Küçük farenin 90 senelik kükreyişi

Küçük farenin 90 senelik kükreyişi

Kasım 25, 2018 76 0 0

Mickey Mouse figürü, çocuklukla birlikte otomatik olarak gelen, genetik belleğe işlenmiş bir kod gibi. Disney’in, sinema tarihinde altında imzası bulunan tüm prodüksiyonlara ait orijinal çizim, kayıt ve şahsiyet maketlerinin muhafaza edildiği arşiv binasıysa haliyle dünyanın çocukluk belleği. Bu binanın kasalarında, kütüphanesinde, çizim odalarını dolaşırken hangi yarıyıla, kültüre ve ikona tesadüfeceğinizi kestirmek güç. Warhol’dan Kennedy’ye, Ortadoğu çöllerinden Alaska’ya, uzay çağından Mısırlılara uzanan bir tur bu. İşte kasadan çıkanlar…

İlk ‘lisanslı mahsul’şan hikâyesi
Bugün her birinin satışı ve lisans kıymeti milyonlarca doları bulan mahsullerin ortaya çıkış hikâyeleri çok ‘beşeri’. Örnek: 1929 sonlarında, Mickey Mouse hayranı bir adam, Walt Disney’i kaldığı otelin lobisini tutuyor. Üzerinde Mickey’nin olduğu kalem kolileri üretmek için Disney’den izin istiyor ve karşılığında, bu hakkı satın almak için 300 dolar ödemeyi arz ediyor. Paraya lüzumu olan Disney, kararsız etmeden kabul ediyor ve böylece tarihteki ilk lisanslı mahsul uyuşması yapılmış oluyor. Tarihteki en namlı Mickey mahsullerinden biri ise 1933’te Ingersoll’un piyasaya sürdüğü Mickey’nin kollarının akreple yelkovanı gösterdiği kol saatleri.

Donald Duck’la Kapalıçarşı’da esnaflık

Minik farenin 90 yıllık kükreyişi

Disney Channel’da yayımlanan ‘Mickey Kısaları’ kapsamında 2016’da ‘İstanbul’ özel kısmı da çekilmiş. Kapalıçarşı’da geçen bu kısım, aynı zamanda Disney’in Türkiye’yi mevzu alan ilk çizgi filmi. Disney Channel Türkiye’nin YouTube kanalından izleyebileceğiniz kısımda, çarşı esnafından bıyıklı Donald Duck nazar boncuğu, Mickey Mouse ise elleriyle hazırladığı Türk lokumlarını satma derdinde.

class=’cf’>

Minik farenin 90 yıllık kükreyişi

Walt Disney’in 1928’de, henüz 26 yaşında kalemi titrek bir çizerken, iş bulma umuduyla New York’tan Kaliforniya’ya doğru çıktığı tren yolculuğunda, kendine yol dostu olsun diye karaladığı küçük fare karikatürü, bugün dünya üzerinde en aşina siluet olma özelliğine sahip. Kütüphanesini karıştırırken, seneler içinde popülerliğini nasıl milyonlara katladığına ve her yarıyılın ‘faresi’ olabildiğine dair bir yazıya denk geliyorum. Disney, kalıcılık gizemini şöyle söylüyor:
İnsanlara içlerindeki iyimserliği ve umudu anımsatacak bir şey yap.
Tüm tasasını ve hayallerini her zaman, anlatabileceğin en kolay formda aktarmayı sına. Emin ol, her tümcenin ve her çizimin daha kolayı vardır. Ne kadar kolay, o kadar kalıcı.
Ne yaparsan yap, çocuklardan bir şey kapmaya bak.

Minik farenin 90 yıllık kükreyişi

Onun 90 yaşını moda dünyası da kutluyor. ‘Chaos’ mecmuasının kapak kızı Gigi Hadid ve ikonik top model Kate Moss, muhtelif çekimlerle Mickey’ye hayranlıklarını belirten adlardan…

 

 

Tags: Los Angeles, Time dergisi, Walt Disney, Walt Disney Animasyon Filmleri Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir