Freeman'ın rolü Kerem Aşina'a

Freeman’ın rolü Kerem Aşina’a

Kasım 27, 2018 59 0 0

Mevzuya ait yapılan söylemeye göre, Çolpan İlhan ve Sadri Aşina Tiyatrosu tarafından tiyatroya uyarlanan yapıt, 15 Aralık’ta Zorlu PSM’de prömiyerini yapacak.

Yönetmenliğini Şakir Gürzumar’ın üstlendiği oyunda, Kaan Taşaner “Andy”, İştar Gökseven ise “Müdür Stammas”ı canlandıracak.
Türkiye’de ilk kez sahnelenecek oyunda 25 oyuncu rol alacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aşina, Esirliğin Bedeli’ni kerelerce izlediğini ve hayran kaldığını kaydolarak, “Filmi izlerken oyunculuğunu çok sevdiğim Morgan Freeman’ın canlandırdığı Red şahsiyetini bir gün oynayacağım usumdan dahi geçmezdi. Bu yapıtın Türkiye’de ilk kere sahnelenecek olması dışında, Freeman’ın rolünü oynayacak olmak da ayrı bir coşku ve heyecan getiriyor insana. Baştan sona kadar oynayacağım Red şahsiyetinin sükunetiyle geçen reyin, ‘umut iyi bir şeydir ve iyi şeyler asla can vermez’ mottosunu korunan Andy kişiliğiyle ‘şayet cezaevine düşmüşsen umut riskli bir şeydir ve riskli şeylerden uzak durulmalıdır’ diyen Red’in çatışması olarak görülebilir. Sonunda umudun mayalandığı, umutsuzluğun katranlaştığı bir öykü bizleri bekliyor. Biz de oyunla alakalı umut doluyuz.” ifadelerini kullandı.

Freemanın rolü Kerem Alışıka

class=’cf’>

Provaları devam eden yapıtın mevzusu şöyle: “Andy Dufresne suçsuz olduğunu iddia etmesine karşın, karısını ve sevgilisini öldürmesi neticeyi Shawshank hapishanesinde iki kez müebbet mapusa çarptırılır. Uzun senelerini cezaevinde geçirmiş daha önceki bir mahkum olan Red ile aralarında eforlu bir arkadaşlık kurulur. Red, Andy’nin cezaevi koşullarına acilen pes edeceğini düşünse de Andy bu mevzuda çok mukavemetlidir. Shawshank’taki her türlü acıya karşı yaşama bağlı ve her zaman umutludur. Bu gidişatıyla çevresindeki mahkumları da etkileyen Andy, onları parmaklıklar artta dahi serbest bir hayat olabileceğine inandırır. Andy Dufresne, yaşamda sabrın, bilginin zekânın ve umudun tüm güçlüklerin üstesinden gelinebileceğinin delilidir belki de.”

Tags: esaretin bedeli, kerem alışık, tiyatro oyunu Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir