Sahur sohbeti

Sahur sohbeti

Mayıs 6, 2019 10 0 0

◊ Ramazan ayı süresince sahur süresinde ekranda olacaksınız. Bizlere ramazan ayının ehemmiyetinden bahseder misiniz?
– Ramazan ayının en ehemmiyetli mevzusu, insanda olması gereken nezakettir. Edep Allah’a müteveccih olduğunda iman, insanlara müteveccih olduğunda da beşeri hoşlukları barındırır. Ramazan bize bu iman ve edebi kazandırmak için kazanç. Şayet bizler ramazana izin edersek bizi hoşlaştırıp bayram ettirerek gider. Bizler ramazanı kendimize benzetirsek adetler ve sıradan işler arasında bu değerli zaman dilimi bedelini kaybedebilir.
◊ Oruç yalnızca yemek-içmekle ilgili değil. Oruç neleri içerir?
– Oruç insanın öteki canlılardan değişik olduğunu gösteren en ehemmiyetli imanlardandır. İnsan oruçla yalnızca yemek içmek ve bazı zevkleri tatmin etmekle yaşayan bir canlı olmadığını fark eder, kendisindeki beşeri fıtratı ortaya koyma mücadelesi gösterir. Oruç Allah ve Kuran’la meşgul olabilmek için başka alışkanlıkları bir kenara bırakmaktır.
HER TÜRLÜ MAKÛS SIFATTAN
UZAKLAŞIYORUZ
◊ Ramazan ayı, aynı zamanda zekat ayı… Zekatın ehemmiyetinden de bahseder misiniz?
– Ramazanda çok zekat verilmeye çalışılsa da gerçeğinde zekat her şahsın gidişatına ve hasılatına göre değişik zamanlarda yapılması gereken bir imandır. Yalnızca ramazanda bir şeyler vermek, zekat sadakaları bu ayda dağıtmak hem zekatın ruhuna hem de yoksul yoksulun devasına uygun bir hareket değildir.
◊ Ramazan ayı için izleyicilere ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz?
– Söylenti, gıybet, kin, nefret gibi bizi insanlıktan uzaklaştıran her türlü makûs sıfattan uzak olacağımız bir aya giriyoruz. İçten bir iman günlüğümüz olmalı ve bu imanları Hz. Muhammed’in öğrettiği biçimiyle yapmalıyız. O zaman ramazanın Kuran ve edep mevsimi olduğunu daha iyi anlarız.
◊ Sadık bir izleyici kitleniz var…
– İnsanlarımız bize muhabbet ediyorlarsa bunun nedeni inançlarını bilmeye dinledikleri sevgi ve istektir. Mevlam beni ve değerli izleyicilerimi yanlış, sahte ve palavra olan sevgilerden muhafaza eylesin.

 

Tags: Kanal D, M.Fatih Çıtlak ile Sahur Vakti, Ramazan ayı Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir