Dünyanın en iyi korunan sırlı yeri! Öyle şeyler saklanıyor ki, içeri girmek ihtimalsiz...

Dünyanın en iyi korunan sırlı yeri! Öyle şeyler saklanıyor ki, içeri girmek ihtimalsiz…

Kasım 26, 2018 96 0 0

1 / 29

Dünya üzerinde iyi korunan yerlerin olduğunu hepimiz biliyoruz ama üstün güvenlik tedbirleriyle korunan, içerisinde çok bedelli ve saklı maddelerin olduğu yerleri çoğumuz öğrenmiyoruz… İşte dünyanın en iyi korunan gizemlerle dolu yerler listesi…

Resimler: Alamy

2 / 29

Cheyenne Dağı
Cheyenne Dağı kompleksi bir noktada Kuzey Amerika Uzay Korunma Komutanlığı ve ABD Uzay Komutanlığı misyonlarının komuta merkeziydi.

3 / 29

Burada tünel granit taşlar ile çok iyi korunuyor. Acayiptir ki Cheyenne Dağ kompleksi, popüler TV gösteriyi Stargate SG-1’de kurgusal Yıldız Geçidi Komutanlığı’nın da konutuydu.

4 / 29

Iron Mountain
Demir Dağı bir hayli saklı evrakın kendi altında yakalandığına dair bahsi geçen bir yer… Yerden 200 feet altta, bu kireçtaşı madeninin büyüklüğü 1.7 milyon metrekare ortamında.

5 / 29

Ayrıca burada en büyük kiracı ve adaleye sahibi ABD hükümeti. Warner Brothers, Smithsonian Enstitüsü ve Corbis’in hepsinin gizemleri olduğunu öğreniyoruz. Söylenenlere göre binlerce tarihi ana kayıt, resim olumsuzları ve orijinal film makaraları burada bulunuyor.

6 / 29

Ayrıca Iron Mountain, Amerika’nın en büyük firmalarından kimilerini destekleyen bir bilgi merkezi olan Room 48’e konut sahipliği yapıyor.

7 / 29

ADX Florence Hapishanesi
Açılımı Yönetimsel Maksimum Kuruluş olan ADX , makûsların en makûslarını barındıran erkekler için olan bir cezaevi…

8 / 29

Bu kabahatliler ABD’deki en riskli olanları olarak kabul ediliyor ve cezaevine “Rockies’in Alcatraz” lakabını kazandırıyorlar. Daha Önceki bir ADX müdürü tarafından “cehennemin daha pak bir versiyonu” olarak belirlenen cezaevindeki güvenlik tedbirleri oldukça yüksek seviyede.

9 / 29

Saldırı ve hakimiyet köpekleri, cezaevi duvarları, 8 metrelik tel çitler, 1400 adet uzaktan kumandalı çelik kapı, hareket tespit eden lazerler, tazyik yastığı ve kameralar bunlardan yalnızca kimileri.

10 / 29

Fort Knox
Fort Knox’un iyi korunan yerlerden biri olması pek şaşılacak bir vaziyet değil zira bu yer ABD’nin ‘külçe muhafazası’ vaziyetinde…

11 / 29

Bu garip yer yalnızca binlerce ton altın depolamakla kalmıyor.

12 / 29

Aynı zamanda Bağımsızlık Bildirgesi ve Magna Carte gibi ehemmiyetli tarihi dokümanları barındırdığı da söyleniyor.

13 / 29

Buraya girmek isteyenlerinse granit duvarlardan geçmesi ardından güvenlik vazifelilerini atlatarak 22 tonluk bir kapıyı aşması gerekiyor…

14 / 29

New York Federal Rezerv Bankası
Bu şöhretli bankada Fort Knox’tan daha fazla altın külçesi bulunuyor. Bu kadar fazla bedelli eşyanın bir yerde bulunması da sıkı güvenliği birliktesi getiriyor.

15 / 29

Burada güvenlik o kadar sıkı ki neredeyse sineğin dahi girmesine izin yok. İçeride taşıma işi içinse robot takımları kullanılıyor.

16 / 29

Bankanın güvenlik sistemleri o kadar sağlam ki, yabancı hükümetler dahi altınlarını burada depoluyor…

17 / 29

Kore Askersizleştirilmiş Bölge
Kore Korunma Alanı, Kuzey ve Güney Kore’yi parçalayan bir toprak şeridi. 160 kilometre uzunluğunda ve 2.5 mil genişliğinde olan bu bölge dünyanın en korunaklı hudutlarından biri.

18 / 29

Yüksek güvenlik ehemmiyetleri alınan bölgeye gitmeye cesaret eden şahıs rakamıysa oldukça az…

19 / 29

Svalbard tohum ambarı
Resmi ismi Svalbard International Seed Vault olarak öğrenilen ambar, mahsul spektrumunu gözetmek ve insanlara bir besin kaynağı bulmalarını sağlamak emeliyle tohum depolamak üzere planlanmış bir yer.

20 / 29

Svalbard, Arctic Circle’daki büyük, bir kaya adası vaziyetinde ve ambar bir madenin içinde bulunuyor.

21 / 29

İzole edilmiş bir yerde bulunan ambarda, tohum emniyeti için patlamaya karşı dayanıklı kapılar, hareket sensörleri ve hava kilitleri bulunuyor…

22 / 29
23 / 29

İngiltere Merkez Bankası
Birleşik Kraliyeti’n en büyük altın rezervi 4600 tondan fazla altın ile burada korunuyor. Ama yeniden de Federal Reserve Vault’a göre ikinci sırada.

24 / 29

Burada duvarlar bombaya dayanıklı ayrıca güvenlik sisteminin hududu; ses tasvire, üç ayak tuşları gibi bir hayli özellik taşıdığından bütün olarak öğrenilemiyor.

25 / 29

51. Bölge
Nevada’daki bu saklı hava güçleri üssü çok iyi korunuyor ve kimsenin içeri girmesi olası değil.

26 / 29

Alan hareket idrak edicileri ile kaplı ve burada vasıtalar devriye dolaşıyor. Kısaca burası senelerce hikâyelere mevzu olmuş UFO’lar ve yabancı komplolarla alakalı her şeyin yapıtaşı.

27 / 29

İsviçre Bankaları
Kabahatlilerin sohbetlerinde geçirdikleri bankalardan çoğu İsviçre’ye ait… Zira İsviçre bankaları dünyanın en tehlikesiz bankaları olarak öğreniliyor.

28 / 29

Özellikle bankadaki 3 tuşlu güvenlik kasası, dünyanın en zengin yurttaşları tarafından 200 seneden fazla bir müddettir kullanılıyor.

29 / 29

Tags: dünyanın en gizli yeri, gizli yerler, Seyahat Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir