Kış tatili yapacağınız en hoş 10 kayak merkezi

Kış tatili yapacağınız en hoş 10 kayak merkezi

Kasım 30, 2018 52 0 0

1 / 22

Türkiye’de kış tatiline olan alaka her geçen sene çoğalıyor. Öyle ki, bir hayli tatilci, özellikle mekteplerin yarıyıl tatiline girdiği yarıyılda istedikleri yerde tatil yapabilmek için, güz aylarında başlayan kış erken rezervasyonlarına büyük alaka gösteriyor. Kış tatili denildiğinde akla gelen ilk konsept ise, kayak merkezleri. Peki nerelere gitmeli? İşte Erzurum’dan Kanada’ya kadar uzanan en hoş 10 kayak merkezi…

Resimler: Alamy

2 / 22

Pamporovo / Smolyan – Bulgaristan
Snejanka doruğunun eteklerindeki Pamporovo, İstanbul’dan taşıtla altı saatlik mesafede bulunuyor.

3 / 22

Ilıman bir havası olduğu için çığ, fırtına gibi riskleri bulunmayan merkez, günlerin çoğunlukla güneşli olması sayesinde parlak ve göz akdikeni bir dağ manzarası sunuyor.

4 / 22

Snejanka tepesinden Ege Denizi’ni görmek ise muazzam bir neşe veriyor. Pamporovo’daki 18 pist, güçlük derecesine göre değişik renklere dağılıyor. Buraya kazançken kayak ekibi ya da elbiseleri almak zorunda değilsiniz zira oldukça uygun maliyete kiralanabiliyor.

5 / 22

Erciyes / Kayseri – Türkiye
Kışın her yarıyılında karlı olan Erciyes, en uzun telesiyej hizmetlerini bünyesinde barındırmasıyla dikkat sürüklüyor.

6 / 22

Dağ genelinde bulunan 34 pist, yüzde 10 ila yüzde 50 arasında değişen meyilleriyle her seviyeden kayakçıya hitap ediyor.

7 / 22

Yeni başlayanlar için pek çok kursun tertip edildiği merkezde, kayağın yanı gizeme snowboard veya snowkite yapabilir, mektep tatilinde gittiyseniz, çocuklarınıza ders aldırabilirsiniz. Kayak malzemeleri de uygun maliyete kiralanabiliyor.

8 / 22

Uludağ / Bursa – Türkiye
Türkiye’nin en popüler kayak merkezi Uludağ, 11 pist, 7 telesiyej ve 6 teleski kuruluşu ile kayak, snowboard ve öbür kış sporlarına konut sahipliği yapıyor. Burada buz pateni kiralayabilir, kar motosikletiyle safariye çıkabilirsiniz.

9 / 22

Bursa’ya geldikten sonra Uludağ’a gitmeniz çok basit. Teleferik hattı ile merkez istasyondan Teferrüç kayak merkezlerinin bulunduğu oteller bölgesine erişmek sadece 22 dakika.

10 / 22

Uludağ’ın bir başka hoş yanı da, sporun yanı gizeme cümbüş, konaklama ve gece yaşamı açısından da temennileri karşılaması. Kış aylarında birbirinden sevinçli konser ve şenlikler ile karşılaşma ihtimaliniz oldukça yüksek.

11 / 22

Bansko / Blagoevgrad – Bulgaristan
Pirin Dağları’na sırtını yaslamış bu şirin kasaba, İstanbul’a yakınlığı ve erişim basitliğiyle Türk turistlerin favorisi olurken, Doğu Avrupa’nın da en ehemmiyetli kayak merkezleri arasında sayılıyor.

12 / 22

Bansko, değişik seviyelerde sporcular ve kayak sporunun değişik disiplinleriyle ilgilenen kayakçılar için rakamsız seçenek sunuyor. Toplamda 65 km uzunluğunda 18 değişik pist alternatifiyle kayak zevkini doyasıya yaşatıyor. İsmini Dünya Kayak Şampiyonu Alberto Tomba’dan alan 2470 metre uzunluğa sahip tanınmış Tomba pistiyle kayak tecrübesini doruğa taşıyabilirsiniz.

13 / 22

Fun Park pisti snowboard meraklısı sporculara hitap ederken, Pirin Dağlarının kıvrımları ise özgür tarzı özümseyen kayakçılara adrenalini yüksek bir kayak tecrübeyi yaşatıyor.

14 / 22

Palandöken / Erzurum – Türkiye
2200 metreden başlayan ve 3176 metreye erişen yüksekliği, ikisi olimpik olmak üzere 22 pisti, eksi 10’ları gören hava sıcaklığı ve yapısı bozulmayan karı ile sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da ehemmiyetli kayak merkezlerinden biri Palandöken. Sezon en az altı ay devam ediyor.

15 / 22

Daha evvel Üniversitelerarası Kış Oyunları’na da konut sahipliği yapmış olan merkez, profesyonelce tertip edilmiş pistleri, iyi organize olmuş oteller bölgesiyle kış tatilinin en ideal destinasyonları arasında bulunuyor.

16 / 22

Cortina d’Ampezzo / Belluno – İtalya
Alpler ile yarışacak seviyede olan Cortina, kayak tutkunlarının bırakamadığı bir başka durak. Dünyanın ilk kayak merkezleri içerisinde değerlendirilen noktada birbirinden değişik pistler bulunuyor.

17 / 22

Dolomiti dağlarının devasa heykelleri anımsayan kayalık sarp dorukları, karın beyazlığıyla kontrast bir geçim oluşturuyor. Bölgenin en dikkat sürükleyen yanı ise pistlerin boş oluşu. Liftler üzerinden çıkarken, kayaların fantastik yaradılışları ve mükemmel bir kar manzarası ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

18 / 22

Stowe / Vermont – ABD
ABD’nin Vermont eyaletinde yer alan Stowe, mükemmel manzarası ve dik yamaçlarıyla dikkat sürüklüyor. Bölgenin 1339 metre ile azami dağı olan Mansfield, kayakçılar tarafından büyük rağbet görüyor.

19 / 22

Alanda yürüyüş parkurlarına, televizyon istasyonlarına ve verici kulelerine tesadüfebilirsiniz. Spurce Tepesi ise kayak sevincine yeni başlayanlar için ideal bir yer. Kamp alanları ve yürüyüş parkurları ile adrenalin sporları yapanlara pek çok alternatif sunuyor. Stowe’ye geldiğinizde, Vermont Kayak ve Snowboard Müzesi’ni ziyaret etmeyi de unutmayın.

20 / 22

Chamonix / Mont-Blanc – Fransa
Mont Blanc etekleri üzerine kurulmuş bulunan Chamonix, dünyanın en şöhretli kayak bölgeleri arasında yer alıyor. Alpler’in azami tepelerinden biri olan bölge, 1821 senesinden günümüze dağcılığın başşehri olarak anılıyor. Yumuşak pistler ve yüksek dağlar arasında göze çarpan hoşluğuyla dikkat sürüklüyor. İlk olarak 1924 senesinde Kış Olimpiyatları’na konut sahipliği yapması ile beraber ön tasarıya çıkan köyde kayak sevincini doyasıya yaşayabilirsiniz.

21 / 22

Vail / Colorado – ABD
Dünyanın en iyi kayak noktalarından birisi de Vail. 2150 dönüm arazide kayma imkânı sağlayan bölge, sanki ananesel bir Bavyera Köyü stilinde dizayn edilmiş. Her köşesinde lüks lokantalar, butik dükkanlar ve şık oteller bulunabilir. Uzun bir tatil süresi ayırdıysanız yapabileceğiniz bir hayli sosyal etkinlik var. Misalin kayak turları ile başlayabilir, hokey ve buz pateni ile gününüze devam edebilirsiniz. Ayrıca dolaşılacak yerler listenizde Ford Alpine Bahçeleri’ne ve Colorado Kayak Müzesi’ne de yer verebilirsiniz.

22 / 22

Tremblant Dağı / Quebec – Kanada
Quebec eyaletinine bağlı Laurentian Dağları üzerinde yer alan Tremblant kayak merkezi, tabiat sporu yapmak isteyenlerin akınına uğrayan başlıca turistik noktalardan. 79.8 kilometre uzunluğundaki pist, büyük gölü ve Mont-Tremblant Milli Parkı sayesinde kompleks tatil bölgesi özelliği de taşıyor. Kayak merkezinin ortamında dağ konutu, bungalov, otel ve hostel gibi çok muhtelif konaklama mekanları bulunuyor. Ayrıca kayaktan sonra teleferiğe binebilir ve Tremblant köyündeki lokantalarda yemek yiyebilirsiniz.

Tags: en güzel kayak merkezleri, Kış tatili, Seyahat Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir