Noel’in masalsı rotası: Romantik Yol

Noel’in masalsı rotası: Romantik Yol

Kasım 23, 2018 92 0 0

Nürnberg Frankfurt’tan otomobille iki buçuk saat uzaklıkta. Ama dilerseniz İstanbul’dan dolaysız uçuşla da gelebilirsiniz. İlk durağımızda bütün alanda yer alan bir otelde konakladık. Ana alanda Noel pazarı kurulduğu için şahane bir manzara mevzubahisiydi. Her yer ışıl ışıl, iri yılbaşı ağaçları, sıcak şaraplar, ebedi rakamda Noel baba, kar küreleri ve usunuza gelebilecek her türlü süsleme mevcuttu. Özellikle sergenlerin süslemeleri bir hayli yerde görmeye alışık olmadığımız derecede özenilmişti. Her sergenin önünde oldukça müddet geçirdim. Resim sürüklemek ve araştırmak için can atıyordum! Her sene takribî 2 milyon turist Noel pazarını ziyaret etmek için buraya ayak basıyormuş. Biz de onlardan biriyiz… Bavyera bölgesinde yer alan Nürnberg bu eyaletin en büyük ikinci şehri. Bavyera; yemek çeşitleri açısından oldukça hoş lezzetler sunan karmaşık bir kültüre sahip. Avusturya, Almanya ve İsviçre mutfaklarından rüzgârlarla karşılaştığınızda şaşırmayın.

Noel’in masalsı rotası: Romantik Yol

Romantik yolun en gözde kentlerinden ikinci durağımız Rothenburg ob der Tauber… Arnavut kaldırımlı daracık caddeler, ortaçağdan kalma üçgen çatılı yapılar ve mahallî insanların elbiseleri bizi geçmişte büyülü bir yolculuğa çıkardı. Romantik Hotel Markusturm kent merkezindeki en tatlı ve kentin dokusuna ayak uyduran otellerden birisiydi. Kısmetimize burada da Noel pazarına denk geldik. Tanınmış Marktplatz Ana Alan kırmızı tenteli, ahşap barakalarla süslenmeye başlamıştı. Her barakada farklı mahsuller satılıyor. Şekerlemeler, kurabiyeler, besinler, sıcak şaraplar… Usunuza ne kazançsa her şey var.

Noel’in masalsı rotası: Romantik Yol

Vaktiniz varsa kukla ve oyuncak müzesini dolaşmanızı öneririm. Özellikle çocuklu aileler için oldukça cümbüşlü bir etkinlik. Kent çok küçük olduğu için her yer birbirine yakın. İçinden çıkamadığım, bir saatten fazla müddet geçirdiğim bu şahane mağazaya kesinlikle uğramalısınız. Kathe Wohlfahrt… Yaşamımda gördüğüm en özenilmiş, en sihirli mağazaydı. Bir saatliğine de olsa usumdaki her şeyi bir kenara vazgeçip kendimi ışıl ışıl beş katlı mağazanın içinde başka bir ebattaymış gibi hissettim.

Noel’in masalsı rotası: Romantik Yol

Bir de bu bölgeye orijinal Snowball diye bilenen kar topunu anımsayan bir tatlıları var. Ben de merak edip sınayanlar arasındayım ama tadını pek sevmedim. Bu şahane kent o kadar ufak ki yalnızca bir günde her yeri dolaşıp, resimlerimizi sürükleyip, alanda yemek ve kahve neşemizi yaptık. Şayet siz de ziyaret etmek isterseniz bir gün konaklayıp sonrasında romantik yol üzerindeki öbür şahane kentleri ziyaret edebilirsiniz.

Rapunzelin yaşadığı zannedilen Cochem…

class=’cf’>

Cochem’in neredeyse içinde yer alan, oldukça yakın bir mesken. Araba ile kısa zamanda vardık. O kadar ufak bir yer ki yalnızca bir kaç lokanta ve kafeden oluşuyor. Yeniden ortaçağ yapıları mevcut. Manzara ise şahane! Sezon dışı olduğu için bu bölgedeki her yer kapalıydı. Yalnızca otomobille önünden geçmekle yetindik.

Burg Eltz Castle

Romantik yol rotamızda en çok görmek istediğim ve merak ettiğim yapılardan birisiydi… O kadar coşkuluydum ki; neredeyse vardığımızda koşarak kaleye sarılacaktım. Mosel Nehri tepelerinde yer alan bu şahane kale ortaçağdan günümüze kadar sağlam kalmayı muvaffak olabilmiş. Sahipleri Eltz ailesinin günümüzde hâlâ yaşayan aboneleri ise sahipleriymiş. Daha Önceki yarıyılda ailenin 100 abonesi 100 odada konaklıyormuş. O kadar büyük bir aileymiş. Almanlar için oldukça ehemmiyetli olan bu şahane yapı bir zamanlar Avrupa’nın daha önceki para üniteyi olan Mark’ın üzerinde yer alıyormuş.

Noel’in masalsı rotası: Romantik Yol

Noel’in masalsı rotası: Romantik Yol

Mörsdorf

Gelelim en hoş manzaranın olduğu, gözlerimi alamadığım tanınmış Geierlay köprüsüne… Cochem’den yarım saatlik bir araba yolculuğu ile Mörsdorf’a vardık. Araba köprüye kadar gidemediği için 20 gidiş 20 dönüş olmak üzere 40 dakika süresince rüzgar gülleri ve ormanlar arasından yürüyüşümüzü reelleştirdikten sonra Geierlay köprüsüne vardık. Yazın adım atılacak yer olmayan ve turistlerin çok alaka gösterdiği bu şahane köprüyü bomboş tutmak bizim için büyük bir kısmetti!

Noel’in masalsı rotası: Romantik Yol

Bir şahıs dahi yoktu. Drone çekimi yapabilmek bizim için kaçınılmaz olmuştu! Avrupa’nın en uzun asma köprüsü olan Geierlay 2015 senesinde yapılmış. Tabiatın esin veren renkleri ve manzarası eşliğinde 360 metre uzunluğundaki bu asma köprüden yürümek gerçekten mucizevi bir tecrübeydi. Bulunduğu yükseklik içimi ürpertti ama manzaranın hoşluğuna tanık olmak için her şeye kıymetti.

 

Tags: Almanya romantik yol, NOEL, Noel pazarları, romantik yol gezi rehberi, SeoHaber, Seyahat, Seyahat Haberi Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir