Dünyanın en eksantrik ülkesi! Denizin üstünde göl gibi duruyor, uydu görüntüsü afallattı...

Dünyanın en eksantrik ülkesi! Denizin üstünde göl gibi duruyor, uydu görüntüsü afallattı…

Kasım 27, 2018 65 0 0

1 / 31

Ülkelere yolculuk dediğimizde usumuza ilk olarak metropol kentlere sahip, surat ölçümü olarak büyük ülkeler kazanç. Ancak bunların arasında haritalarda sanki saklanmış, ufacık diyebileceğimiz ülkeler de bulunuyor. Her birinin çok değişik hikâyesi var. Çoğunun ismini ilk defa dinleyeceksiniz…

Resimler: Alamy

2 / 31

Kentlerden değil bölgelerden oluşuyor: Nauru
Nauru, fotoğrafı ismiyle ‘Pleasant Island’ dünyanın en ufak üçüncü ülkesi… Güney Pasifik’te, Mikronezya’nın bir adası.

3 / 31

Nauru milleti uyumunu buradaki bereketli topraklarda yetişen başlıca hindistan cevizi olmak üzere tropikal meyvelerden, sebzelerden ve kuş artıklarından alana gelen mineral bakımından çok zengin ‘guano’ rezervlerinden sağlıyor.

4 / 31

Nauru sıradan bir ülkenin aksine, kentlerden değil bölgelerden oluşuyor. Erişimin büyümemiş olması ve turistler için barınacak yerlerin eksik olması beklenenin aksine bu hoş isme ülkesinde turizm sektörünün pek de gelişememisine neden olmuş.

5 / 31

Yüzölçümü 20 kilometrekare. 9 bin popülasyona sahip olan ülke, 19. asırda Almanya’nın kolonisiydi. 1968’de Birleşmiş Halklar’in onayıyla bağımsız bir ülke haline geldi.

6 / 31

Sessiz uysal: Saint Kitts ve Nevis
1983 senesinden bu yana bağımsız. Karayipler’deki iki adadan oluşan ülkenin yüzölçümü 269 kilometrekare.

7 / 31

Saint Kitts ve Nevis, Guadeloupe’den, Antigua ve Barbuda’dan kısa bir mesafede yer alıyor. Bütün anlamıyla Karayipler’i yaşamak isteyen herkes için burası ideal yer.

8 / 31

Sahil, spor, şenlikler, balayı ve düğünler gibi öteki Karayipler ülkelerinde yapmayı düşüneceğiniz her şeyi burada daha uysal ve daha az hengame ile deneyim edebilirsiniz.

9 / 31

Yılda vasati 2 bin şahıs geliyor: Tuvalu
Büyük Okyanus’ta bulunan Tuvalu, dokuz tane mercan adasından oluşuyor.

10 / 31

Yılda vasati yalnızca 2 bin ziyaretçiyi ağırlayan bu isme ülkesi en az ziyaret edilen ülkeler listesinde yer alıyor.

11 / 31

Coğrafi özelliklerinden dolayı öteki tropikal kesimlerde olduğu gibi bu abuhavada da yetişen tarım mahsulleri ve balıkçılık en ehemmiyetli uyum kaynakları.

12 / 31

Tuvalu, deniz seviyesine çok yakın bir ülke olduğu için küresel ısınmanın çoğalması vaziyetinde batma riskiyle karşı karşıya kalacak olan yerlerden birisi… Böyle bir tehlike, bu ufak ülkeden göç ölçüsünün fazla olmasının en büyük nedenlerinden…

13 / 31

Hikâyesiyle donakaltıyor: Sealand
İngiltere’nin doğu kıyısına 6 mil uzaklıkta olan Sealand, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman uçaklarının hava atağını önlemek için İngiltere tarafından 550 metrekarelik alana inşa edilen bir deniz kalesi.

14 / 31

İngiliz ordusunun daha önceki binbaşısı Roy Bates, işgal ettiği Sealand’ın beynelmilel karasularında bulunduğu için devlet statüsüne çıkarılabileceğini söyledi ve kendisini prens bülten etti.

15 / 31

Ailesiyle beraber kendi kurduğu bu ufak ‘ülke’de yaşamaya başlayan Roy Bates, İngiliz Krallık Donanması tarafından adadan atılmaya çalışıldı, ancak platformdan açılan ihtar ateşine maruz kalan askerlerin teşebbüsü zaferli olmadı.

16 / 31

Daha sonra duruşmaya taşınan bu vakada İngiliz savcı, platformun İngiliz karasularının 6 mil sarihinde olması dolayısıyla Roy Bates’i haklı buldu. Bates, 1974 senesinde kendince bir tüzük çıkardı.

17 / 31

Bayrak, ulusal marş ve Amerikan Doları ile eşdeğer bir para üniteyi olan Sealand Doları’nı kabul etti. Roy, popülasyonu 4 şahıstan oluşan ülkesini 2007 senesinde 10 milyon sterlin karşılığında satılığa çıkardığını duyurdu, ancak netice alamadı.

18 / 31

Sealand’ın kurucusu Prens Roy Bates 2012’de 91 yaşında hayatını yitirince ülke Prens Naibi Michael Bates’e kaldı. Ülke, kazancını bazı ülkelerde saklanması yasak olan internet bilgilerini depolayarak elde ediyor.

19 / 31

Sealand ve KKTC’den gizeme dışı bir maç
Sealand FİFA’ya abone olmayan Tibet, Kuzey Kıbrıs Türk Kesimi gibi ülkelerin ulusal ekipleri tarafından oluşan NF-Board’ın bir abonesi. NF-Board ise özel gidişatları nedeniyle FIFA’ya abone olamayan Birleşmiş Halklar tarafından tanınmamış ülkeler veya otonom bölgeler gibi toplulukların beynelmilel futbol maçları yapabilmeleri için 12 Aralık 2003 günü kurulan bir organizasyon.

20 / 31

Bu ülkelerin içerisinde Cebelitarık, Laponya, Grönland gibi ekiplerde var. Ama hiç şüphesiz en esrarengizi Sealand milli futbol ekibi. Bu ülkelerin içerisinde Cebelitarık, Laponya, Grönland gibi ekiplerde var. Ama hiç şüphesiz en esrarengizi Sealand milli futbol ekibi.

21 / 31

Danimarka acemi liginde çaba eden Vestbjerg ekibi Sealand’ın milli ekibi olmak istemiş. Kral Bates bunu kabul etmiş. Bütün futbolcular bir gecede Sealand yurttaşı olmuş. Vestbjerg maçlarından evvel Sealand milli marşı okunuyor.

22 / 31

Vestbjerg acemi bir ekip hiç kimse futbolu bir iş haline getirmiş… Yaş ortalaması da yüksek bu ekibin. KKTC ile yaptıkları bir maçta KKTC 6-1 yenmişti.

23 / 31

Nükleer bomba sınamalarını yaşadı: Marshall Adaları
Surat ölçümü 181 kilometrekare olan Marshall Adaları, Kuzey Pasifik Okyanusu’nun ortasında yer alan bir ülke.

24 / 31

Marshall Adaları, 1940’lı ve 1950’li senelerde adaların yakınlarında ABD tarafından yapılan nükleer bomba sınamaları sebebiyle hasarlı ve lekeli bölgelerden biri sayılıyor. Ülkenin popülasyonu yalnızca 68 bin.

25 / 31

Futbolla tanınıyorlar: San Marino
Dünyanın en ufak ülkelerinden San Marino’nun bazı toprakları, ülke hudutları dışında bulunuyor. 62 kilometrekare yüzölçümü olan ülke, İtalya’nın kuzeyinde. Dördüncü asırda kurulduğu için Avrupa’nın en daha önceki ülkesi olarak kabul ediliyor. Ülkeye giden tek erişim karayoluyla sağlanıyor. Ülkenin en büyük kazanç kaynağı turizmcilik. Ayrıca futbola verdikleri ehemmiyetle de tanınıyorlar.

26 / 31

Çatalca’dan daha ufak: Maldivler
Çoğu bireyin görülmesi gerekenler listesinde yer alan bir ülke Maldivler. Berrak denizi ve romantik atmosferiyle tanınan Maldivler, aynı zamanda Asya kıtasının da en ufak ülkesi.

27 / 31

298 kilometrekare yüzölçümüne sahip olan Maldivler, Hint Okyanusu’nda, Hindistan’ın güneyinde yer alan 1200’e yakın isme ve adacıktan oluşuyor. İstanbul’un Çatalca ilçesinden daha ufak burası…

28 / 31

Refah seviyesi azami yer: Lihtenştayn
İsviçre ile Avusturya arasındaki ülkenin yüzölçümü 160 kilometrekare. Avusturya ve İsviçre arasında yer alıyor.

29 / 31

Tamamen Alp Dağları’nda konumlanmış tek ülke olan Lihtenştayn takribî 37 bin popülasyona konut sahipliği yapıyor. Ayrıca ülke, refah seviyesinin yüksekliği ile de öğreniliyor.

30 / 31

Papa’ya konut sahipliği yapıyor: Vatikan
Vatikan, sadece 0,44 kilometrekarelik surat ölçümüyle dünyanın en ufak ülkesi olma özelliğini taşıyor. Öyle ki Vatikan, vasati bir semtten dahi ufak bir ülke. Mimari bakımdan çok zengin… Reelde Roma’da bir mahalle olan ülkenin popülasyonu sadece 770 şahıs. Natürel çoğu da din vazifelilerinden oluşuyor.

31 / 31

En ufak ikinci ülke: Monte Carlo, Monaco
Dünyanın en ufak ikinci ülkesi olan Monako’nun kara hudutları Fransa’yla komşu vaziyette. Ülkenin başşehri her ne kadar Monte Ville olsa da Monako’nun en şanlı kenti Monte Carlo’dur. Bu kent kumarhaneleriyle tanınıyor ve ülkenin en zengin kenti konumunda yer alıyor. Akdeniz’e kıyısı olan bu hoş liman ülkesinde yapılabilecek en hoş şey bir yat turuna çıkmak. Mimari olarak da hoş yapılara sahip olan Monako’da Palais Precier olarak öğrenilen Krallık Epilepsiyi bulunmakta. Resimleri süsleyecek ağırbaşlı ama şatafatlı bir yapı…

Tags: dünyanın en küçük ülkeleri, küçük ülkeler, Seyahat, Seyahat Haberi Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir