Hafta sonunun en serinkanlı adresi! Hem yakın hem de ucuz...

Hafta sonunun en serinkanlı adresi! Hem yakın hem de ucuz…

Kasım 28, 2018 56 0 0

1 / 27

Evliya Çelebi’nin ‘Ruhaniyetli bir kent’ dediği ve ilk seyahatini asıllaştırdığı yer Bursa… Hangi mevsimde giderseniz gidin size kesinlikle en hoş özellikleriyle kucak açacaktır. Bu hafta sonu bu hoş kenti bulguya çıkmaya ne dersiniz? Üstelik İstanbul’a da çok yakın, iki saat uzaklıkta… Sizin için dolaşılacak yerlerden konaklama yapılacak mekânlara kadar her şeyi listeledik…

Resimler: Alamy, İsmail Sarı, İznik Yankı Turizm Kuruluşları

2 / 27

Sırlarıyla Ulu Camii
I. Bayezid tarafından yaptırılan Ulu Camii akılda emekçiliği ve şaşaalı duruşuyla dimdik ayakta duruyor. Osmanlı tarihinin ilk mimari misallerinden biri olan cami, kentin dini kimliğinin en ehemmiyetli parçalarından…

3 / 27

Camide dikkat sürükleyen en ehemmiyetli gizemlerin başında ‘vav’ harfi yer alıyor. Vav harfinin uç kısmında lale motifi bulunuyor. Üstelik vav harfinin ön kısmında ise daha önceki yarıyıl da Hz. Hızır’ın namaz kılmış olduğu kısım yer alıyor. Kısaca belirtmek gerekirse buradaki insanları gevşeten manevi hava insanlara hem huzur hem de mutluluk veriyor.

4 / 27

Çinilerin kenti: İznik
Bursa’ya gelmişken tarihteki ehemmiyetli yeriyle İznik’i görmeden olmaz. Şayet bir yer İstanbul’a yakınsa, gönüllere huzur veren bir gölün kenarında konuşlanmışsa ve müthiş bir tarihe sahipse ziyaretçi akınına uğramasını beklersiniz değil mi?

5 / 27

Oysa ki, bütün tersi oluyor ve hem yerli hem de yabancı turistlerin çoğu burayı ıskalıyor. İznik’e yanaştıkça çevreyi çeviren surlardan dolayı İstanbul’un minyatürüne varıyormuşsunuz gibi sezeceksiniz. Bizans, Anadolu Selçuklu Devleti gibi eforlu devletlere konut sahipliği yapmış İznik her yeriyle tarih kokuyor. Kentin

6 / 27

merkezine vardığınızda Aya Sofya’yı görmeden sakın buradan bölmeyin. Tabi İznik deyince akla ilk gelen çiniyi es geçmek olmaz. İznik Çinisi tek başına insanların ayakta kalmasını sağlayamadığı için, bir hayli mağaza seramik de satıyor. İznik’e gelmişken hoşlandıklarınıza Çini almadan sakın dönmeyin.

7 / 27

Kozahan
Tarihi Ulu Cami’ye yakın bir konumda olan Kozahan kentin en ehemmiyetli hanlarından… Zamanında ipek böceği kozası ticareti reelleştiği için ismini buradan alan han, Bursa’nın tekstil sektöründe neden lider kent olduğunu gösteren en ehemmiyetli ayrıntılardan biri.

8 / 27

Kozahan’da Bursa’ya has yöresel mahsuller satın alabileceğiniz gibi buradaki mekânlarda nitelikli müddet geçirebilirsiniz.

9 / 27

İçinde çarşı olan köprü: Irgandı
Dünyada yalnızca dört misali bulunan Irgandı Köprüsü üzerinde 4 çarşı yer alıyor. 1922 senesinde Yunanlıların şehri terk ederken bombaladığı köprüdeki dükkanlar tamamen devrilmiş.

10 / 27

Köprü daha sonra 1949 senesinde onarılmış ve dükkanların ise 2004 senesinde Osmangazi Belediyesi tarafından restore edilerek bugünkü halini almış. Köprü içerisinde ananesel el sanatlarının birbirinden farklı misalleri bulunan çarşıda neşelice müddet geçirebilirsiniz.

11 / 27

Tarihi Osmanlı köyü: Cumalıkızık
Uludağ’ın eteklerinde daracık caddeleri, orijinal dokusunu yitirmemiş otantik konutları ve köy havasını gözeten atmosferiyle Cumalıkızık Bursa’nın anlatılmaz yaşanır efsanelerinden biri.

12 / 27

700 senelik sırlı tarihi, Osmanlı’dan kalma binaları, natürel kaynakları, şenlikleri ve yaşanmışlıklarıyla şehrin hem tarihi hem de natürel hoşlukları arasında…

13 / 27

Üstelik dünyanın caddeyi de bu köyde! UNESCO Dünya Serveti Listesi’nde bulunan Cumalıkızık’ın kuruluş hikâyesinin 1300’lü senelere kadar uzandığı öğreniliyor.

14 / 27

Osmanlı’da erken yarıyıl sivil mimari misallerine konut sahipliği yapan köy, Uludağ’ın etrafına kurulan yedi kızık köyünden biri.

15 / 27

O zamanlar dağ eteklerine kurulan köyleri belirlemek için ‘kızık’ kelimeyi kullanılıyordu. Bu köylerden Cumalıkızık, Hamamlıkızık, Derekızık, Fidyekızık ve Değirmenlikızık olmak üzere beşi günümüze kadar erişmiş. Aralarında orijinal dokusunu gözetmiş olan ise Cumalıkızık.

16 / 27

Suskun serinkanlı: Misi Köyü
Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı köy merkeze yalnızca 12 kilometre uzaklıkta, sanki bir adım ötede iri bir cennet…

17 / 27

Çok daha önceki bir Rum köyü olan Mysia Osmanlı Yarıyılı ile Misi ismini almış. Köyün caddeleri Rum ve Osmanlı konutlarının sanki bir harmonisi gibi rengarenk…

18 / 27

Bursa’nın en özel yeri: Gölyazı
Avuçiçi kadar bir yer Gölyazı. Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı bu kasaba, tarihi ismi Apolyont olan Uluabat Gölü’nün kucağında bir yarım isme…

19 / 27

Tarihi milattan evvellere direnen keşfedilmemiş ufak bir cennet olan Gölyazı’da bugün, balıkçı bayanlar, en daha öncekisi 250 senelik Rum konutları, cadde arası kedileri, koruma altındaki kuşlar ve 730 senelik abide ağaç Ağlayan Çınar nöbet bekliyor.

20 / 27

Fotoğraf sürüklemekten yorulabileceğiniz kadar çok büyüleyici görüntüsüyle küçücük ama dolu dolu yaşayan bir balıkçı kasabası burası.

21 / 27

Rumlardan günümüze: Trilye
İstanbul’dan 90 dakikalık araba vapuru yolculuğuyla erişilen Tirilye, son senelerde gitgide popüler haline geldi. Hatta Mudanya’nın tahtını sallıyor. Hafta sonunda büyük kentten kaçmak isteyenlere pek çok alternatif sunan beldede tarihi yapıların, ahşap konutların arasında geçmişi bulguya çıkacaksınız.

22 / 27

Bursa’da hangi lezzeti tatmalı?
Tereyağı ve etin en geçimli hali olan iskender tadılması gereken lezzetlerin başında geliyor. Kocaman kocaman kesilmiş et parçaları, tereyağlı pideleri, lezzetli sosu ve kaymak gibi yoğurduyla iskender Türk mutfağının en lezzetli kebap yemeklerinden biri. Bursa’nın bu tanınmış lezzeti kentin tarihi, kültürel ve coğrafi yapısıyla senelerdir aynılaşan tatların başında geliyor.

23 / 27

Kebapçı Hüseyin Akılda: Ulu Camii’nin 500 metre ilerisinde Tuzpazarı Cadde’ta yer alan Kebapçı Hüseyin Akılda, salaş ve ufak bir mekana sahip. İskender siparişi verdikten sonra masaya gelen kırmızı domateslerin tadına kesinlikle bakmalısınız. İskender sunumunun oldukça güzel olduğu mekanda iskenderlerin lezzeti ise son derece hoş. Porsiyonların büyük olduğu mekanda dilerseniz lezzetli yoğurtlarından iskenderin yanına azıcık daha isteyebilirsiniz.

24 / 27

Nerede kalınır?
Bursa’da her keseye uygun kalınacak pek çok yer var. Yalnız İznik Belediyesinin BEBKA Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı dayanağı ile 2016 senesinde hizmete açtığı İznik Belediyesi Bungalov Konutları değişik ismi ile İznik Yankı Turizm Kuruluşları tabiatın içinde suskun serinkanlı bir yer.

25 / 27

Ailece huzur içerisinde tabiat ile baş başa bir tatil yapmak istiyorsanız burası bütün size göre.

26 / 27

Bir tarafınızda müthiş İznik Gölü manzarası bir tarafınız da Katırlı Dağı ormanları…

27 / 27

Ayrıca tabiat yürüyüşü hoşlananları cezbedecek üç farklı yürüyüş parkuru da bulunuyor. Hafta sonu tek gece iki şahsiyet konaklama maliyeti 140 TL. Kahvaltı da dahil…

Tags: bursa gezi rehberi, bursa rehberi, bursada gezilecek yerler, Seyahat, Seyahat Haberi Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir