Fırın Poşetinde Tavuk ve Garnitür

Fırın Poşetinde Tavuk ve Garnitür

Mayıs 6, 2019 9 0 0

Ben tavuk için en beğendiğimiz yeri olan budun üst kısmını incik/sarma kısmını kullandım. Bu kısım hem yağlı hem etli oluyor. Sosu hazır kullanmak yerine kendim hazırladım. 11 adet sarma için 2 yemek kaşığı kadar yoğurt, 1 tatlı kaşığı kadar biber+domates salçası, birkaç diş sarımsak, azıcık sıvıyağ, tuz,karabiber ve kekik kullandım. Hazırladığım harca buladığım tavukların ağzını strech ile kapatıp buzdolabında birkaç saat dinlendirdim. Fırın poşetine evvel az mikar un koyup poşeti salladım. Böylece poşetin içi un kaplanmış oldu. Sonra tavuğu yerleştirip ağzını poşetle beraber verilen tel ile sıkıca kapattım. Poşeti 4-5 yerinden iğne ile deldim. 180 derece fırında turbo ve ızgarayı açarak pişirdim. Ama fırınla beraber verdikleri kitapta tavuk pişirilirken evvel yüksek ısıda açıp ısının daha sonra düşürülmesi gerektiği yazıyordu. Sizin de usunuzda bulunsun.

Bu yemeği garnitürsüz düşünemediğim için aynı biçimde fırın poşetine patates,havuç,soğan,bezelye,domates,biber ve sarımsak ile garnitür hazırlayarak koydum. Sebzeleri kocaman kocaman doğradım, sarımsağı diş diş koydum, sos olarakta sıvıyağ, az salça, karabiber, tuz ve kekik kullandım. Fakat havuç fırında hiç hoş olmadı. Şekerli bir tadı vardı hakikatinde ben havuç kızarmasından hoşlanırım ama tadı ona benzemiyordu. Patatesler haşlanmış gibiydi. Bu surattan önerim patatesi yağda azıcık kızartıp ondan sonra fırında pişirmek, yoksa haşlanmış patates gibi oluyor benim için patatesin en son seçim edeceğim yeme biçimi haşlanmış olanı. Bir de ben baya büyük doğramışım, daha minik doğranması daha iyi olurdu.
Yukarda yazdığım şeylere dikkate alarak daha sonra da yapabileceğim, hoş bir yemekti. Bu yemekten sonra birkez daha fırında tavuk pişirdim fakat bunda poşet kullanmadım. Resmi yok ama ondan da bahsetmek istiyorum. Onda tavuğu evvel haşladım, patatesi de az kızarttım, biberi ham kullandım. Bu sefer yoğurt kullanmadım, domates rendeleyip içine baharat, yağ,sarımsak ve salça ile sos hazırlayıp tavuk ve patates sosladım, poşete yerleştirmeden pişirdim. Bu biçimde de hoş oldu. Ne biçimde olursa olsun, hazırlaması basit bir yemek, ben pirinç pilavı ile beraber öneri ediyorum.

Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir