Karlı dağlarımızın sıcak yuvaları

Karlı dağlarımızın sıcak yuvaları

Kasım 25, 2018 100 0 0

Beynelmilel organizasyonların sahnesi

Palandöken / Erzurum

Erzurum, kış aylarının popüler rotaları arasında. Özellikle son senelerde konut sahipliği yaptığı beynelmilel spor organizasyonlarıyla yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası… Yalnızca Türkiye için değil beynelmilel arenada da kış turizminin yükselen kıymetlerinden olan Palandöken, dünyanın en uzun ve en dik pistlerine sahip. Zati 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Şenliği’nin de konut sahibi. Kasım-mayıs arası bütün 6 ay kayak yapılabildiği, kar niteliği ‘toz kar’ biçiminde olduğu, uçakla veya otobüsle Erzurum’a eriştikten 20 dakika sonra pistlere çıkılabildiği için dünya çapında bir şana sahip. Erzurum havaalanı kuruluşlara yalnızca 15 kilometre. uzakta, otobüs terminali ise 10 dakika uzaklıkta bulunuyor.

Palandöken’deki doruk 3185 metrede. En uzunu 12 kilometre. olmak üzere toplam 28 kilometre. uzunluğunda, 30 pist var. Slalom ve büyük slalom için iki ayrı pistin olduğu dağda, kayakseverleri doruğa taşımak için 9 adet mekanik kuruluş var. Ejder telesiyejiyle doruğa çıkıp, sıcak şarap eşliğinde sucuk ekmek yemenin neşeyi ise apayrı…

class=’cf’>

Karlı dağlarımızın sıcak yuvaları


En yeni, en çağdaş, en yakın

Kartepe / Kocaeli

Türkiye’nin en yeni ve dolayısıyla en çağdaş kayak merkezlerinden olan Kartepe, ormanları ve Sapanca Gölü manzarası ile tabiatının hoşluğuyla da öne çıkıyor. Üstelik İstanbul’a bir saatlik uzaklıkta.

Kartaltepe’de kar kalınlığı 50 santimi bulmuş vaziyette. Neredeyse tüm pistler sarih. Kışın gerek profesyonel kayakçılara gerekse de kayağı yeni bilen acemilere hitap eden değişik güçlük derecelerindeki pistlerinin toplam uzunluğu 42 km. Merkezde dört lift bulunuyor. Bunların üçü telesiyej başka bir deyişle ayaktayken karın üzerinde sizi götüren.

İstanbul için günübirlik ve hafta sonu kayak kaçamağı imkânı sunan merkezde skipass maliyetleri de değişken. Hafta içi 80 lira olan hudutsuz bilet, hafta sonu 120 liraya çıkıyor. Hafta içi 20 lira olan kısa tur hafta sonu da 20 lira. 35 lira olan uzun tur ise 35 liradan 45 liraya çıkıyor. Hafta sonu yarım günlük bilet ise 100 lira.

Karlı dağlarımızın sıcak yuvaları

Kristal kar, sarıçam ormanı

Sarıkamış / Kars

Kış sporları ve kış turizmi için Türkiye’nin 1. derece öncelikli beş merkezinden biri olarak tanımlanan Kars-Sarıkamış Kayak Merkezi’nin etrafı sarıçam ormanlarıyla kaplı ve 2 bin 200-2 bin 900 metredeki bir plato üzerinde yer alıyor. Kars’a 54 kilometre, Erzurum’a 153 kilometre. uzaklıktaki kayak merkezi Kars Havaalanı’na 40 dakika mesafede. Sarıkamış’ı öbür merkezlerden ayıran en ehemmiyetli özelliği, Alpler’de olan toz kristal karın Türkiye’de yalnızca Sarıkamış’ta olması. Sıradan kış şartlarında senede vasati 4 ay, 8 ile 120 cm kalınlığında karla kaplı olan Sarıkamış’ta en uygun kayak mevsimi 10 Aralık – 10 Nisan tarihleri arası.

Turizm Bakanlığı’nca hazırlanan tasarıya göre Sarıkamış Kayak Merkezi günlük toplam 15 bin kayakçıya hizmet sunacak kapasiteye sahip. Kayak alanında iki adet telesiyej kuruluşu birinci 1437 mt. ikincisi 1807 mt. uzunlukta ve toplam uzunluğu 25 km olan dokuz pist bulunuyor. 15 kuruluşun yer aldığı bölge 1037 yatak kapasitesine sahip.

Sarıkamış etrafı özellikle ‘Alp ve Kuzey Disiplini’ kayak uygulamaları ile ‘kayak safari’ ve ‘kızaklı geziler’ için çok uygun. Snowboard’un kısmen yapılabildiği bölgede ‘Büyük Slalom’ ve ‘Süper-C’ kayak cinslerini yapmak olası. 

Bu senenin en büyük yeniliği ise 1610 metre uzunluğundaki Karanlıkdere telesiyejinin üçüncü olarak sezona yetiştirilecek olması. Telesiyej saatte vasati 3 bin şahıs taşıma kapasitesine sahip olacak. Mekanik kuruluşlar da bu sene yenilmiş vaziyette. Merkezde kar kalınlığı 50 cm’ye yanaşmış. Tüm pistler sarih. Bu seneki skipass fiyatları ise hafta içi günlük hudutsuz 30, hafta sonu günlük hudutsuz 45 lira olarak tanımlanmış vaziyette.

Karlı dağlarımızın sıcak yuvaları

Yediden yetmişe herkese

Kartalkaya/Bolu

Kartalkaya Kayak Merkezi, ‘Bolu – Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ içinde yer alıyor. Bolu’ya 38 km uzaklıkta olan kayak merkezi Ankara ve İstanbul’un neredeyse ortak buluşma noktası. İstanbul’dan 280 kmlik bir yolculukla kayak merkezine varabiliyorsunuz.

Kartalkaya otelleri bünyesinde iki ana kayak alanı içerisinde toplam 18 adet mekanik kuruluş ile muhtelif meyil ve güçlük derecelerinde toplam 25 adet pist bulunuyor. Pistlerin toplam uzunluğu 40 kilometre. Avrupa standartlarında Türkiye’nin en büyük ‘snowpark’ları Kartalkaya’da. Mekanik kuruluşların toplam kapasitesi saatte 8 bin şahıs. Kuruluşlarda tecrübeli kayak ve snowboard hocaları bulunuyor. Her otel kendi bünyesinde ilkyardım ve sıhhat hizmeti veriyor. Kuruluşlardan her türlü kayak malzemesi kiralanabiliyor.

Kayak merkezinde 5 otel faaliyet gösteriyor. Yapay kar yatırımları devam etse de bu sene en büyük yeniliği yatak kapasitesinde. Yeni ilavelerle beraber geçen sene 1460 olan yatak kapasitesi bu sene 1600. Merkezdeki bir hayli otel 15 Aralık’tan itibaren sezonu açıyor. Bu tarihlerde beklenen kar kalınlığı ise takribî bir buçuk metre.

Karlı dağlarımızın sıcak yuvaları

Tags: kayak merkezleri, kayak tatili, SeoHaber, Seyahat Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir