Dünyayı kurtarma sırası sende

Dünyayı kurtarma sırası sende

Mayıs 25, 2019 16 0 0

Plogging ilk ne zaman başladı, kafanızda böyle bir şey başlatmak var mıydı?
– İsveç’te uzun zaman Åre’de, kayak merkezinde yaşadım. Stockholm’e taşındığımda şehrin bir çöplüğe benzediğini düşündüm. Bu surattan benim için çöpleri toplamak klasik bir şeydi. Oğlumu mektebe vazgeçerken de çöpleri topluyordum. Benim yaşamımda klasik bir gidişattı bu.
 Sonrasında akıma dönüştü ve geniş akustik buldu. Buna donakaldınız mı?
– Afalladım zira bu mevzuyla alakalı bir basın söylemesi filan yapmadım. Ama doğru giderekme olduğu için alaka sürüklediğini düşünüyorum. Şayet yürüyerek yapsaydık kimsenin dikkatini toplamazdı zira yavaş yavaş yapılıyor. İnsanlarda birinin bunu yaptığını görmek merak uyandırdı. Bir zaman sonra koşarken çöp toplamak alışkanlık haline geldi.

Dünyayı kurtarma sırası sende

Bir plogging aktifliği tertip etmek için info@plogga.se adresine girip arz oluşturabilirsiniz. Bir yer ve zaman tanımlayınca Plogga organizasyonu Facebook’ta bir aktiflik olarak fotoğrafı hesabında paylaşıyor.

Bir kirlendi mi devamı kazanç
 İnsanlara ne gibi iletiler veriyorsunuz?
– Bir izmarit iki litre suyu zehirliyor ve çözünmesi beş seneyi alıyor. İnsanlar bunun farkına varır ve sigara içerken bunu düşünmeye başlarsa o zaman daha tesirli olur. Kirlenmeye başladıkça devamı geliyor zira. Bir yer pisse pislenmeye devam ediyor ama pakse kirlenmesi daha güç oluyor. Bir zaman sonra o kaynakları kullanamayacağımızın farkında olmamız gerekiyor. Hepsine gereksinimimiz olacak. Hem atığımızı eksiltmeli hem de her şeyi geri dönüşümle kullanılabilir hale getirmeliyiz. Gelecekte hepsi bir enerji kaynağına dönüşecek zira.
 Herkesin “Gelsin, devlet süpürsün” temennisi var. Fertlerin bu mevzuda ne yapması gerektiği mevzusunda bir nasihatiniz var mı?
– Bu çöpler atılmasaydı bizim de toplamamıza gerek kalmazdı. Bu iletiyi büyük işletmeler üzerinden verebiliriz. Kendi sıhhatine dikkat eden insanlar, etmeyenlere nasihat vermeli. Ama büyüklük taslayarak değil. Mesela birini sigara içerken görünce yanına gidip bu izmariti yere attığında olacakları anlatmalı, iyi gayeli bilgilendirmeler yapmalıyız. Bugün bu akıma katılanların, ailesiyle dışarı çıktığında çöp görünce onu alıp sonrasında iyi sezmelerini ve bunu bir alışkanlık haline getirmelerini istiyorum. Koşanlar genelde kendi sıhhatlerine önemseyen insanlar. Ve plogging klasik koşudan daha fazla kalori yaktırıyor. Eğiliyorsunuz, alıyorsunuz; daha etkinsiniz. İnsanlar neden bir dahaki koşularında çöp toplamayı da sınamasınlar ki?
Çöp kolisi koymakla bitmez
İnsanlara konuttan çıkarken eldiveniniz, çöp torbanız yanınızda olsun gibi öneriler veriyor musunuz?
– Hadise her yere çöp kolisi koymak değil, insanların düşünce yapısını değiştirmek. Doğru bir zamansa bu stil önerileri veriyorum. Bireyleri daha kulağa güzel gelen biçimde uyarmak gerek. Bu biçimde yanaşılmazsa “Sanki hiç mi çöp yok” gibi tepkiler verebiliyorlar. Mesela Japonya’da çöp kolisi yok ve herkes çöplerini yanında konuta götürüyor. Tamamen kafa yapısıyla ilgili. Şayet ben bu çöpü yere atacağım diye düşünüyorsanız önünüzde 38 çöp kolisi de olsa bir şey fark etmez.
Nasıl yayıldı
Plogging ilk olarak 2017’de ortaya çıktı. 2018’de Ahlström’nam videoları milyonlarca defa tıklanmaya başladı. ‘Plogging’ sözcüğü muhakkak ülkelerde lügatlere ilave edildi, İsveç’te de en popüler yeni kelime seçildi. Dünyada bu emelle kurulmuş suratlarca grubun milyonlarca takipçisi var. Hindistan’da takribî 10 bin bireyin kumpaslı olarak yaptığı aktiflik, 2019’un fitness trendi seçildi. Dünya rekoru ise geçen sene 8 Aralık’ta Meksika’nın Hermosillo şehrinde 2 binden fazla bireyin çöp toplamasıyla kırıldı.

Dünyayı kurtarma sırası sende

Bugüne kadar dünyada 50 plogging aktifliğinin parçası olan Ahlström, Jotun Yeşil Adımlar kampanyası için Türkiye’deydi ve herkesi 21 Mayıs-
30 Haziran tarihlerinde yürümeye davet etti. ‘YeşilAdımlar’ uygulamasını kullananlar 4 kilometre yürüdüğünde deniz tabanından 10 metrekarelik bir alan arınılacak. Ahlström, ilk yürüyüşü elinde çöp torbasıyla Taksim’de kendisi yaptı

Tags: Ahlström, Taksim, Yeşil Adımlar Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir