Harry Potter’ın Londra’sı

Harry Potter’ın Londra’sı

Kasım 26, 2018 65 0 0

İngiliz Muggle hükümeti Brexit ile uğraşadursun, Londra’yı Harry Potter serisinin yan hikâyesi olan ‘İnanılmaz Canavarlar’ın ikinci filmi ‘Grindelwald’ın Kabahatleri’nın coşkuyu sardı. Lakin 20 yıldır Harry Potter’a bu kentte gerçekten yaşamış biri gibi muamele eden Londralılar, yeni seriyi Amerikan tesiri nedeniyle oldukça sert tenkit etiyor. Londra’nın çok rakamdaki tematik yürüyüş turundan en popüleri elbette ki Harry Potter. Kentin her köşesinde Gryffindor atkılı, asalı turist konvoylarına tesadüfmek muhtemel. Değişik işletmeler tarafından tertip edilen yürüyüş turları, vasati 2.5 saat sürüyor. Harry Potter filmlerinde stüdyo üretimi iç mekânlar çoğunlukta olsa da genellikle dış cepheleri kullanılan yapıları kendi başınıza gezebilirsiniz.

Harry Potter’ın Londra’sı

Evi, kıymetinin 200 bin sterlin üzerine satıldı

Malum, hikâye Harry’nin merdiven altındaki odada yaşadığı, Dursley’lerin Privet Drive’daki evinde başlıyor. Londra’nın azıcık dışında bulunan Little Whinging’deki konut, 2016 ve 2018’de iki kez satılığa çıkmış. 2016’da kıymetinin 200 bin sterlin üzerinde satılan konut, son satışında hasar edince gazetelerde ‘Harry Potter ve konut pazarındaki dokunaklı düşüş’ başlıklarıyla yer almış. Harry’nin hayvanat bahçesinde Burma pitonu ile konuştuğu ve ilk kere ‘enteresan şeyler’ yapabildiğini fark ettiği o an, Londra Hayvanat Bahçesi’nde geçiyor.

Harry Potter’ın Londra’sı

Teyzesinin evinden Hagrid kılavuzluğunda parçalayan Harry, sihircilik mektebine gitmeden evvel mektep lüzumlarını karşılamak üzere Diagon Alley’de alışverişe çıkıyor. Diagon Alley’e giriş, sihircilerin uğrak mekânı olan Çatlak Kazan’dan hakikatleşiyor. Muggle, başka bir deyişle sihirci olmayanların dünyası ile sihirciler dünyasını ayıran bu mekânı J. K. Rowling, Londra’nın Charing Cross Road caddesinde 1500’lerde kurulmuş bir meyhane olarak belirliyor. Bugün de var olan cadde, çağdaş ve antik kitapçıları ile tanınmış. Film serisinde ise Çatlak Kazan’ın girişi iki değişik mekânda çekilmiş. ‘Felsefe Taşı’ndaki giriş, 14. asırdan kalan kapalı çarşı Leadenhall Market’teki bir gözlükçü. Dükkânın sahibi 2001 senesinden beri her gün resim sürüklemeye gelen Potter hayranları olduğunu söylüyor. ‘Azkaban Esiri’ filminde ise Harry’nin Knight Bus Türkçeye Hızır Otobüsü olarak çevrildi ile eriştiği Çatlak Kazan’ın girişi, Borough Market’te yer alan bir çiçekçi.
Bir dipnot; Londra’da 24 saat çalışan otobüslere, Knight Bus ile sesteş olan Night Bus, başka bir deyişle gece otobüsü deniyor.

Harry Potter’ın Londra’sı

Harry Potter’ın Londra’sı

Gringotts’a girmek için vize gerekiyor

Alışveriş için Diagon Alley’e varan ikili, para sürüklemek üzere Gringotts Bankası’na uğruyor. Yer cüceler Goblin tarafından işletilen Gringotts, Londra’daki Avustralya Konsolosluğu’nun bulunduğu Australia House. Filmde dış cepheleri kullanılan çoğu asıl mekânın aksine, Australia House’un içi serideki banka sahnelerini süslemiş. Sağlı sollu uzun yüksek masalarda, yer cücelerin harıl harıl çalıştığı alan millete sarih olmayan sergi kısmında yer alıyor. Harry gibi görünmezlik pelerininiz yoksa, Gringotts Bankası’nı ziyaret etkenin tek yolu, Avustralya vizesi için müracaat yapmak.

Harry Potter’ın Londra’sı

Dokuz Üç Çeyrek’te resim sırası

class=’cf’>

‘Potteresk’ tiyatro

Başka bir bilet meseleyi de 2020’de sinema filminin vizyona girmesi beklenen ‘Harry Potter ve Lanetli Çocuk’ oyununda yaşanıyor. İnternet sitesinde her cuma 40 ek bilet çekilişle satılıyor. Buna rağmen, gişenin önünden kazara geçtiğim bir gün, iki hafta sonraya bilet bulabilmiştim. Anlaşılan o ki, gişe emin bir rakamdaki bileti ve iadeleri elini yakalıyor. Reyin her biri iki buçuk saat süren iki ayrı kısımdan oluşuyor. Oyundan çıkan izleyicilere üzerinde ‘Gizemleri Gizle!’ yazan rozetler dağıtılıyor ve mail’inize J. K. Rowling’den özel bir ileti geliyor. Oyunu izleyemeyecek olsanız dahi, Leichester Square’deki görkemli Palace Tiyatrosu’nu ziyaret etmek koşul. Viktoryen yapının ana girişinde yer alan oyunun tanıtım dekoru gerçekten ‘Potteresk’ bir görüntü sergiliyor.

Tags: Harry Potter, londra, Londra gezi rehberi, SeoHaber, Seyahat Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir