Keşfedilmeyi hak eden 10 alışveriş sokağı

Keşfedilmeyi hak eden 10 alışveriş sokağı

Şubat 10, 2019 77 0 0

1 / 21

Kimi yurtdışına gitmişken alışveriş yapar, kimiyse alışveriş yapmak için seyahate çıkar. Günümüzde hangi ülkeden hangi markadan olursa olsun hemen her şey internet üzerinden bir tık uzaktayken, yabancı bir ülkede zincir mağazalara girmek yerine orijinal parçalar keşfetmek daha coşku verici olabiliyor. Bu hafta, keşfedilmeyi bekleyen alışveriş caddelerini inceledik. Bu listede 5. Sokak, Oxford Sokağı gibi şanlı adresler yok. Jüri azalarımızın seçim ettiği, orijinal parçalar, mahallî tasarımlar barındıran, zamanda yolculuğa çıkaran, seyahatiniz sırasında renkli bir gün geçirmenizi sağlayacak yerler var. İşte dört kıtadan 10 alışveriş sokağı…

Resimler: Alamy

2 / 21

Faruk Pekin / Turizmci, gezgin
Zamanda yolculuk: El-Halili Çarşısı / Kahire
Kentin sembollerinden olan Al-Hussein Camii ve saygıdeğer El-Ezher Üniversitesi’nin yanında yer alıyor. “Kapalıçarşı’ya benzetilebilecek tarihi bir yapı. Kahire’nin kuruluş seneyi olarak kabul edilen 14. asırda kurulan çarşıda kuyumcular, hatıra eşyaları, halılar ve daha bir hayli mahsul bulabilirsiniz” diyor Faruk Pekin.

3 / 21

Çarşıda baharat kokusu ve antik dükkânların da tesiriyle beraber tarihi yapılar arasında yolculuğa çıkacaksınız.

4 / 21

Ayhan Sicimoğlu / TV programcısı
Renkli bir gün: Kings Road / Londra
Sokağın üzerinde bir hayli alışveriş merkezi, butik ve kafe bulunuyor. Özellikle kitaplarla alakalıysanız burası bir cennet. Ara caddeler resimcilerin de uğrak noktası. Gizeme gizeme dizilmiş, mimarisi çok şık olan konutların arasında da gezebilirsiniz.

5 / 21

Ayhan Sicimoğlu “Londra günlerimde rengârenk günler geçirirdik burada. Portobello’nun tanınmış antika pazarı ve Kings Road’un 60’lardan kalma ‘punk’ ve ‘hip’ muhabbetinin hastasıyım” diyor.

6 / 21

Banu Tuna / Seyahat Eki Yay. Güzergah.
İsveç’in en havalı sokağı: Götgatan / Stockholm
Götgatan, 2014’te Vogue mecmuasının ‘en havalı’ mahalleler listesine giren Södermalm’ın anacaddesi. Büyük zincirlerin yanı gizeme mahallî tasarım dükkânları, popüler lokantalar, kafe ve barlar sıralanıyor. Onu kesen Asögatan da alışveriş için iyi bir adres.

7 / 21

“Plakçı Pet Sounds için Stockholm’e her gidişimde Södermalm’e uğrarım. Burası rejisör Quentin Tarantino’nun en hoşlandığı plakçı olarak da öğrenilir” diyor Banu Tuna.

8 / 21

Saffet Emre Tonguç / Rehber
Ara caddeleri de görün: La Ramblas / Barselona
Bölge ‘Barrio Gotico’ gotik bölge diye geçiyor. 1.2 km uzunluğundaki sokağı birkaç saate gezebilirsiniz. Özellikle sokak üzerindeki St. Joseph pazarı çok renkli. Dünyanın her tarafından gelen meyveleri senenin her zamanı burada bulabilirsiniz.

9 / 21

Saffet Emre Tonguç “Sokak çok ehemmiyetli bir konuma sahip. Ara caddelerinde çok hoş dükkânlar var. Kesinlikle ara caddelere girip kaybolun” diyor.

10 / 21

Aslı Barış / Hürriyet moda yazarı
Özel tasarım arayanlara: Corso Como / Milano
Tasarım kıyafet, mobilya dükkânları ve sanat galerileriyle öğrenilen bir sokak. Şayet modayı yakından takip ediyorsanız burada saatlerce zaman geçirebilirsiniz. Sokağın en popüler yeri ise ‘Corso Como 10’ isimli mağaza.

11 / 21

İçerisinde kafesi, lokantayı, üç odalı bir butik oteli ve sanat galerisi var. Şanlı markaların özel tasarım mahsullerini burada bulabilirsiniz. Aslı Barış “Yalnızca Corso Como 10’i görmek için dahi gidilir” diyor.

12 / 21

Bora Ercan / Yazar, gezgin
Dünyada ne varsa burada: Thamel / Katmandu
“Alışveriş yapmayacağım” fikriyle gitseniz dahi bir şeyler almadan dönemiyorsunuz. Maliyetler çok uygun.

13 / 21

Bora Ercan “Yak yününden şallar, kaşmir paşminalar, hippi modasının son trendleri, mandala ve thanka gibi ananesel sanat mahsullerini satan yerler, orijinal, sahte ya da ikinci el her türlü dağcılık malzemesi mağazası, baharatçı ve çaycılar, kitap ve CD dükkânları bu dar sokakların iki tarafı süresince sıralanıyor” diyor.

14 / 21

Ece Sükan / Oyuncu
Alışveriş sonrası caz: Bleecker / New York
Caddeleri sanki labirenti hatırlıyor. Sanat galerileri, caz barları, minik butikleri ve armağanlık eşya satan dükkânlarıyla turistlerin uğrak noktası. Rengârenk binaların ve yeşil ağaçlarla ziynetli caddelerin arasında adım başı tesadüfebileceğiniz özel tasarım mahsuller satan butiklerden alışveriş yapabilirsiniz.

15 / 21

Ece Sükan “New York’a gelmişken Bleecker Sokağı’ni dolaşmadan dönmeyin! Kesinlikle kendinize uygun bir şeyler bulacaksınız” diyor.

16 / 21

Füsun Hattat /Seyahat yazarı
Her bütçeye uygun: Etienne Marcel / Paris
Rue Etienne Marcel Sokağı alışverişin kalbinin attığı yer. Burada şık ve spor giyim mahsullerinin tüm lüks markalarını bulabilirsiniz.

17 / 21

En pahalı butiklerden seri sonu dükkânlara kadar çok fazla alternatif var. Füsun Hattat “Başka yerde bulamayacağınız tasarımlar için cadde aralarındaki butikleri gezin. St. Germain’de Rue Jacob’ta dere kenarına doğru yürüyerek antikacıları ve galerileri dolaşmak da çok sevinçli” diyor.

18 / 21

Oya Mumcuoğlu Lüks seyahat danışmanı
Rengârenk bir çağdaş: Orchard Road / Singapur
1800’lü senelerin ortasında bu sokağın çevresinde meyve bahçeleri, hindistancevizi ağaçları olduğu için buraya ‘Orchard Sokağı’ ismi verilmiş. Takribî 2 km uzunluğunda.

19 / 21

Uzakdoğu’ya has her türlü alışverişi yapabileceğiniz, renklerle dolu bir sokak… Oya Mumcuoğlu “Kıymetli taşlardan ipeklere, ‘1 dolar’ dükkânlarından kitapçıya kadar her şey mevcut” diyor.

20 / 21

Onur Baştürk /Kelebek yazarı
En lezzetli alışveriş: Shoreditch High Street /Londra
Avrupa’nın en ehemmiyetli moda ve alışveriş merkezlerinden biri olan Londra’da Shoreditch High Street üzerinde bir hayli sanat galerisi, özel tasarım butik ve pub bulunuyor.

21 / 21

Ayrıca cadde lezzetlerini de bu sokakta tecrübeleyebilirsiniz. “Maiden, Aida, Sister Ray gibi yenilikçi ve kendine has bohem markaların mağazaları burada yer alıyor. Yanı başındaki Redchurch Street’te de şahane dükkânlar bulunuyor” diyor Onur Baştürk.

Tags: dünyanın en iyi alışveriş caddeleri, en iyi alışveriş caddeleri, Seyahat, Seyahat Haberi Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir