiyor, biri çekiyor. En sonunda üç araçlık feribota varmayı başarıyoruz.

20 / 25

Sanki Türkiye’de değil de Afrika’dayız. Enteresan bir feribot. Birkaç araç anca alıyor. Araç başı 30 TL ödüyoruz ve karşıya geçebiliyoruz.

21 / 25

Şahinkaya Kanyonu’na gelenler genelde bu feribot yolunu kullanıyor. Biz Sinop üzerinden geldiğimiz için suyun karşı tarafına çıkabildik.

22 / 25

Yine olsa yine o yolu tercih ederdim ama uzun ve uğraştırıcı olduğu da bir gerçek.

23 / 25

Akşam olmak üzere ve Şahinkaya Kanyonu’nda tekne turuna çıkmak istiyoruz. Kişi başı 15 TL isteniyor. Bir saatlik bir tur bu…

24 / 25

Hadi bir soluklanalım, bir çay içelim derken saat geç olunca tekne turundan vazgeçiyoruz.

25 / 25

Vezirköprü’ye giden yol çok yeni ve çok güzel. Ağaçların içinden kıvrıla kıvrıla harika manzaralardan geçerek yol alıyorsunuz. Yolda Teripler Hatırası yazısı bizi uğurluyor. Yolunuz ve bahtınız açık olsun… Daha detaylı bilgiye ‘nerdesinbahar.com’ blog adresinden ulaşabilirsiniz.

Tags: Şahinkaya Kanyonu, Şahinkaya Kanyonu Tabiat Parkı, Samsun, Seyahat, Seyahat Haberi Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir