Renkli bir güz düşü

Renkli bir güz düşü

Kasım 25, 2018 81 0 0

1 / 16

“Kasım ayının en görülesi tabiat şahanesi neresidir” diye sorarsanız hiç kararsız etmeden ‘Yenice Ormanları’ tenim. Her ne kadar komşusu Safranbolu kadar öğrenilmiyor olsa da natürel hoşluklarıyla her sene azıcık daha şanı artan Yenice’de görülecek çok şey var. Özellikle bütün de bugünlerde.

Resimler: Uğur Biryol

2 / 16

Büyük kentlerin kargaşasından kaçmak isteyenler için çok rakamda seçenek var ancak özellikle tabiatın kendisine sunduğu hoşlukların peşinde olanlar, bugünlerde yolunu Karabük’e bağlı Yenice Ormanları’na düşürebilir.

3 / 16

Yenice tek başına ve öğrenmeden dolaşılacak bir yer değil. Özellikle yaban yaşamı açısından oldukça zengin olan bölgede, istemediğiniz gidişatlarla karşılaşmamak için kesinlikle bir öğrenenle yola çıkmalısınız.

4 / 16

Yenice’ye vardığınızda, öncelikli olarak nereden başlamanız gerektiğini öğrenmenizde fayda var.

5 / 16

Küçük ilçeyi tepeden izleme imkânına sahip olan belediyeye ait Ihlamur Teras, konaklama için de iyi bir alternatif. Buraya yerleştikten sonra artık hangi noktaya gideceğinizi tanımlayabilirsiniz.

6 / 16

Ne kadar kalacağınızı ve nasıl bir etkinlik yapacağınızı öğrenmiyorsanız, coğrafyayla teması veya ilk adımı sağlamak için Şeker Kanyonu iyi bir alternatif.

7 / 16

Kasım ayı süresince rengârenk bir görsel şölenin bütün içinde bulabilirsiniz kendinizi. Ardıç, kayın, ahlat, meşe ağaçları arasından son derece basit bir yürüyüş yaparak, yüzyıllık köylerin içinde insanlara selam vererek, boyunlarına çıngırak takılmış ineklerin serbestçe yayıldığı tepelerin altından, hayata neşesiyle dolarsınız.

8 / 16

Orman yürüyüşünün sonunda ise kanyonun içerisine girmiş oluyorsunuz, buradan seyir terasına inip, pak akan nehirlerin sesiyle size terapi gibi gelecek huzur dolu süre geçirebilirsiniz.

9 / 16

Yenice ile tanışmış oldunuz, artık sizi yeni yerleri görmek için kimse yasaklayamaz. İkinci gün için de Kızılkaya Tepesi’ne gidebilir, buradan geniş ormanları seyre dalabilirsiniz.

10 / 16

Bölgenin ehemmiyetli mesirelerinden Göktepe Yaylası, hem göletinin kenarında gezen yılkı atları hem geniş düzlükleriyle kampçıların da bisikletçilerin de uğrak alanlarından. Yeniden burada uzun uzun yürüyüşlerle hem ormanı keşfedebilir hem de azıcık daha merkeze yakın köylere inebilirsiniz.

11 / 16

Yenice çok sık bir orman örtüsüne sahip olduğundan, orman içinden yürümek pek muhtemel olmayabiliyor, genellikle orman istihsal sahaları için açılan daha önceki yollardan belli bölgelere gidilebiliyor.

12 / 16

Türkiye’nin en büyük ormanı
Bölgede uzun vakit çalışma yapan doğabilimci Yıldıray Lise, bu zenginliği şöyle anlatıyor: “Yenice Ormanları, geniş ve iğne yapraklı karmaşık natürel yaşlı orman yapısına sahip…

13 / 16

1000-1200 metre yükseklikte doğu kayınının baskın olduğu geniş yapraklı ormanlar hâkim. 1200 metreden sonra Uludağ göknarı ve sarıçam gibi iğne yapraklı ağaçlar başlıyor.

14 / 16

Bölgenin azami yeri olan Keltepe Doruğu’nde ise alpin kuşak nebatları görülüyor.

15 / 16

ncedere ve Şimşirdere’nin akarsuya karıştıkları yerde ise Akdeniz Bölgesi’nde görmeye aşina olduğumuz filika, funda, beyaz çiçekli laden, akçakesme, menengiç, erguvan ve sumak karşımıza çıkıyor. Çitdere etrafında porsuk, fındık, karaçam, çınar yapraklı akçaağaç, kayın gövdeli akçaağaç, sapsız meşe ve dağ karaağacı abide ağaçları sizi selamlar.”

16 / 16

Yenice Ormanları son birkaç asırdır dünyada memelilerin en iyi korunduğu barınaklardan.

Tags: Seyahat, Seyahat Haberi, yenice ormanları, yenice ormanları gezisi Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir