Pisa Kulesi'nin meyli eksiliyor

Pisa Kulesi’nin meyli eksiliyor

Kasım 27, 2018 94 0 0

Kuledeki onarım işlerini izleyen gözlem grubuna göre, Orta Çağ’dan kalma, 57 metre uzunluğundaki kule son 20 senede dört santimetre düzleşmiş. Pisa Kulesi 1990 senesinde, devrilebileceği evhamı üzerine 800 yıldır ilk defa ziyaretçilere kapatılmıştı. O yarıyıl kule 4,5 metre eğikti.

Pisa Kulesinin eğimi azalıyor

Polonyalı uzman Michele Jamiolkowski önderliğindeki bir grup uzman 1993’deri 2001’e dek kuleyi sağlamlaştırmaya çalıştı. Kule, takribî 260 milyon dolarlık giderle 45 santimetre doğrultuldu.

Pisa Kulesinin eğimi azalıyor

class=’cf’>

Son büyümeleri açıklayan Profesör Salvatore Settis, “Sanki kulenin ömrüne 200 sene daha ilave edilmiş gibi oldu” dedi. Pisa Üniversitesi Jeoteknik Profesörü Nunziante Squeglia’nın yorumu ise “Ehemmiyetli olan çan kulesinin sağlamlığı, ki o da beklenenden iyi” oldu.

Pisa Kulesinin eğimi azalıyor

 Mühendisler neşeli

1773’te imaline başlanan kule, beş sene sonra yana uyumaya başlamıştı. Pisa Kulesi’nin inşa edildiği kum ve kil taban, güney tarafında kuzey tarafından daha yumuşaktı. Kulenin üçüncü kulesi yapıldığında kayan toprak esası yerinden oynatmıştı. Mühendisler, kuleyi kurtardıkları için neşeli. Pisa Kulesi’ni ziyaret eden neredeyse tüm turistlerin sürüklediği resmi sürükletebilmek ise hala olası.

Pisa Kulesinin eğimi azalıyor

Tags: Gezi, Italya, Pisa Kulesi, SeoHaber, Seyahat, Yolculuk Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir