Hem cebinize hem de gönlünüze göre bir rota: Tiflis

Hem cebinize hem de gönlünüze göre bir rota: Tiflis

Nisan 25, 2019 42 0 0

Erişim ve konaklamadan bahsedecek olursak; Tiflis’e her iki havalimanından muhtelif seferler var. Tiflis Havalimanından kent merkezine toplu erişim ne yazık ki bulunmuyor. Alandan çıkınca göreceğiniz beyaz renkli taksiler avlarını bekleyen kaplanlar gibi siz bekliyor olacak. Kesinlikle pazarlık yapın! Gürcistan’da taksi oldukça ucuz. Toplu taşımaya gereksinim dinlemiyorsunuz. Ehemmiyetli bir not: Gürcistan’da trafik hem sağdan hem soldan direksiyonlu vasıtaların kullanımına izin veriliyormuş.

Hem cebinize hem de gönlünüze göre bir rota: Tiflis

Tiflis, Avrupa kentlerine göre ekonomik olsa da ülkenin para üniteyi Lari GEL. 1 Lari GEL takribî 2.15 TL. Konaklamak için en doğru bölge Old Tiblisi Daha Önceki Tiflis netlikle. Bu bölge kentin ehemmiyetli yapılarına ve tarihi öğelerine konut sahipliği yapıyor. Ayrıca pek çok namlı lokanta, kafe, dükkân, atölye, sergi alanı bu bölgede yer alıyor. Tiflis’te gider gitmez görmek istediğim yapı Gürcü Ana Heykeli’ydi. Hakikat ismi Kartlis Deda olarak geçiyor. Öyle ihtişamlı bir görüntüsü var ki, yazılarda bahsettikleri kadar varmış. Heykelin bir elinde içinde şarap olan bir tas, diğer elinde kılıç bulunuyor. Arkadaş olarak geldiysen şarabımızdan kapsasın, düşmansan kılıcımızdan kısmetini alırsın diyor sanki. Anaerkil bir cemiyet olan Gürcüler bu heykelle bayana verdiği ehemmiyeti ve bedeli gösteriyor.

Hem cebinize hem de gönlünüze göre bir rota: Tiflis

class=’cf’>

Khinkali: tanınmış Gürcü mantısı. Bir porsiyona 6-7 tane sığacak kadar büyük mantılar. Bizim mantıya tat olarak çok benziyor ve yoğurtsuz servis ediliyor.

Khachapuri: Bu bizim bildiğimiz Karadeniz pidesi hakikatinde. Yumurtalı, peynirli sarih ve kapalı çeşitleri var.

Churchkela: Bu da bizim cevizli sucuk. Pek çok aromalı çeşidini caddelerde görebilirsiniz.

Jonjoli: Ihlamur turşusu. Usunuza tatlı Ihlamur kokulu bir lezzet gelmesin. Baya ekşi, sarımsaklı, bir turşu yiyorsunuz.

Kitris da Pomidvris: Gürcü Salatası. İçinde Çeviz püresi, tahin ve bazı hoş baharatların olduğu bir çoban salatası olarak tasvir edebilirim.

Hem cebinize hem de gönlünüze göre bir rota: Tiflis

Gürcü şarapları: Türk ve Avrupa şaraplarından azıcık değişik tada sahipler. Özellikle kırmızı şarapları daha tatlı ve dokulu. Beyaz şarapları bize daha yakın bir tada sahip. Netlikle tadarak almanızı öneririm. Tiflis Havalimanı’ından şahıs başı 5 şişe şarap alabiliyorsunuz ancak aynı marka şarabı kentteki şarap marketlerinde satılanlara göre çok daha uygun maliyete bulabilirsiniz.

Tiflis’te  birbirinden hoş lokanta ve kafeyle karşılaşmaya hazır olun. Anekdotlarımda yazan ve  pek çok gezi blogunda da nasihat edilen mekanları sıraladım:

Akşam ve öğlen yemeği: Cafe Purpur, Cafe Linville, Organique Josper Bar, Schuchmann Wine Bar & Restaurant.

Kafeler: Book Corner Cafe, Cafe Leila, Dots Coffee

Tags: SeoHaber, Seyahat, Seyahat Haberi, Tiflis, Tiflis gezi rehberi, tiflis yemekleri Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir