Huzuru tabiatta buldu

Huzuru tabiatta buldu

Ağustos 14, 2019 12 0 0

Zaman fantastik süratli geçiyor. Son görüşmemizi yapalı 2 sene olmuş.

– Gerçekten nasıl geçtiğini kavramıyoruz değil mi?

Peki o son hız geçen 2 sene yaşamınızda neler değiştirdi? Var mı kayda bedel büyümeler?

– Hoş şeyler oldu. Konserler, şarkılar derken ikinci oğlum Destan da ailemize katıldı. 4 karakter harikulade bir çekirdek ailemiz var artık. Konserlerimiz hâlâ dolu dolu geçiyor, şarkılarımız beğeniliyor. Geçen yılbaşında “Tanımı Güç” teklimizi yayınladık, çok hoşlanıldı. Allah’a hamdolsunsun, yeni albüm için de çalışmalara başladık.

Geçen hafta Harbiye Açıkhava’daydınız. Üçüncü defa konserinizi izleme fırsatı buldum, yeniden her anından sevinç aldım.

– Çok teşekkür ederim. Benim de üçüncü Harbiye konserimdi zati gülüyor.

Huzuru doğada buldu

class=’cf’>

“GANGNAM STYLE”I HATIRLAYAN MI VAR

Albüm satışı miktar olmaktan çıktı, artık internet tıklanmaları, sosyal medya takipçi rakamı konuşuluyor. Siz bu başkalaşıma ayak uydurabildiniz mi?

– Devir her ne kadar “dijital devri” olsa da o kanallar bir sanatçının canlı performansını dinlemek kadar sevinç vermez. Bu zamana kadar dijital medyada bir hayli şarkı, bir hayli insan parladı; bazısı kaldı, bazısı söndü. Hatırlarsınız bir ara “Gangnam Style” diye bir şarkı çıkmıştı, dünya çapında milyarlarca defa dinlendi. Şimdi ne şarkıyı söyleyen ortada ne de şarkısı… Andıran mı var? Müzik her zaman vardı, olmaya da devam edecek. Fakat kazanan taraf her zaman sanatçı kimliğiyle üreten, açıklayan olacak.

Sizin için zaferin kriteri ne?

– Benim için bir sanatçının zaferi, sosyal medyadaki paylaşımlarıyla değil verdiği konserlerle, şarkılarındaki müzikaliteyle ifade edilmelidir. Zaferin kriteri budur.

Artık herkesin bir YouTube kanalı var. Bu mevzuda ne düşünüyorsunuz?

– Bu platformu doğru kullanan insanlar da var yanlış kullananlar da. Erişkin biri ne izleyip izlememesi gerektiğini öğrenir. Ben çocuklarımız için korkuyorum.

Korkutan ne sizi?

– Bu stil video platformlarının çok ufak yaşlardakiler tarafından hakimiyetsiz kullanılması. Tamam, yetkililerin müdahale ettiği bazı gidişatlar var, fakat çocuklarımız doğruyu yanlışı ayırt edemeden izlediklerinin doğru olduğunu sanıyor ve yanlış biçimde gelişiyor.

Bu kesintisiz tartışılan bir mevzu. Sizce çözüm ne?

– İçerik imalinin hakimiyetten geçmesi gerek. Aksi halde bunun bir hayli çocuk için ileride makûs neticelere yol kalemtıraşını düşünüyorum.

Bu hadisenin izleyici ebadı natürel… Bir de işin çocuk YouTuber ebadı var.

– Çocuklara video kanalı açıp YouTuber gibi yetiştirmek de yanlış. Çocuklar o videonun izlenilmesini, alaka görmesini bekliyor, istediği neticeye erişemeyince de üzülüyor. Çocukta psikolojik bir travma oluşabiliyor. Ben çocuklarımı bu mevzuda elimden geldiğince gözetmeye çalışıyorum. Onları teknolojiden soğutmadan, hakimiyetli biçimde kullanmalarını sağlamak ehemmiyetli.

Bu mevzuya, müzik sektöründe büyük müzakerelere neden olan “YouTube tıklanmaları” ile noktayı koyalım mı?

– Şikeli tıklanmalarla alakalı öyle çok derin bir bilgiye sahip değilim. Bugüne kadar dinlenme ya da izlenme satın alayım tasam olmadı. Zati bu insanın kendini aldatmasından başka bir şey değil ki… İyi bir sanatçıysan, şarkıların hoşlanılmışsa, dinleniyorsa; konser bileti ve albüm satışlarıyla bu gidişat kendini emin eder.

Huzuru doğada buldu


AMAÇ ŞAŞTI, BAYRAMLAR TATİLE DÖNDÜ

Kaya ailesinin evinde bayramlar nasıl geçiyor?

– Ses sanatçıları için bayram gibi özel günler genellikle konser demektir, sahnelerde geçer. Ama ben en azından ilk günü, gerektirdiği ritüellere göre geçirmeyi seçim ediyorum. Bayram tebrikleri, ziyaretler… Başka Bir Deyişle ailemle birlikte, hepimizin bildiği bir bayram günü yaşıyorum. Bayramın ikinci günü sahne… Bu sene de Mersin, Antalya ve Kıbrıs’taki konserlerimle bayramı noktalıyorum.

Unutamadığınız bir bayram var mı?

– Yaşamayı özlediğim bayram günleri var. Çocukluğumuzda bayram günleri daha içten, daha sıcaktı. Bayramlıklarımız bir gece evvelden yastığımızın baş ucunda ütülü, hazır biçimde dururdu. Sabah babam bayram namazına gitmek için bizi uyandırırdı. İtinayla bayramlıklarımızı giyerdik, namaz sonrası da aile, akraba, eş arkadaş ziyaretlerimiz başlardı. Artık bayramlar tatile döndü, emelin şaştığını düşünüyorum. O surattan “unutamadığınız hatıralar” derseniz, “yaşadığım o hoş bayram günleri” tenim.

Son olarak Kelebek okurlarına bir bayram iletiyi verir misiniz?

– Başta Hürriyet Gazetesi’ne ve Kelebek ailesine, okurlarına, tüm hoşlananlarıma ve bu görüşmeye vesile olan size nice hoş bayramlar diliyorum. Unutamadığımız en hoş bayram günlerini yine aynı samimiyetle yaşamak dileğiyle… Mutlu bayramlar…

Huzuru doğada buldu

YENİ ALBÜMÜN SÜRPRİZİ: “HATIRAN YETER”

◊ Yeni albümünüzün hazırlıklarına başladığınızı söylediniz azıcık evvel. O projeden de laf eder misiniz? Hayranlarınızı bu defa nasıl şarkılar bekliyor?
– Bana ait şarkıların yanı gizeme sürpriz laf yazarları ve bestekarların yapıtları yer alacak. Bir de hayranlarımdan gelen yoğun istek üzerine, hepimizin bildiği daha önceki bir şarkıya yer vermek istiyorum.

◊ Hangi şarkı o?
– Rahmetli Yılmaz Tatlıses ve Ahmet Selçuk İlkan abinin “Anın Yeter”i… Allahın İzniyle o şarkıyı da albümde seslendireceğim. Şimdilik bu kadar söyleyeyim. Albümümüzü kasım ayına yetiştirmeyi tasarlıyoruz.

 

 

 

Tags: serkan kaya, serkan kaya ev, Serkan Kaya kimdir? Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir