Oyuncu Ali Erkazan’a hakaret cezası

Oyuncu Ali Erkazan’a hakaret cezası

Temmuz 20, 2019 18 0 0

Oyuncu Hakan Meriçliler, 2016 senesinde “Hayat Keyfe Hoş” dizisinden rol dostu Ali Erkazan hakkında, katıldığı bir televizyon programında kendisine hakarette bulunduğu bahanesiyle kabahat ilanında bulundu. Başlatılan soruşturmada Erkazan’ın Hakan Meriçliler için “..hasta azıcık, rahatsız başka bir deyişle, taciz ettiği insanlar var, neden gitmediğini söyleyeyim altına işedi, utancından mı artık neyse, bu adam palavracı, ahlaki bedellerini yitirmiş, eli ayağı gözü her şeyi oynuyor adamın, komple ruh hastası diyorum, yılışık..” biçiminde laflar söylediği tespit edildi. Bunun üzerine oyuncu hakkında zincirleme olarak alenen hakaret kabahatinden 4 sene mapus istemiyle dava açıldı. Maznun Ali Erkazan mahkemede yaptığı korunmada laflarının yorum olduğunu ve hakaret etmediğini belirterek oyuncu Hakan Meriçliler’in kız dostunu da taciz ettiğini dile getirmişti.
İFADE HÜRLÜĞÜ SAVUNMASI
Bakırköy 20’nci Asliye Ceza Duruşması’nde görülen mahkemede maznun avukatı Onur Kıraç, müvekkilinin laflarının ifade hürlüğü kalitesinde olduğunu belirterek salıverilmesini arz etti.
Söz verilen Hakan Meriçliler ise maznun ile şahit olarak dinlenen nişanlısının söylediklerinin hakikati yansıtmadığını belirterek şunları söyledi: “Dizi bitiminden üç ay sonra televizyonlara çıkılarak bana hücumda bulunulmuştur. Planlanmış bir eylemdir. Yapılan bu atak ailemde, oğlumda ve konutluluğumda bana çok fazla tahribata neden olmuştur. Maznun salıverilme ederse çok büyük bir yargı kusuru olacaktır. Misal teşkil edecektir. O zaman herkes çıksın televizyondan hakaret etsin. Bir de o yarıyılda hiç bir biçimde televizyonlara çıkıp konuşmadım. Sanatçılar kendilerine yakışan yanıtlar verirler. Hukukun eforuna inandım. Cezalandırılmasını istiyorum.”
Avukatı Okay Saday da ifadelerin tenkit hudutlarının çok ötesinde müvekkilinin gurur ve gururuna ağır atak kalitesinde olduğunu belirterek cezalandırılmasını arz etti.
Duruşma, maznun Ali Erkazan’ın zincirleme olarak alenen hakaret kabahatinden 268 gün adli para cezasına çarptırdı. Duruşma maznunun hakaret kabahatini mağdurun haksız fiili karşısında işlediği bahanesiyle cezayı 148 gün adli para cezası olan 2960 TL’ye çevirdi.
“HAK YERİNİ BULDU”
Mahkeme çıkışı gazetecilere konuşan oyuncu Meriçliler şunları konuştu: “Maznun ceza aldı, her türlü cezayı aldı. Şunu anladık ki, televizyonlara çıkıp hakaret edip kötüle atmak cezasız kalmıyor. O anlamda da yüce Türk hakına ve hukukuna çok teşekkür ediyorum. Evet 3 sene beklendi. Ağır gibi görünebilir. Hiç ehemmiyetli değil neticede hak yerini buldu”

 

 

Tags: Ali Erkazan, dava, hakan meriçliler Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir