Saçla Alakalı Doğru Öğrenilen Yanlışlar

Saçla Alakalı Doğru Öğrenilen Yanlışlar

Kasım 2, 2018 163 0 0

Saçınızla alakalı doğru bildiğiniz yanlışlardan korunduğunuz taktirde sıhhatli ve ışıltılı saçlara kavuşmak olası.

                              Saçla Alakalı Doğru Öğrenilen Yanlışlar 

 

  • Saç uçlarını sık aldırmak saçların süratli uzamasını sağlar.

Uzmanlar, saç uçlarını aldırmanın saç uzamasını etkilemediğini söylüyor zira uzama saç teninden başlıyor. Ancak her altı ila sekiz haftada bir saç uçlarını aldırmanın başka bir nedeni var. Kurumuş saç uçları saçların daha ince görünmesine ve saç kırılmalarına neden olur. Dolayısıyla saç uçlarınızı aldırdığınızda saçlarınız daha hacimli görünür.

  • Beyaz saç telinizi koparttığınızda yerine daha aşırısı çıkar.

Beyaz saç çıkmaya başladığında genelde gerisi de kazanç. Bu nedeni de muhtemelen budur. Siz koparsanız da koparmasanız da saçlarınız ağarmaya başladıysa, devamı gelecektir. Dolayısıyla saç tellerinizi koparmayı vazgeçin. Aksi hâlde zamanla saç dipleri daha çok zayıflayacak ve en sonunda o bölgede saç çıkmayacaktır. Ya beyaz saçlarınızla barışmalı ya da saçlarınızı boyatmalısınız.

  • Şampuan saç döker.

İnsanların genelde banyodayken saçları dökülür ve dolayısıyla şampuanın buna neden olduğu düşünülür. Bu surattan şampuanlamayı keserseniz problemin daha da makûslaşmasına neden olabilirsiniz zira yağ yaradılışı enfeksiyona liderlik edebilir, bu da saç uzamasını maniler. Saç dökülmesinin genelde en büyük nedeni strestir. Boşanma, operasyon, yakın birinin ölümü gibi nedenler bu meseleyi daha da şiddetlendirir. Olası mevkide natürel içerikli şampuanlar kullanmaya itina gösterin. Şampuanınızın içine çay çiçeği yağı, lavanta yağı, biberiye yağı gibi yağlar ekleyin.

  • Saçlarınızı ne kadar çok tararsanız, saçlarınız o kadar sıhhatli olur.

Saçları fazla fırçalamanın bereketten çok hasarı vardır zira bu gidişat gözetici katman olan saç kütikülüne hasar verir. Saçlarınızı yalnızca parçaladığında tarayın, gün içerisinde bayağı hâline vazgeçin.

  • Boyalı saçlar sağlıksızdır.

Saç açtırma saçınıza yapabileceğiniz en makûs şeylerden biridir ancak saç boyatmak düşünüldüğü kadar hasarlı değil. Saç tellerinin rengini temizletmek saçlarınızı zayıflatır ancak saç tellerine renk ilave etmek saçların daha yoğun görünmesini sağlar. Uzmanlar koyu renk olduğu sürece saç boyamanın hasarlı olmadığını söylüyor.

  • Doğru mahsuller kullanmak saçları gürleştirir.

Bir Hayli insan sıhhatli görünen saçların saç bakım mahsulleri gibi dış etmenlere bağlı olduğunu düşünüyor ancak sıhhatli saçlarla beslenme biçiminiz arasındaki bağ daha ehemmiyetlidir. Saçlarınızın uzaması için bedeninizin enerjiye ve yiyecek maddelerine gereksinimi vardır. Sıkı bir perhizdeyseniz bedeniniz saçlara yeterince enerji ayıramaz. Yeteri ölçüde karbonhidrat, protein ve sıhhatli yağlardan almaya itina gösterin ve çinko, demir ve D vitamini mevzusunda ekstra itinalı davranın. Bunlar saç uzamasında ehemmiyetli vitaminlerdir ve bir hayli bayanda bu vitaminlerin noksanlığı görülür.

  • Şampuan değiştirmek faydalıdır.

Kepek önleyici, hacimlendirici, renk gözetici gibi değişik tesirlere sahip olmak istemiyorsanız şampuanınızı değiştirebilirsiniz. Uzmanlar onun dışında aynı şampuanı kullanmanızın doğru bir karar olduğunu söylüyor. Değişik şampuan sınarken saçlarınızı değişik sezmenizin tek nedeni her şampuanın değişik tesirlere sahip olmasıdır.

  • Kepek kuru saç tenine işaret eder.

Kepek, yağlı civarlarda oluşan bir cins mantardan kaynaklanmaktadır. Kepek, bedenin mantara verdiği bir tepkindir. Kepek önleyici şampuan kullanmak verimli olacaktır.

  • Köpüren şampuanlar saçlarınızı daha iyi temizler.

Şampuanın vazifesini yapabilmesi için köpürmeye gereksinimi yoktur. Bizler pakliği köpürmeyle eş bedel yakalıyoruz ancak bir hayli şampuanda bulunan ve köpüren bir casus olan sülfatlar sıhhati negatif tesirler. Aynı zamanda saçlarınızı boyatıyorsanız boyanın basit açılmasına neden olur. Üstelik bazı araştırmalar sülfat ile kanser tehlikeyi arasında bir bağ olduğunu da göstermiştir. Şampuan seçiminizi sülfatsız mahsullerden yana kullanın.

  • Saçlarınızı her iki günde bir yıkamalısınız.

Önceleri saçlarınızı her gün yıkamanız gerektiğini dinlemiş olmalısınız. Ardından saçları her iki günde bir yıkamak gerektiğini duyduk. Saç devireme sıklığıyla alakalı tüm bu dinlediklerinizi kulak arkasını edin. Herkesin saç yapısı farklıdır.

Saçla Alakalı Doğru Öğrenilen Yanlışlar

Botextra; haber botu , film botu, dizi botu, wordpress botu.Akıllı içerik sistemi

Tags: Saçla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar Categories: Sağlık Yazıları
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir