Medeniyetten uzak sıra dışı yaşam! Dış dünyayla tek bağlantıları burası...

Medeniyetten uzak sıra dışı yaşam! Dış dünyayla tek bağlantıları burası…

Mart 7, 2019 35 0 0

1 / 21

Kuzey Hindistan’ın Spiti Vadisi, çorak araziye sahip dağlar, sarp geçitler, kıvrımlı nehirleri, yüksek rakımlı soğuk çöl manzarasıyla neredeyse başka bir dünyayı andırıyor. Çoğu köyde cep telefonu kullanımı sınırlı düzeyde ve internet de yok. İnsanların dış dünyayla tek bağlantısıysa deniz seviyesinden 4 bin 400 metre yüksekte bulunan Hikkim Postanesi… BBC Travel yazarı Sandipan Dutta bölgeye gitti ve vadide yaşayan insanların misafiri oldu. İşte dünyanın en yüksek postanesi ve Spiti Vadisi hakkında ilginç bilgiler…

2 / 21

Spiti Vadisi nehirleri, yüksek rakımlı soğuk çöl manzarasıyla neredeyse başka bir dünya gibi…4 bin 400 metre yükseklikteki Hikkim köyünde bulunan küçük postane ise insanların her şeyi…

3 / 21

Diğer bölgelerle bağlantı kurmada hayati bir görev üstleniyor. Köylüler para yatırmak, mektup göndermek amacıyla kullanıyorlar ve dünyanın en yüksek postanesinden mektuplarını yollamanın gururunu yaşıyorlar.

4 / 21

Postacı Rinchen Chhering 1983 yılından itibaren bu mesleği yapıyor ve şöyle diyor:

5 / 21

“Burada yapılan zor bir meslek. Postalar az sayıda bulunan karayoluyla yaya olarak taşınıyor ve kış aylarında yağan yoğun kar yüzünden taşınamaz hale geliyor ve postane kapanıyor.’’

6 / 21

Eşi benzeri olmayan bir posta yolu
Postacılar, yüksek dağ geçitleri ve yol boyunca uzanan engebeli yollar arasında her gün 46 km’lik gidiş-dönüş yolculuğu yaparak, Himachal Pradesh eyaletindeki diğer büyük kasabalara bağlantı noktası olan Spiti Vadisi’nin başkenti Kaza şehrine posta götürüyor.

7 / 21

Kaza şehrinden postalar genellikle engebeli dağ yollarından otobüslerle taşınırken, buraya gelen postalar Hikkim köyüne yürüyerek taşınıyor.

8 / 21

Postacıların kullandığı karla kaplı tepelerin büyüleyici manzarası ve zorlu koşullarıyla bu yol herhangi posta yoluna benzemiyor.

9 / 21

Hikkim Postanesi’nin hizmet verdiği seyrek nüfuslu dört ya da beş köyde cep telefonu kullanımı sınırlı düzeyde ve internet henüz gelmemiş.

10 / 21

Bu seyrek nüfuslu köylerden biri olan Komic köyü, 4 bin 587 metre yükseklikte, karayoluyla ulaşılabilen dünyanın en yüksek köylerinden biri.

11 / 21

Köyde yaklaşık 13 ev, bir okul, eski bir manastır ve arpayla bezelye üretilen küçük tarım alanları bulunuyor.

12 / 21

Spiti Vadisi köylüleri, yoğun kar yağışı olduğu zaman altı aydan fazla bir süre ellerindeki imkânlardan yararlanamıyor.

13 / 21

Uzun süre yaşanılan zorluklara rağmen burada huzurlu bir şekilde yaşadıklarını söylüyorlar.

14 / 21

Vadide yaşayan insanlar Budist inancına göre yaşamlarını şekillendiriyor. 1000 yıl öncesine dayanan Hindistan’ın en eski manastırları Spiti Vadisi’nde yer alıyor

15 / 21

Manastırlar burada yaşayanlar için, dini, kültürel ve sosyal yaşamları adına büyük önem taşıyor

16 / 21

Komic köyünde bulunan manastırdaki rahipler, asırlık gelenekleri takip edip, gün boyunca meditasyon, şefkat ve cömertlik gibi öğretileri insanlara öğretiyorlar.

17 / 21

Ayrıca yurt dışındaki diğer kutsal alanlara ziyaret yapabiliyorlar.

18 / 21

Dostluk, arkadaşlık, manevi yakınlık, Spiti Vadisi’nde dış dünyaya izole olmuş bu topraklarda gelişmesine yardımcı olmuş.

19 / 21

Şu an orada yaşayanlar küreselleşmeye ayak uydurabilmiş değiller.

20 / 21

Köylerde yaşayan genç nesil iş aramak adına büyük şehirlere taşınmış.

21 / 21

Ancak köyde kalanlar için burası dış dünyayla bağlantı kurmada önemli bir görev üstleniyor.

Tags: hikkim postanesi, Hindistan, Spiti Vadisi, Spiti Vadisi nerede Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir