Dünya turuna çıkan sandalyenin son durağı Türkiye

Dünya turuna çıkan sandalyenin son durağı Türkiye

Mayıs 6, 2019 40 0 0

1 / 21

Dünyaca ünlü markaların fotoğraflarını çekiyordu. Kendisini esir aldığını düşünüp işi gücü bıraktı, fotoğraflarına konu yaptığı sandalyesi ile dünya turuna çıktı. ‘Tek hayat, tek insan, tek dünya’ sloganıyla farklı coğrafyalarda sandalyesini fotoğraflıyor.

2 / 21

Dünyanın önde gelen firmalarına reklam fotoğrafları çeken Randy VanDerStarren, hayatın ondan aldıklarının verdiklerinden fazla olduğunu hissettiği anda çılgın bir karara imza attı.

3 / 21

Katlanır bir yönetmen sandalyesinin fotoğraflarını çekerek dünyayı gezmeye başladı! Kanada’dan yola çıkarak 11 ülke gezdi, 25 bin karenin üzerinde fotoğraf çekti.

4 / 21

Seyahatlerinin son durağı Türkiye’ydi. VanDerStarren’le dünyayı dolaşan sandalyesini ve hikâyesini konuştuk:

5 / 21

“Reklam fotoğrafçısıyken her yolculuk benim için yeni bir maceraydı, tecrübeydi. İş hayatımda beni bile şaşırtan bir maddi kazanç elde ettim. Kazandığım paranın yanında aldığım ders şu oldu: Hayat güzel ve birçok güzelliği ıskalıyoruz. Yaşarken farkında olmadan aldığımızdan fazlasını veriyoruz.

6 / 21

Bu yüzden daha sonra pek çok insana ilham kaynağı olan bir deliliğe imza attım. Ekipmanımı hazırladım ve yola çıktım. “TakeYourSeat” adını verdiğim projede bana bir sandalye eşlik ediyor. Bu seyahatler, kendimi ifade etmemin dönüm noktası oldu.

7 / 21

Bu kez bambaşka bir amaçla ama daha fotoğraf odaklı geziyorum dünyayı. Üstelik yalnızca bir sandalye değil, insanların tutkularının peşinden koşmaya çağıran bir ilham aracı.

8 / 21

Tek bir sandalyenin, dünyanın farklı coğrafyalarında fotoğraflarıyla verdiği mesaj şu; ‘Tek dünya, tek insan, tek hayat’. Tek bir dünya var. Yaşadığımız gezegenin güzellikleri tüm farklılıklarımızın ötesinde…

9 / 21

Ve bu inanılmaz gezegende görülmeye değer muhteşem yerler var. Dağları, ovaları, kıyıları… Fotoğraflarda aynı dünyanın parçası olduğumuzu görüyorsunuz.

10 / 21

Öyleyse bu dünyanın güzelliklerini yaşamak ve bu dünyayı gelecek nesillere aynı güzelliklerle korumak ve taşımak bizim sorumluluğumuz.

11 / 21

Tek bir insan var. Yani farklılıklarımızın ötesinde hepimiz aynıyız. Hepimiz sevilmek, saygı duyulmak istiyoruz.

12 / 21

Siz değiştirmezseniz hayat değişmeyecek
Farklılıklar yerine benzerlikleri kutlamayı öğrenebilirsek dünya herkes için daha iyi bir yer olacak. Bizi birbirine bağlayan şey, bizi ayırandan çok daha önemli. Tek bir hayat var. İnsanlar, ‘Bir gün tango öğreneceğim’, ‘Bir gün oğlumu beyzbol maçına götüreceğim’, ‘Bir gün kutup ayısı göreceğim’ diyor. O bir günü gerçek yapmak bizim elimizde.

13 / 21

Siz değiştirmezseniz, yaşadığınız gerçeklik asla değişmeyecek. Bu tek hayatı tutkularımızdan uzaklaşarak yaşamamalıyız. Oturup sandalyeye keyfini sürelim barış ve huzur içinde, hayatı dolu dolu yaşayarak.”

14 / 21

İstanbul’un atmosferi Anıtkabir’in ruhu
“Hatay’dan Kapadokya’ya, Şanlıurfa’dan Gaziantep’e fotoğraflar çektim. Antalya’nın güzelliğinden, tarihinden, doğasından etkilenmemek mümkün değil. Ama İstanbul’un atmosferi ve Anıtkabir’in ruhu çok başkaydı” diyor.

15 / 21

Yedeği yokUsta fotoğrafçı, sandalyenin yedeği olmadığını söylüyor: “Onu kaybetmemek için çok çabalıyorum. Aynısından 10 tane yaptırıp gittiğim ülkelerde bıraksaydım, insanlar bu kadar saygı duymazdı. Bazen çok tehlikeli yerlere koyduğumda kalp atışım hızlanıyor.”

16 / 21

NEDEN YÖNETMEN SANDALYESİ?
“Tıpkı bir yönetmen gibi hayatlarımızın liderliğini üstlenelim. Bir anlamda meydan okumaya davet gibi.

17 / 21

İstediğiniz hayatı yaşayacaksanız, hayatın sizi yönlendirmesine izin vermeyin. Hayatınızın yönetmen koltuğuna oturun. Yaşadığımız tek hayatta mutlu olmaya hakkımız var.”

18 / 21

FOTOĞRAFLAR NEREDE?
Randy VanDerStarren’in fotoğrafları geçen ay Tokyo’da sergilendi. Türkiye fotoğrafları Toronto Havalimanı’nda sergilenecek.

19 / 21

Instagram’da ‘TakeYourSeatinsta’ veya TakeYourSeatOnline.com adresinden görülebilir.

20 / 21

NERELERİ GEZDİ?
Turuncu koltuk Tayland’ın tapınaklarında, adalarında, Japonya’nın modern kentlerinde, bambu ormanlarında, İzlanda’nın buzullarında, Küba’nın nostaljik sokaklarında, Güney Kore’nin Budist tapınaklarında, ABD’nin kanyonlarında, büyük kentlerin arka sokaklarında, BAE’nin camilerinde, çöllerinde, İngiltere’nin sık ormanlarında, Kanada’nın şelalelerinde fotoğraflara konu oldu.

21 / 21

Türkiye’de ise İstanbul, Ankara, Hatay, Kapadokya ve Antalya’da uzun bir gezi yaptı.

Tags: dünyayı gezen sandalye, sandalye dünya turunda, SeoHaber, Seyahat, Seyahat Haberi Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir