İlhamını, öğrenciyken sırt çantasıyla yapılan bir Avrupa seyahatinden alan sergi

İlhamını, öğrenciyken sırt çantasıyla yapılan bir Avrupa seyahatinden alan sergi

Mart 2, 2019 46 0 0

Bu serginin ilhamı bir İtalya seyahatinde gelmiş. Neydi o gezide sizi etkileyen?

– Daha Akademi öğrencisiydim. O yıllarda müze görme imkânımız yoktu. Ancak gidip yerinde orijinal iş görebiliyorduk. 1969’da bir karar verdim, bir sırt çantası alıp yola düştüm. Interrail biletiyle… Ulaşamayacağım yerlerde otostop yaptım. Hostellerde kaldım. Bu yolculuk; İstanbul, Sirkeci Garı’ndan başladı. 2.5 aya yakın sürdü. Bütün Avrupa’yı dolaştım. İtalya’dan güneye indim, oradan tekrar İsviçre üzerinden Fransa’ya geçtim, Paris’te kaldım. Amsterdam’da kaldım. Ondan sonra Almanya… Berlin’den Danimarka’ya geçtim. Danimarka’dan Stockholm’e gidecektim. Ama kış koşullarında gitmeyi göze alamadım. O sırada Çekoslovakya’da olaylar başladı, paramı denkleştirip İstanbul’a döndüm. Muazzam bir maceraydı.

Çoktandır resim yapmıyordum

class=’cf’>

– O rölyeflerdeki bebekler o 15’inci yüzyıldan kalma yetimhanenin koruyuculuğunda kundaklanıyordu. Benim bebeklerim de oradaki yerel malzemeyle kundaklansın istedim. Floransa’da çok özel dükkânlarda satılan, hediyelik eşyalar için kullanılan paket kâğıtlarını alıp kendi bebeklerimi onlarla kundakladım. Yetimhaneler hep savaş sonrasının yaralarını sarar. Resimlerin yanı sıra mekânda,  bir video ve dört yuvarlak çocuk oyun çitinden oluşan bir enstalasyon var. İkinci Dünya Savaşı sonrası yetimhane görüntülerinin bir araya getirilmiş hali. O görüntülerde çocuklar çoğunlukla yuvarlak, oyun çitlerinin içinde tutuluyor. Bir tanesinde en az 10 çocuk var çünkü yetimhaneler çok kalabalık… Ben de bu oyun çitlerinden bulup konuyu pekiştirmek için içlerine elimle diktiğim yine yetim çocukların yakın plan yüzlerini, özellikle gözlerini gösteren tekstil kolajlar koydum.

Bugünün zor koşullarda büyüyen çocukları için ne söylersiniz?

– Savaş, göç, diaspora… Hepsinin temelinde bu acılar var. Bana kalırsa bu, sonsuz bir hikâye. Sanat, bellek oluşturmak adına çok önemli bir iş yapar. Ben de bir anlamda onu yapmaya çalışıyorum.

 

İlhamını, öğrenciyken sırt çantasıyla yapılan bir Avrupa seyahatinden alan sergi

BüroSarıgedik tarafından temsil edilen Gülsün Karamustafa’nın ‘Bebeği Kundaklamak’ isimli sergisi, 13 Nisan’a kadar İstanbul, Fındıklı’daki Merdiven Art Space’te görülebilir.

Dünyayla iletişim sadece internet içinde kalmamalı

 ◊ Yıllar önce yaptığınız bir seyahatten aldığınız ilham bugün böyle bir sergiye dönüşmüş. Bugün Euro’nun, doların durumu malum… Her şeye rağmen gençler yine de bir yolunu bulup başka dünyaları keşfetmek üzere yollara düşmeli mi?

– Tabii. Bu işleri yapmak için çok büyük miktarlarda paraya ihtiyaç yok. Macera maceradır. Dünyayla iletişim sadece internet içinde kalmamalı bence. Gerçek temas çok etkili. Birçok şeye şimdi kolay ulaşılıyor. Zamanında bizim çektiğimiz o olağanüstü yokluk biraz da iletişim koşullarının çok kötü olmasından hatta olmamasından kaynaklanıyordu. Ama bize kazandırdıkları da vardı.

 

Tags: Güliz Arslan, Gülsün Karamustafa, hürriyet cumartesi Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir