İstanbul şehir hududundan İzmir şehir hududuna süreölçer yakaladık 3 saat 35 dakika ve 479.10 lira

İstanbul şehir hududundan İzmir şehir hududuna süreölçer yakaladık 3 saat 35 dakika ve 479.10 lira

Ağustos 11, 2019 17 0 0

Emelimiz İstanbul-İzmir arasında açılan yeni otobanı sınayıp daha önceki yolla müddet, maliyet ve konfor karşılaştırması yapmaktı. Fakat nereden başlayıp nerede tamamlayacaktık?
Bunun için yolu üçe ufaladık: İstanbul içi, İstanbul şehir hududu ile İzmir şehir hududu arası ve İzmir içi…
İstanbul’da başlangıç noktası olarak Taksim’i seçtik. Taksim’den paralı yollardan geçerek Tuzla’daki şehir hududuna gittik.
İzmir’deki varış noktası içinse Konak Alanı’nı seçtik. Kemalpaşa’daki şehir hududundan Saat Kulesi’ne kadar…
Bu ölçümleri süreölçerle yaptık ki yolda ziyaretler yapmak, resim sürüklemek için durduğumuzda müddet şaşmasın. Durduğumuz zaman süreölçeri kapattık, yola çıkınca tekerrür açtık.
Taksim’den Avrasya Tüneli’ni kullanarak paralı yoldan Çekmeköy’e gittik; takımın kalan kısmıyla buluştuk. Oradan yeniden paralı yolu kullanarak Osmangazi Köprüsü üzerinden paralı yeni otobana girdik.
Dönüşteyse hiçbir paralı yol kullanmadık. Otomobilli vapura ya da araba vapuruna dahi binmedik, İzmit Körfezi’ni dolaştık. İstanbul’da köprüden geçiş dönüşte parasız olduğu için yalnızca benzin parası tüketmiş olduk.
Yol süresince tam sürat hudutlarına riayet ettik. Giderken değişmez: Yeni otobanda saatte 120 km. Ama dönerken değişken: Bazen 50 metre arayla 70 ve 90 km sürat hududu tabelası var.
Bursa kent merkezi hariç hemen hemen hiçbir yerde yolculuğumuzu aksatacak bir trafik yoğunluğuyla karşılaşmadık. Bir tek dönüşte Çekmeköy’de kaza vardı, girişte ve çıkışta çok oyalandık.
Sürücümüz Mehmet Bey Cansız giderken çok rahat ettiğini, yol muntazam olduğu, vasıta az olduğu için yorulmadığını söyledi. Ama dönüş için “Hem araba hem sürücü aşınıyor. Sık sık trafik ışığı olduğundan dur-kalklar çok” diyor.
İnsanoğlu eksantrik… Lükse, konfora çok acele alışıyorsunuz. Gidişte çok rahat yol alınca, dönüşte daha önceki yoldan kazançken “Acaba yeni yola mı sapsak? Kim öğrenecek, ‘daha önceki yoldan döndük’ deriz” diye aramızda şakalaştık.

Körfez’in Ulus 29’u: Günaydın dinlenme kuruluşları

class=’cf’>

 GEÇİŞ FİYATI: 283.10 lira

* Avrasya Tüneli: 23.30 lira
* İstanbul Otobanı: 3.50 lira
* Osmangazi Köprüsü: 103.05 lira
* Bursa Gişeler: 33.50 lira
* İzmir Gişeler: 119.75 lira

 YAKIT: 196 lira

1.6 motor bir taşıtla
* İstanbul içi: 59 kilometre – 17.40 lira
* İstanbul-İzmir: 555 kilometre – 166 lira
* İzmir içi: 42 kilometre – 12.60 lira

İstanbul il sınırından İzmir il sınırına kronometre tuttuk 3 saat 35 dakika ve 479.10 lira

**Bazen tenhalıktan yol sizin için özel yapılmış hissine kapılıyorsunuz. Kimi kısımlarında in cin top oynuyor. Başka Bir Deyişle şimdilik otostop rotanıza ilave etmeyin.

**Gemlik’te yeniden denizi göreceksin, üzülme…

GÜZERGÂH

Daha Önceki yolla yeni otoban zaman zaman birbirine taş atımı mesafe kadar yanaşıyor. Bu yakınlaşmalardan biri de Gemlik’te. Dolayısıyla üzülmeyin, Orhan Veli’nin “Gemlik’e doğru denizi göreceksin, donakalma” dizesi yeni otobanda da geçerli. Gemlik Körfezi yeniden tam hoşluğuyla pat diye karşınıza çıkıyor. Daha Önceki ve yeni yolun kısa bir müddet kesiştiği Bursa’da trafik yoğunlaşıyor. İki yolun arası, Balıkesir’de de el sallama mesafesine düşüyor.

İstanbul il sınırından İzmir il sınırına kronometre tuttuk 3 saat 35 dakika ve 479.10 lira

Ekolojik köprüde hayvan ayak izleri gördük ÇEVRE

Yeni otobana açılmış çok rakamda dava var ama bunlar etrafla değil; kamulaştırma değerleriyle alakalı. Kamulaştırma değerini az bulan arazi sahiplerinin açtığı, henüz sonuçlanmamış davalar bulunuyor. Hak sahipleri davaların neticelerini beklemek zorunda. Davayı kazansalar dahi yasa gereği şu anda yol geçen arazilerini çevirmek gibi bir hakları yok. Avukatlara göre, bu davaların sonuçlanması ve hak sahiplerinin paralarını almaları beş yılı bulabilir.
Çevre açısındansa dikkat kesilmemize karşın, insanın içini acıtan, ‘kıyım’ denilebilecek büyüklükte bir tahribatla karşılaşmadık. Yol süresince çok fazla orman tamlığı yoktu. Elbette ağaçlık alanlarda bazı kesimler olmuş. Mesela Manisa’nın girişindeki çam ormanı yeni otobanla ayrılınmıştı. Ama yolun iki yanına bir o kadar, belki daha fazla yeşillendirme çalışması yapılmış. Manisa’daki alanda gözümüze bir de ekolojik köprü takıldı. Ekolojik köprü otobanın ayrıldığı bölgede hayvanların bir taraftan öteki tarafa geçebilmesi için yapılıyor. Mola verip köprüye çıktık. Köprünün üstüne ekilen çam fidanlarının bir kısmı yakalamış, az bir kısmı da kurumuş. Ara ara zakkumlar dikilmiş. Köprüdeki toprakta başta koyun olmak üzere bazı hayvanların dışkılarını gördük, kimilerinin de ayak izleri vardı. Bütün olarak hangi cins olduğunu öğrenemesek de emin ki hayvanlar bu köprüyü kullanıyordu.

İstanbul il sınırından İzmir il sınırına kronometre tuttuk 3 saat 35 dakika ve 479.10 lira

İstanbul il sınırından İzmir il sınırına kronometre tuttuk 3 saat 35 dakika ve 479.10 lira

İki şahıs gidilirse uçak,
üç şahıs gidilirse otoban kârlı
UÇAKLA KIYASLANINCA NASIL?

MALİYET: Cuma akşam itibariyle, bayramın ikinci günü THY’de 21.35 uçağı 170 lira. Bunlar bayram maliyetleri. 10 gün sonrası için de İstanbul’dan İzmir’e vasati bilet maliyetleri 175-250 lira. Başka Bir Deyişle şu gizemeler üç karakter bir aile İzmir’e uçakla gitmek isterse vasati 180 liradan 540 lira ödeyecek. İzmir’e arabayla giderlerse tek istikamet için yeni otobanda 479 lira ödeyecekler.

ZAMAN: Yeni otobandan İzmir’e varış için bizim bulduğumuz müddet 5 saat 29 dakika. Uçakla gidilmesi vaziyetinde havalimanına varmak için 45, bir saat evvel orada olmak için 60, İzmir uçuşu için 45, İzmir havalimanından kente varmak için 30 dakika tüketmeleri gerekecek. Bunların toplamıysa şayet rötar yaşanmazsa takribî 3 saat.

İstanbul il sınırından İzmir il sınırına kronometre tuttuk 3 saat 35 dakika ve 479.10 lira

Susurluk’ta mola vermeye alışanlara makûs haber: 13.27’de vardığımız Yeni Susurluk O-179 dinlenme kuruluşu hâlâ inşaat halinde. 13.40’ta, O-204’te mola veriyoruz. Benzin istasyonu hizmette ama market henüz ‘yarı-etkin’. Kasiyer Fatih Bey, gerçeğinde bayramdan sonra açmayı tasarladıklarını ama yoğun arz olduğu için satışa geçtiklerini anlatıyor. Çoğu mülk henüz raflara dahi dizilememiş. İstediğiniz mahsulleri mukavva paketlerin içinden alıyorsunuz.

İstanbul il sınırından İzmir il sınırına kronometre tuttuk 3 saat 35 dakika ve 479.10 lira

ÜCRETSİZ DÖNÜŞ
8 saat 34 dakika, 204.40 lira

İZMİR İÇİ 42 kilometre, 40 dakika
* 13.26: Konak’tan hareket

İZMİR ŞEHİR HUDUDU – İSTANBUL ŞEHİR HUDUDU: 575 kilometre, 6 saat 19 dakika
* 14.18: Manisa yol ayrımı
* 16.29: Susurluk, Yörsan Kuruluşları
* 20.33: Bursa çıkışı
* 22.09: Gölcük, Çeşme Durağı
* 23.29: İstanbul şehir hududu

İSTANBUL İÇİ 66 kilometre, 1 saat 35 dakika
* 00.10: Çekmeköy, Serkan’ı vazgeçme
* 01.04: Taksim

 GEÇİŞ FİYATI: ‘0’ lira
* Hiçbir paralı yola girmedik; araba vapuru kullanmayıp İzmit Körfezi’ni dolaştık; dönüşe denk geldiği için İstanbul’da köprü geçiş fiyatı da ödemedik.

 YAKIT: 204.40 LİRA
* İzmir içi: 42 kilometre – 12.60 lira
* İzmir-İstanbul: 575 kilometre – 172 lira
* İstanbul içi: 66 kilometre – 19.80 lira

İstanbul il sınırından İzmir il sınırına kronometre tuttuk 3 saat 35 dakika ve 479.10 lira

Susurluk Köfteci Yusuf’ta kiloyla alınan köfte ve ayranlar.

İstanbul il sınırından İzmir il sınırına kronometre tuttuk 3 saat 35 dakika ve 479.10 lira

Tayfun’un Yeri’nde yalnızca kavun değil, mesir macunu ve eşi güçlendiriciler de satılıyor.

Yeni yolda bulamayacaklarınız

Daha Önceki yolun kendine göre ritüelleri vardı. Yalova’dan pişmaniye alırdınız, Kırkağaç’tan kavun, Manisa’dan mesir macunu… Bunlar, en azından şimdilik, yeni otobanda yok.
Yolun başka rotadan geçmesiyle daha önceki ehemmiyetini yitirecek yerler de var, mesela mola turizminden geçinen Susurluk.
Susurluk’tan geçerken esnafla konuştuk. İlçenin tanınmış tostçusu Düzdağ’ın sahibi Fatih Düzdağ, “Otoban yüksek kazançlı ve süreyi az olan insanlar için çok hoş. Biz buradaki işimizi yeni otobanda yapamayız. Bence millet bunu seçim etmeyecek. Bize ‘Gelin burada dükkân açın’ diye bir öneri gelmedi. Ama kiraların çok yüksek olduğunu öğreniyorum.”
Susurluk’taki tanınmış Yasa Dinlenme Kuruluşları yeni otobandaki Oksijen dinlenme kuruluşları için kira kontratı imza attı. Yörsan ise yapılan öneriyi şu ana kadar imzalamadı.

İstanbul il sınırından İzmir il sınırına kronometre tuttuk 3 saat 35 dakika ve 479.10 lira

Neden kullanmıyorlar?

* Daha Önceki yolu kullanan araba sürücüsü 35 yaşındaki mühendis Feramuz Berktaş: “Osmangazi Köprüsü’nü kullandık ancak sonrasında daha önceki yoldan geldik. Zira pahalı. Bütün öğrenmiyorum ne kadar ama ekomomik olduğu için burayı seçim ettim. İstanbul’dan Didim’e gidiyoruz. Zati tatile gidiyoruz, serimiz yok.”

* İhsan Çilingir: “Yeni köprüden geçmedik, otobanı kullanmadık ama geçmesek de ödüyoruz neticede parayı.”

* TIR sürücüyü Ünal Neşelendi: “İstanbul’dan İzmir’e gidiyorum. Yeni yolu kullanmadım zira maliyeti yüksek. Gidiş-büyü 1200 liradan fazla. Gerçeğinde yeni yolu kullanmak isterim. Ama ben sürücüm. İşletme maliyeti yüksek diye ne Osmangazi Köprüsü’nü ne de İstanbul-İzmir Otobanı’nu kullanmaya izin veriyor. Düşünüyorum, kendi taşıtım olsa da kullanmam. Zira çok pahalı. Yakıta da zam geldi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü gibi lüzumlu geçiş de yapamazlar.”

* TIR sürücüyü Durmuş Çoban: “10 yıldır TIR sürücülüğü yapıyorum. Araba Vapuruyla geçiyoruz Körfez’i. Köprüyü dahi kullanmıyoruz. Km kısalıyor ama edilen tasarrufla geçiş gideri arasındaki fark mukayese etilemeyecek kadar büyük. Başka Bir Deyişle yakıttan tasarruf ederek çıkmaz o para. İşletme de zati kullanma diyor. Emekçi olarak elbette isteriz ama işletme geç demedikten sonra geçemeyiz.”

* Tuncay Tumri, İzmir’den İstanbul’a gidiyor: “Çok pahalı. Dinlediğim kadarıyla 512 lira. Bana vapur daha ucuz geliyor. Tamamen parasal… Geç olsun, ucuz olsun…”

 

Tags: istanbul il sınırı, istanbul izmir arası, izmir il sınırı Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir