Hep futbol hep futbol nereye kadar? Evet, top azıcık yamuk ama oynaması çok zevkli...

Hep futbol hep futbol nereye kadar? Evet, top azıcık yamuk ama oynaması çok zevkli…

Mayıs 6, 2019 11 0 0

Futbolda Süper Lig şampiyonluk yarışı, basketbolda Fenerbahçe ve Anadolu Efes’in ‘Final Four’ çabası spor gündeminin ana mevzularıyken, 20 Nisan Cumartesi günü sporumuzda bir ilk yaşandı: Türkiye ve Estonya Ragbi Ulusal Ekipleri karşı karşıya geldi ve bu maç televizyondan canlı yayımlandı. Türkiye çabayı 61-20 kazandı, rövanş 25 Mayıs’ta Estonya’da.

1823’te İngiltere’nin Rugby şehrinin aynı adlı mektebinde doğan bu spor 1945 senesinde Fenerbahçe liderliğinde Türkiye’ye geldi ancak televizyondan ilk naklen yayın bu yılı buldu. Haliyle kitleleri çeken sporlarımızdan biri olamadı…

Şimdi bu spora izleyici seviyesinde ilgi duyan ve oynayanların dışında idman kuruluşlarının bulunduğu Ankara-Kızılcahamam’da tam ülkeye bir spor kültürü aşılanmaya çalışılıyor. Natürel bu azıcık da bize has usullerle yapılıyor. Arzulu bir grup insan imkânlar miktarında çabalıyor. Devleti idareyenlerin, “Tamam usumuza yattı, yapalım bu işi” demesini bekliyor. Mesafe kat edildi ancak alınacak yol çok. Türkiye Ragbi Federasyonu, çatısı altında ülkemizde pek tanınmayan sporları barındırıyor. Bunlar beyzbol, softbol bayanlar beyzbol diyebiliriz ve gözetmeli futbol Amerikan futbolu.

Dünyada bir hayli ülkede anaakım olan ama bizde seçenek spor kategorisindeki bu dallarda neler oluyor peki? Bu spor kültürünü oluşturabilecek miyiz? Şimdiden söyleyelim, vaziyet aşırısıyla ümit verici…

Hep futbol hep futbol nereye kadar Evet, top biraz yamuk ama oynaması çok zevkli...


Çok sert değil mi, sakatlanmıyor musunuz?

class=’cf’>

Ben: Bu arada Amerikan Futbolu da bizim federasyonumuz çatısı altında yer alıyor.

X: Aaa. Türkiye’de bu sporlar var mı?

Ben: Natürel ki var. Hatta iyiyiz aslında.

X: Aktüel nerelerde var?

Ben: Sıralıyoruz ad ad ve hatta beyzbol var ya her Amerikan filminde vardır, kesinlikle işitmişsinizdir.

X: Evet evet, sopayla topa vurma.

Ben: Ya, işte o dahi var. Hatta onun bayanlar versiyonu olan softbol, o dahi var.”

Hep futbol hep futbol nereye kadar Evet, top biraz yamuk ama oynaması çok zevkli...

Mustafa Kemal Kurt

Survivor’da ragbi tanıtımı

Survivor izleyenlerin bilindik olduğu Mustafa Kemal Kurt, Erkek Ragbi Ulusal Ekibi oyuncularından. Onun bu sporla tanışması bütün olarak sporumuzun vaziyetini özetliyor: “İngiltere’de ‘Erasmus’ yapmış bir dostum, günün birinde üniversite kantinine elinde ragbi topuyla geldi ve bu sporun yurtdışında çok popüler, neşeli bir spor olduğunu ve mektepte ekip kurmak istediğini söyledi. Ben de yeniliklere sarih bir sporcu olarak merak ettim. O gün sınamaya başladığım rugby, şu an yaşamımın büyük bir bölümüne içeriyor. Fransa’ya transferim hakikatleşti ve bu ragbide Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel transferi oldu.”

Kurt, Survivor müsabakasında kendisini ragbi sporcusu olarak lanse etmeye çalışmış, fırsat buldukça ve bu biçimde tanıtımı artırmayı amaçlamış.

Erkek Ragbi Ulusal Ekibi alıştırmanı Cheroke Sylvain Ngue kendisi Fransız de Türkiye’nin bu sporda potansiyeli olduğunu anlatırken, zamanla bir seviyeye erişebileceğimizi söylüyor: “Bazı şahıslarla ragbi hakkında konuşurken, Türkiye’de ragbi olmasına donakaldıklarını söylüyorlar. Acemi sporcuların ilgisine sürükleyebiliyoruz ama profesyonelleri Türkiye’ye getirmemiz şu düzeyde güç. İyi neticeler ve daha fazla görünürlük sayesinde bunu aşabiliriz. Gelecek 10 senede muvaffak olabiliriz.”

Bayan sporcular hiç şikâyet etmiyor, çok çalışıyor…
Porto Riko asılllı softbol koçu Luis Perez de ülkemizde softbol kültürünü oluşturmanın güç olmadığını ama çok çalışmak gerektiğini söylüyor. “Türkiye’deki bayan sporcular iyi atlet ve eforlu bayanlar. Çok çalışmaktan şikâyet etmiyorlar ve daha iyisi için tüm mücadelelerini sergiliyorlar.” Peki nereye kadar gidebilirler? Perez’e göre önümüz sarih: “Beş sene içinde iyi yerlere gelinebilir. Avrupa’da ‘İlk 25’ arasına girilebilir, oradan gidelebilecek yeri ise kim öğrenebilir ki? Her şey çok çalışıp idmanları aynı seviyede sürdürmelerine ve turnuvalara katılmalarına bağlı.”

Hep futbol hep futbol nereye kadar Evet, top biraz yamuk ama oynaması çok zevkli...

Hep aynı soru: Türkiye’de beyzbol oynanıyor mu?

30 yıldır faal olarak sporun içinde yer alan Güngör Doğanay, beyzboldan mesul Asbaşkan. “Son süreçte beyzbolla tanışmam herkes gibi filmlerden ve TV ekranlarında gördüklerimle oldu” diyor. Onun da en çok duyduğu cümle “Türkiye’de beyzbol oynanıyor mu?” oluyormuş: “Caddede rastgele bir kişiye ‘Türkiye’de hangi sporlar yapılmaktadır’ diye sorduğunuzda futbolla başlayıp güreş, yüzme gibi bir çırpıda 10, en fazla 15 dal sıralayabilir. Oysa ülkemizde 65 spor federasyonu var ve bunlara bağlı 120’den fazla dal icra edilmekte.” Başka Bir Deyişle anaakımın dışında kalan sporlarda hatırı sayılır bir çaba ve çalışma var ancak hiç biri elbette futbol kadar kısmetli değil.

Hep futbol hep futbol nereye kadar Evet, top biraz yamuk ama oynaması çok zevkli...

Binlerce genç beyzbol oynarsa…

Beyzbol alıştırmanı Daniel Blewett, birinci nesil oyuncuları yetiştirip onların oluşturacağı kültürün geriden gelenlere misal teşkil edeceğini anlatıyor. “Kültür daha yaşlı, tecrübeli oyuncular ve koçların oyunu öğretmesiyle oluşur” diyor. YouTube kanalında Türkiye’deki alıştırmanlık serüvenini de videolarla anlatan Blewett, Türkiye’deki sporcuların seviyesiyle alakalı, “Öbür ülkelerdeki atletlerle aynı seviyedeler ama onları beyzbol oyuncularına dönüştürmek zaman alacak bir şey” ifadesini kullanıyor. “Türkiye’de beyzbol için bir gelecek var” derken, “Amerika’da milyonlarca genç beyzbol oynuyor, yüzde biri kolej, surat binde biri de profesyonel sporcu seviyesine geliyor. Türkiye’de binlerce genç beyzbol oynamaya başlarsa bu spor da ilerleyecektir. Şimdilik oyunu öğretmek, genç oyuncuların oyundan zevk almalarını sağlamak, genç sporcuları beyzbola sürükleyecektir” diyor.

Beş sene içinde geleceğimiz seviyeyi de şöyle anlatıyor: “Genç oyunculara erişebilirsek, junior seviyede beynelmilel olarak çaba edebilecek seviyeye kazancız. Erişkinlerdeyse bu 10 seneden uzun sürebilir…”

 

 

 

 

 

Tags: Anadolu Efes, ragbi, Ragbi Milli Takımı, ragbiş Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir