Dünyanın en büyüleyici 10 tabiat şahanesi! Listede Türkiye'den de bir yer var...

Dünyanın en büyüleyici 10 tabiat şahanesi! Listede Türkiye’den de bir yer var…

Mart 22, 2019 42 0 0

1 / 31

Dünyadaki en hoş manzaralar, eşi eşi olmayan tabiat şahaneleri ve acayip özellikteki değişik noktalar, seneler evvel keşfedilip bozulmayan doğası ve mimari yapılarıyla insan ruhuna değmeyi muvaffak oluyor. Bu müthiş yerlerden 10 tanesini sizin için derledik. Listede Türkiye’den de bir yer var…

2 / 31

Yucatan Cenotes, Meksika
Yucatan Yarımadası seneler evvel yağan yağmur sularının toprak altına süzülmesiyle delinen, gözenekli kireçtaşı kayaçlardan oluşmuş.

3 / 31

Zaman içinde oyukların genişlediği bölgelerde kireç taşlarının yüzeyi çökmüş, suları yeşil ve mavi renkteki derin natürel kuyular bu alanda ortaya çıkmış.

4 / 31

Mayaların ‘dz’onot’ sözcüğünden ‘su dolu mağara’ anlamına geliyor ‘Cenote’ sözcüğü… Mayalar için buralar yer altı dünyasına bir girişin sembolü inancına sahip… İnsanlar sık sık hem parasal hem de manevi fedâkarlıklar için burayı kullanıyordu.

5 / 31

Maya yağmur Yaradansı Chac’ın burada yaşadığı inancı, dinsel merkezler ve kentin şehirlerinin Cenote çevresinde kurulmasını sağlamış. Chichen İtza şehrinin harabeleri arasında bulunan bu stil natürel kuyular ‘Kutsal Kuyu’ ya da ‘Kurban Kuyusu’ olarak da öğreniliyor.

6 / 31

Günümüze kadar yapılan çalışmalar neticesinde buradaki kuyulardan çıkan insan iskeletleri, altın, bakır, gümüş nesneler yağmur Yaradansı Chac’a yakarış ismine kurban edilenlerin bu natürel kuyulara atıldığını gösteriyor.

7 / 31

Meksika’nın Chetumal şehri yakınlarındaki yemyeşil ağaçlarla kaplı koyu kral mavisi rengindeki Azul Kuyusu en çok ziyaretçi sürükleyen yerlerden.

8 / 31

Çok renkli ‘Bacalar Lagünü’ne yer altından kanallarla bağlı olan bu kuyunun 200 ile 300 metre çapında 90 metre yüksekliğinde olduğu söyleniyor.

9 / 31

Yüzmek ve hoş zaman geçirmek için dünyanın bir hayli yerinden turisti ağırlıyor.

10 / 31

Berrak ve pakliğiyle ön tasarıya çıkan bu kuyular, minik balık cinslerinden deniz nebatlarına kadar bir hayli canlıyı tarife fırsatı da sunuyor. Su altı resimcileri için ideal bir yer.

11 / 31

Plitvice Gölleri / Hırvatistan
Split ve Zagreb kentleri arasında yer alan Plitvice Gölleri Ulusal Parkı, Dinar Alpleri’nin bir parçası olan Plijesevica, Mülke Kapela ve Medvedak dağlarıyla çevrili…

12 / 31

Birbirine şelaleler ve çağlayanlarla bağlı 16 göl bulunuyor

13 / 31

Park; muhtelif, acayip, renkli flora ve faunaya sahip.

14 / 31

Ziyaretçiler gezerken bir hayli patikada yürüyüş yaparak veya gölleri tekneyle keşfetmenin zevkini çıkarıyor.

15 / 31

Uçan Gayzer / Nevada – Amerika
Amerika’nın Nevada Eyaletinde bulunan renkli gayzer daha önceki bir göl yatağında jeotermal enerji kaynağı elde etmek isteyen bir çiftçinin delmesi neticeyi oluşmuş bir tabiat şahanesi…

16 / 31

Çiftçinin müdahalesi neticeyi yerden çıkan minerallerin ve suların yükselmesiyle günümüzdeki bu müthiş manzara oluşmuş.

17 / 31

Gayzerin yeryüzüne çıkış noktasında bulunan traverten, bir hayli balık ve kuş cinsine konut sahipliği yapıyor.

18 / 31

Moraine Gölü / Kanada
Moraine Gölü, Kanada’nın batısındaki Alberta eyaletindeki Banff Milli Parkı’nda, Deri Pack Vadisi’nde yer alan bir göl.

19 / 31

En ehemmiyetli özelliği buzullarla beslenen bir göl olmasıyla birlikte biyoçeşitlilik mevzusunda oldukça zengin.

20 / 31

Buzul dağlarıyla çevrili, kapalı bir havzaya sahip olan bu göl bahar zamanı ziyaretçilerine oldukça hoş bir görsel şölen sunuyor. Gölşan içinde kanolarla gezintiye çıkabilir, yeşilin ve mavinin şahane geçiminin tadını çıkarabilirsiniz.

21 / 31

Moeraki Kıyıları / Yeni Zelanda
Otago ve Moeraki sahilleri arasındaki bu devasa kayaların çapları 50 metre, boyları da 4 metreyi geçebiliyor.

22 / 31

Değişik renk ve tonlarda bulunan kayalar, bilim insanlarına göre 60 milyon sene evvel ummanın dibinde mineral ve balçık karışımı neticesinde oluştuğunu söylüyor.

23 / 31

Seneler boyu devam eden aşınma ve suyun çekilmesi neticeyi günümüzde sahilin ortasında bulunuyorlar.

24 / 31

Hveravellir Kaplıcaları / İzlanda
İzlanda’nın ortasında bulunan ‘Hveravellir’ veya ‘Kaplıca Alanları’ olarak adlandırılan jeotermal bir alan. Deniz seviyesinin 650 metre yükseğinde bulunan bir tabiat rezervi olan kaplıcalar, İzlanda’nın incileri olarak öğreniliyorlar.

25 / 31

Geniş dağlık arazilerde yapılan yürüyüşlerden sonra böyle bir manzarayla karşılaşmak ziyaretçiler için hafifleme imkânı sunuyor.

26 / 31

Büyük Mavi Delik / Belize
Belize’den 70 kilometre uzaklıkta Lighthouse Resifi’nin merkezinde bulunan 300 metre çapında 125 metre derinliğindeki büyük sualtı obruğu…

27 / 31

Bilim insanlarına göre Buz Çağı yarıyılında deniz seviyesinin daha düşük olduğu zamanlarda mağara olarak oluşmaya başlamış, deniz seviyesinin yükselmesiyle sular altında kalmış. Takribî 10 bin sene evvel oluştuğu düşünülen su altı obruğu, günümüzde büyüleyici dalış merkezlerinden sayılıyor. Ayrıca zengin su altı florasıyla dikkat sürüklüyor.

28 / 31

Grand Prismatic Spring / Yellowstone Milli Parkı – Amerika
Yeni Zelanda’da bulunan Frying Pan Gölü ve Dominika’daki Boiling Gölü’nün ardından dünyanın en büyük üçüncü kaplıcası olma özelliğine sahip. Büyüklüğünün yanı gizeme suda bulunan mineral ve bakterilerle gökkuşağı renklerine sahip olmasıyla büyüleyici bir manzara sunuyor. 50 metre derinliğe ve 90 metre genişliğe sahip göle girilemiyor. Ancak Yellowstone Milli Parkı’nda buraya geziler ve turlar tertip ediliyor.

29 / 31

Cehennem Kapısı / Türkmenistan
Türkmenistan’ın Derveze bölgesinin yakınlarında, Karakum Çölü’nün ortasında bulunan 1967 senesinde doğalgaz sondajının çökmesi neticesinde oluşan bir doğalgaz çukuru denebilir. Türkmen jeologlar natürel gaz araması sırasında yanlış taraftan uygulanan tazyik neticesinde yanmaya başladığını söylüyor. 50 yıldır aralıksız yanmaya devam eden devasa çukurun, alevleri suratlarca metre uzaktan görülüp dinlenebiliyor.

30 / 31

Kapadokya / Türkiye
Evvelleri bölgede faal olarak bulunan Erciyes ve Hasan Dağı’nın lavlarının püskürtmesi neticeyi zamanla vadi yamaçlarından inen su baskın sularının esintiyle beraber tüflerden oluşan eskitmesi neticeyi oluşmuş.

31 / 31

Tüf üzerinde yer alan sert katmanlar yıpranmaya daha dayanıklı oldukları için günümüzdeki biçimini almış. Bu yapılar arasında Hristiyanların konutları ve ibadethaneleri de bulunuyor.

Tags: dünyanın büyüleyici yerleri, dünyanın en ilginç yerleri, Seyahat, Seyahat Haberi Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir