Efsane geri döndü

Efsane geri döndü

Temmuz 14, 2019 24 0 0

Bugüne kadar varlıklarından hep can verdiklerinde haberdar olduk. O, Anadolu’nun en sırlı, en karizmatik ve ne yazık ki görüldüğü yerde üzerine hemen mermi yağdırıldığı için aynı zamanda en kadersiz hayvanı. ‘Anadolu Parsı’ başka bir deyişle parstan bahsediyoruz. Geçen hafta son olarak Tunceli’de görüntülenen bu canlıyla alakalı şimdi ciddi bir imtihan bekliyor bizi. Onu gözetecek mıyız ve bunu nasıl yapacağız?

WWF Türkiye yaban yaşam uzmanı Ahmet Emre Kütükçü, mevzunun Türkiye’deki rakamlı uzmanlarından. “İki sene evvel pars taktiği tasarıyı yapmıştık. Bugüne kadar varlığıyla alakalı bilgiler yeterli olmadığı için bakanlık mevzuya uzaktı. Şimdi artık kimsenin pervasız kalamayacağı kadar yakınız parsa. Bu canlının varlığı efsane olmaktan çıkıp hakikate dönüştü” diyor.

Hakkâri en muhtemel adres

class=’cf’>

Anadolu’da görülen ve genellikle Anadolu parsı ya da parsı olarak nitelendirilen cinsin gerçeğinde dünyada sadece bin ortamında ferdi kalan Kafkasya parsı Panthera pardus saxicolor olduğunun altını çizen Kütükçü, artık pars için ‘Milli Eylem Tasarıyı’ oluşturulması gerektiğini söylüyor. Bu çerçevede yapılması gerekenleriyse şöyle anlatıyor:

“Cinsin henüz Anadolu’da üreyip üremediğini bütün olarak öğrenmiyoruz. Varlığından haberdar olduğumuz bize en yakın popülasyon Irak’ın kuzeyindeki Zagros Dağları, Ermenistan, Nahçıvan ve İran’ın hudutlarımıza yakın bölgelerinde bulunuyor. Bu canlı çok uzun mesafeler kat edebilir. Azerbaycan’da görüntülenen bir parsın 300 km yol alarak Ermenistan’a gidip geldiğini öğreniyoruz. Son olarak Tunceli’de görüntülenen genç ferdin de komşu ülkelerden buraya geldiğini hipotez ediyoruz. Orada yerleşik olması pek mümkün değil. Türkiye’de şayet yerleşik varsa bunun Hakkâri ortamında olması daha büyük ihtimal. Zati ilk yapmamız gereken de bu canlının ülkemizin nerelerde yaşayabileceğini tespit etmek. Hayvanın yiyecek gereksinimini karşılama kapasitesine uygun ve insan baskısından uzak kalmış alanların öncelikli olarak tespit edilmesi gerekiyor.”

Efsane geri döndü

Bu foto-kapan görüntüsünde olduğu gibi, bir zamanlar Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde, daha çok ormanlık ve dağlık alanlarda yaşadığı öğreniliyor.

Gözetmek için beraber çalışmak koşul
WWF Azerbaycan’ın 12 Kafkas parsının varlığını keşfettiğini, yeniden aynı biçimde öbür ülkelerde hayvanın yakından takip edilip hakkında bilgi bir araya gelmeye çalışıldığını anlatan Kütükçü, “Cinsin korunması için beynelmilel buluşmalara katılıyoruz. Ermenistan ve Azerbaycan’ı başka bir mevzuda bir masada beraber görmeniz muhtemel değildir ama bu hayvanı gözetmek için iki ülkenin tabiat gözetmecileri toplanıyor. Biz de onlarla çalışıp, üretilen bilgiden faydalanarak geçiş hollerini tanımlayabiliriz. Bunun için bakanlığın yanımızda olması koşul” diyor. Parsın bulunduğu bölgelerde insanları bilgilendirmek gerektiğini anlatan Kütükçü, “Yeryüzünde 1000 kadar kaldığı düşünülen bu canlının görüldüğünde vurulmasının yasaklanması gerek” diyor.  

 

  

 

Tags: Anadolu parsı, Hakkari, Tunceli Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir