Kebapçı meyanesi nasıl unutulur diye hayıflandım

Kebapçı meyanesi nasıl unutulur diye hayıflandım

Mayıs 6, 2019 9 0 0

Kitabınıza hep merak edilen “Anadolu’da sos var mı” sualiyle başlıyorsunuz…

– Bu suali bana sık sık soruyorlar. Haklılar, yabancı orijinli bir kelime. Evet, Anadolu’da sos var. Hem de dik âlâsı var. Bizde bir değil de bir hayli başlık altında toplanmışlar: Meyaneler, terbiyeler, taratorlar, yoğurtlamalar, ekşilemeler, salçalamalar, çalkalamalar, bulamaçlar, bağlamalar, dinlendirmeler, bandırıklar… Mezelerimiz dahi yabancı yayınlarda ‘deep sauce’ olarak geçiyor.

Batı mutfağındaki soslarla bizdekilerin farkı ne? Malzeme, işlev bir mi?

– İşlevleri aynı, ikisinin de emeli lezzetlendirme. Malzemeler ve usuller arasında fark olması kaçınılmaz. Fakat eşlik de yok değil. Misalin bizde sütle yapılan ak meyaneye yabancı mutfaklarda beşamel sos sınıyor. Anadolu’da kullanılan ekşilerin çeşit zenginliği başka hiçbir mutfakta yok. Yabancılar nar ekşisini öğrenmez. Oysa bu ekşi, bizde olmayan soya sostan çok çok daha hoştur. Keza pekmez, tahin, yoğurt gibi malzemeler de yabancı mutfaklarda sos üretiminde kullanılmaz. Ayrıca Anadolu mutfağında pek çok tencere ve fırın yemeği sosuyla birlikte pişirilir. Batı mutfağında ise pişmiş et ve sebzelerin üzerine sos dolaştırılır. Bu da ehemmiyetli bir fark.

Kebapçı meyanesi nasıl unutulur diye hayıflandım

Adar için saha çalışmaları çok ehemmiyetli.

class=’cf’>

Yoğurtlu ve Renk Soslu Ot Kavurması

Malzemeler
1 demet ıspanak, 1 demet pazı
1 demet taze soğan
1 demet maydanoz
½ demet dereotu
2-3 sap taze nane
1 adet pırasa
½ adet limonun suyu
1 kahve fincanı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz
Yoğurt sosu malzemeleri
2 su kadehi yoğurt
2 diş sarmısak
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
Renk cız sosu
1 kahve fincanı tereyağı
1 tatlı kaşığı kırmızı pulbiber

Yoğurtlu ve Renk Soslu Ot Kavurması

Pırasayı ve taze soğanları ayıklayıp ince ince kıyın. Listede verilmiş öbür yeşillikleri de ayıklayıp yıkayın, kıyıp hazır edin. Geniş yüzeyli bir tavayı harlı ateşte kızdırın. Zeytinyağını koyun. Asabi yağlı tavada, ince kıyılmış pırasa ve taze soğanları karıştırarak yumuşayıp diri kalacak biçimde kavurun. Tavaya kıyılmış ıspanak ve pazı yapraklarını, maydanoz, dereotu ve naneyi azar azar katın. Tüm malzemeyi karıştırarak kavurun. Tuzu, karabiberi, limon suyunu ilave edin. Servis kabına çıkarın. Üzerine bir kap içinde karıştırılmış yoğurt sosu malzemelerini yayın. Son olarak kızdırılmış kırmızı pulbiberli tereyağını dolaştırın. Sıcak servise verin.

Not: İsterseniz kavrulmuş otlara yumurta kırabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Tags: gurme, YEME, yemek Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir