Dondurma mazeret, yemekleri harika

Dondurma mazeret, yemekleri harika

Mayıs 6, 2019 47 0 0

Şehir, daha önceki çağlarda Mezopotamya’yı Anadolu’nun öbür kesimlerine bağlayan ehemmiyetli kervan yollarının kavşağında bulunuyordu. Hititler, Asurlular, Persler, Makedonyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Dulkadiroğulları, Osmanlılar hep bu topraklarda karar sürdü. Maraş, hepsinin kültürel zenginliğini harmanlayıp günümüze kadar taşıdı. Tüm bu zenginlik kentin mutfağında da kendini gösteriyor. Akdeniz Bölgesi’nde olmasına karşın, Osmaniye, Gaziantep, Adıyaman, Malatya, Sivas, Kayseri ve Adana’yla çevrelendiği için buraların mutfağından etkilenmiş. Bu sebeple hemen her yemekte kuzu eti kullanılıyor.

Dondurma bahane, yemekleri şahane

Türk ve Osmanlı mutfak kültürüne müteveccih çalışmalarıyla tanınan şef Ömür Akkor ile şehrin mutfağını bulguya çıktık. Ömür Akkor, 18 senelik çalışmalarının meyvesi olan ‘Komili Lezzet Seyahatnamesi’nin üçüncüsünü yakında yayımlayacak. Kitap, Anadolu’nun doğu yörelerine ait özel lezzetlerden ve hikâyelerden oluşuyor. İlk rotası ise Kahramanmaraş. Biz de kitabın kılavuzluğunda düştük yollara. Yalnızca dondurmasıyla tanıdığım kentin mutfağıyla tanıştıkça afalladım. Maraş; sarmaları, bulgurları, köfteleri ve tatlılarıyla bütün bir gastronomi kenti. Şimdi size bir günde kahvaltıdan akşam yemeğine kadar tadabileceğiniz lezzetleri sıralayacağım.

Dondurma bahane, yemekleri şahane

Kahvaltıda şekerli ekmek!
Güne hoş bir kahvaltıyla başlamak isteyenler Kapıçam Tabiat Parkı Extrem Sporları Merkezi’ni seçim edebilir. İsmine bakıp da aldanmayın, kahvaltısı kentte çok tanınmış. Hem de şehrin bütün girişinde, havalimanına 15 dakika mesafede bulunuyor. Maraş usulü serpme kahvaltı sipariş edin. Özel Maraş zeytini ve peynirinden ziyade sofranın en dikkat sürükleyen lezzeti şekerli ekmek. Şekerli börek ya da pide olarak da öğreniliyor. Pide biçiminde hazırlanan hamurun ortasına antepfıstığından oluşan iç harç yerleştiriliyor. Kenarlara kıvrım verilerek altında yağlı kâğıt olan fırın tepsisinde pişiriliyor. Görüntü hoş, tadı da enfes ama kalorisi oldukça yüksek. Aldığınız kaloriyi tabiatın içinde atlı safari, zipline ve paintball yaparak veya ATV safari gibi etkinlikler ile tüketebilirsiniz.

Dondurma bahane, yemekleri şahane

Öğlen ‘yanyana’ ve ‘eli böğründe’
Maraş’ın iki şanlı yemeği var: Yanyana ve eli böğründe… Hakikatinde iki yemek de aynı ama sunumları değişik olduğu için birbirinden bölüyor. Eli böğründe için tepside ya da yayvan bir güveçte kuzu etleri bütün ortaya yerleştiriliyor. Etin kenarlarına domates ve biber konuyor. Üzerine bolca sarmısak ve erimiş kuyrukyağı ilave edilip fırında pişiriliyor.

Dondurma bahane, yemekleri şahane

Yanyanada ise malzemeler karıştırılmıyor da ismi üzerinde yan yana dizilerek servis ediliyor. Böylece sebzeler pişerken etin tadını gölgelemiyor. Bu ağız sulandıran lezzeti en iyi yapan yer, Sarayaltı Sokağı’nde bulunan Demirciler Çarşısı girişindeki Saray Kasabı. Kentin yerlilerinin seçim ettiği ve çok iyi bildiği, salaş olsa da pak bir mekân. Bir Hayli namlıyı davetli etmişler. Yemekleri taş fırında pişirip servis ediyorlar. Sırf yanyana yemek için Maraş’a gidilir, o derece hoş.

Dondurma bahane, yemekleri şahane

Dondurmanın gizemi
Öğle yemeğinden sonra gizeme tatlıda. Maraş’a gelip taze dondurma tadımı yapmak en ehemmiyetli gastronomik tecrübelerden biri. Dondurmayı özel kılan, yörenin dağlarında yetişen orkidelerden elde edilen salep ve natürel keçi sütü. Maraş dondurmasının dünya çapında çok doğrultulu ve faydalı bir biçimde temsil edilmesinde Yaşar Pastanesi ehemmiyetli bir aktör.

Dondurma bahane, yemekleri şahane

class=’cf’>

Dondurma bahane, yemekleri şahane

Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Kahramanmaraş Şube Müdürlüğü tarafından 2000 senesinde tabiata vazgeçilen ve rakamı 300’e erişen kızıl geyikleri natürel hayat alanlarında gözlemleme bahtını da bulacaksınız.

Dondurma bahane, yemekleri şahane

Tags: başkonuş yaylası, Kahramanmaraş, kahramanmaraş dondurması, kahramanmaraş yemekleri, SeoHaber, Seyahat, Seyahat Haberi Categories: Magazin
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts
Cevap Yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir