Ege’nin otantik hoşu lezzet düşkünlerini bekliyor

Ege’nin otantik hoşu lezzet düşkünlerini bekliyor

Nisan 25, 2019 46 0 0

Çeşme Belediyesi, Alaçatı Turizm Derneği, Alaçatı Sanat ve Kültür Derneği tarafından desteklenen, mahallî firmaların konut sahipliğinde reelleşen Tasting Alaçatı, yarın D-Plus Seya Beach’teki açılış partisiyle başlayacak. Ardından Alaçatı’nın değişik mahallî şirketlerinde reelleşecek sergiler, yemek atölyeleri ve tadım etkinlikleri ile devam edecek. Cadde konserleri, sarih havada sinema gösterimi, rüzgar sörfü ve Alaçatı caddelerinde bisiklet turu gibi Alaçatı’nın ruhunu doyasıya yaşamanızı sağlayacak faalliklerin de yer alacağı şenlikte ziyaretçiler lezzet, spor, serüven, sanat ve müzik dolu birkaç gün geçirme fırsatı bulacaklar.

Ege’nin otantik güzeli lezzet düşkünlerini bekliyor

Gustosuna düşkün olanları, keşfetmeyi beğenenleri, gastronomi etraflarını, önde gelen şefleri, mahallî üreticileri, şirketçileri ve tedarikçileri her sene Alaçatı’da bir araya getirerek evrensel bir hayat tecrübeyi sunma amacıyla yola çıkan şenlik, bölgenin natürel hoşluklarını ve yerel şirketlerini ön tasarıya çıkararak, Ege’nin mahallî mahsulleri ve üreticileriyle yeme-içme kültüründeki ehemmiyetini çoğaldırmayı ve sürdürülebilir turizme katkı sağlamayı kastediyor. Şenliğin bu sene ki programında yer alan faalliklerden kimileri şöyle:

Ege’nin otantik güzeli lezzet düşkünlerini bekliyor

class=’cf’>

Firmacılığını Arda Anar’ın yaptığı ve açıldığı 2009 senesinden bu yana kendi müdavimlerini yaratan Karina Alaçatı, 28 Nisan Pazar günü şenliğe yakışan özel bir tasting menüsü ile davetlilerini ağırlayacak. Birbirinden lezzetli ege mezelerinin ve deniz mahsullerinin yer alacağı menü, mekanın şefi Fatih Katalay imzasıyla sunulacak.

Ege’nin otantik güzeli lezzet düşkünlerini bekliyor

Morro Alaçatı’da üç gün sürecek ‘Natürel Mahsuller Atölyesi’ 

Üç gün süresince üç değişik atölye ile davetlilerini ağırlayacak olan Morro Alaçatı, Berk Balbay’la doğru mahsulü, doğru zamanda, doğru teknikle işleyip harcamayı davetlilerine aktaracak. Atölyelerde bilinecek kolay tekniklerle konutta sirke, turşu, balık kurutma, ançüez hazırlama, yoğurt mayası ve ekşi maya üretiminin tekniklerini bilmek muhtemel olacak.

Ege’nin otantik güzeli lezzet düşkünlerini bekliyor

Ege’nin otantik güzeli lezzet düşkünlerini bekliyor

Etkinlikler her yerde karşınıza çıkabilir

Luce Design Otel, 27 Nisan Cumartesi günü, saat 17:30’da “Ayhan Güleyen ile Tümörle bağ yoluna topluca bakış” tadım aktifliğine konut sahipliği yaparken; Papazz Restaurant “Ege’de Organik Tarım” mevzusunu şenlik zamanınca servis edeceği Oğlak tandır ile taçlandıracak. 26-27-28 Nisan tarihlerinde, ziyaretçilerine sanki bir lezzet şöleni yaşatacak olan Tasting Alaçatı, mahallî şirketlerde tertip edilecek birbirinden sevinçli çok rakamda aktifliğe sahne olacak. Şenlikle alakalı detaylı bilgiye https://www.tastingalacati.com/ adresinden erişebilirsiniz.

Ege’nin otantik güzeli lezzet düşkünlerini bekliyor

Tags: Alaçatı, alaçatı gezi rehberi, SeoHaber, Seyahat, Seyahat Haberi, Tasting Alaçatı Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir